Skip to content

Stadyumlarda 'ideolojik' pankartlara yasak yok!

28 Ağustos 2009, ekleyen Fatih Polatlı

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği bir genelge, bazı gazeteler tarafından, futbol maçları sırasında "ideolojik" pankartların açılmasının yasaklandığı biçiminde aktarıldı ve özellikle Beşiktaş'ın Çarşı grubunu hedef alan bir düzenleme gibi gösterildi. Oysa, bakanlık genelgesinde, "ideolojik" pankartların değil, "konusu suç teşkil eden ideolojik, ırkçı pankart, döviz vb." stadyumlara ve çevrelerine asılmasına izin verilmemesi isteniyor. 

ANKA ajansının Milliyet, Yeni Şafak gazeteleri tarafından da aktarılan haberinin bir bölümü şöyleydi:

"Genelgedeki 'ideolojik pankart yasak' maddesi, özellikle İnönü Stadyumu'nda Beşiktaşlı Çarşı Grubu'nun zaman zaman tribünlerde gösterdiği 'Che' pankartının durumunu tartışmalı hale getirdi. Che Guevara'lı pankartın akıbeti, 'Che'nin insanlığa malolduğu ya da hala ideolojik kimliğini korduğu tartışmaları arasında İstanbul polisinin uygulamasıyla belirlenecek." (http://yenisafak.com.tr/Spor/?t=10.06.2009&c=6&i=207592)

Oysa bakanlık genelgesinin ilgili bölümü, FIFA'nın stadyumlarla ilgili düzenlemeleri doğrultusunda hazırlanmış. FIFA, daha da ileri giderek, "seyircilerin maça olan ilgilerini dağıtabilecek" şeyleri bile yasaklıyor. "Aralarında pankartların, işaretlerin, simge ve bildirilerin, nesnelerin ya da giysilerin de bulunduğu, izleyicilerin maçtan zevk almalarını engelleyebilecek ya da maça olan ilgilerini dağıtabilecek olan ırkçı, yabancı düşmanlığı içeren, hayırseverlik amaçlı ya da ideolojik materyaller", FIFA'nın "yasaklanan şeyler" listesinde yer alıyor (http://www.fifa.com/worldcup/organisation/ticketing/stadiumcodeofconduct.html).

İçişleri Bakanlığı genelgesinin konuyla ilgili bölümü şöyle: 

"Seyirciler stada alınmaya başlamadan yetkililerin katılımıyla, mahkeme kararı ile stat içindeki spor derneklerinin ve diğer kurumlara ait yerler dahil tüm bölümlerde, kapalı yerlerde, yasak madde araması yapılarak, konusu suç teşkil eden ideolojik, ırkçı pankart, döviz vb. materyallerin stadyuma ve çevresine asılmasına izin verilmemesi" (http://www.icisleri.gov.tr/default.icisleri_2.aspx?id=3886)

Dolayısıyla, "konusu suç teşkil etmeyen" ideolojik pankartlar yasaklanmış değil. Bu kapsamda, Che Guevara'lı pankartlar Türkiye'de bir suç teşkil etmediğinden, Çarşı grubunun bu tür pankartlar açması da yasaklanmış değil. 

Kuşkusuz, uygulamada, polisin "ideolojik" saydığı her şeyi engellemeye kalkışmasi olasılığı bulunuyor. Dolayısıyla, taraftar gruplarının bu konuda bir miktar mücadele etmesi gerekebilir. Ama bunun için, İçişleri Bakanlığı genelgesinden de yararlanabilirler... 

 

Yorumlar

Ankara'da yıllardır yasak

28 Ağustos 2009, yazan cokdusunmebunları,
Yorum no: 697

Ankara'da ideolojik olsun olmasın, konusu suç teşkil etsin etmesin her türlü pankart yasak yıllardır. Bu yasağın başlangıcı ise NATO zirvesi öncesi "Stop NATO" pankartı açan Gençlerbirliği taraftarının devlet bakanını sinir etmesiydi.

 

 

AdaptiveThemes