Skip to content

Sosyalist iktisatçı Tülay Arın yaşamını yitirdi

31 Ağustos 2009, ekleyen Erkin Özalp

Nâzım Hikmet Akademisi'nin İnternet sitesinde, emekli öğretim üyesi ve sosyalist iktisatçı Tülay Arın'ın ölümüyle ilgili olarak şu habere yer verildi: 

 

İstanbul Üniversitesi eski öğretim üyelerinden Tülay Arın hocamızı 30 Ağustos'ta yitirdik.

“İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü emekli öğretim üyesi, değerli bilim insanı Prof. Dr. Tülay Arın dün öğleden sonra Fethiye'de geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.

“Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde tamamlayan Arın, doktorasını George Washington Üniversitesi'nden aldı. 1977'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Tülay Arın, George Washington Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nde de dersler verdi.

“İktisadi krizler, mali krizler, mali politikalar, sosyal ve iktisadi eşitsizlik, sosyal güvenlik ve refah devleti, kadının iktisadı konumu, gelir dağılımı gibi konularda çok sayıda makalesi olan Tülay Arın, Onbirinci Tez dizisinin de yayın kurulunda yer almıştı. Arın'ın aynı zamanda öğretim üyelerinin örgütlenmesi, akademik değerlendirme kriterleri ile iktisat-maliye eğitimi üzerine de çalışmaları mevcuttur. ÖES 'in kurucu üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Tülay Arın, üniversite öğretim üyelerinin örgütlenme sürecinde ön saflarda yer almış, meslek yaşamı boyunca, eşit ve bilimden yana bir üniversite için mücadele etmiştir. Değerli bilim insanı Tülay Arın'ı unutulmaz anıları ve yetiştirdiği, tartıştığı, birlikte tez yazdığı, yazdıklarını okuyan tüm öğrencileri, bir öğrenci kuşağı sevgi ve saygıyla hatırlayacak.

“Arın'ın cenazesi bugün Fethiye'den İstanbul'a getirilecek.”

http://haber.sol.org.tr/ekonomi/tulay-arini-kaybettik-haberi-17535

Biz de bu sitede kendisini 2002 yılında iki panelde yaptığı konuşmalardan alıntılarla anıyoruz. Hoşça kal Tülay hoca...

 

PANEL
Üniversitelerimizde "Temel Kültür Dersi"Gereksinimi

“Ben ülkemizde "maliye" bölümü olan iktisadi ve idari bilimler (İİBF) türü fakültelerin 2001-2002 yılındaki ders programlarını maliye ders programları açısından inceleyen bir araştırma yapmıştım. Mevcut 71 üniversitenin 62’sinde İİBF türü fakülte bulunmaktaydı ve bunların 19’unda maliye bölümü vardı. Öte yandan, incelenen ders programlarının ilk iki yılı, özellikle de ilk yılı hemen tüm İİBF bölümlerinin ders programlarını yaklaşık olarak yansıtmaktaydı.

“Bizim incelememize göre, yabancı dil ile matematik, istatistik, ekonometri, bilgiişlem gibi kantitatif araç dersleri her kurumda sunulmaktadır. Bu derslerin programlar içindeki ağırlığı ortalama %11-13 dolayındadır. Yabancı dil ve sanat derslerinin ağırlığı da %10-11 dolayındadır. Bunların büyük kısmı yabancı dil, özellikle de İngilizce dil dersleridir. Dil dersleri sadece bir "araç" olarak verilmekte ve bunların herhangi bir kültür ile bağlantısı kurulmamaktadır. Sanat dersleri genel güzel sanatlar ya da resim, müzik konusundadır ve üniversitelerin dörtte birinde bulunmaktadır. Bir-iki üniversitede ise tiyatro, halk dansları, süsleme sanatı, bahçe peyzajı gibi dersler vardır. Fakat burada da tarih ve edebiyat dersleri yoktur.

“Sosyal bilimler alanındaki dersler toplam ders sayısının ortalama olarak %3-4’ü dolayındadır. Bunlardan en yaygın olarak sunulanı bölümlerin dörtte üçünde rastlanan sosyoloji dersidir. Uygarlık tarihi, kültür tarihi, bilim felsefesi, bilimsel düşünce, psikoloji, sosyal psikoloji gibi dersler sadece 1-2 bölümde vardır. Felsefe ve edebiyat dersleri ise hiçbir bölümde bulunmamaktadır.

“Aslında, eğer üniversite bir kampus üniversitesi değilse ve üniversite yeteri kadar gelişmemişse kültür derslerini konunun uzmanlarının vermesi bakımından ciddi zorluklar olduğu düşünülebilir. Bir kampus üniversitesi olmamasına rağmen örneğin İstanbul Üniversitesi bu konuda şanslı; çünkü İİBF’leri ile Fen-Edebiyat Fakülteleri mekan olarak birbirine yakın. Fakat oralarda bile düzgün bir kültür dersleri programı uygulandığını söylemek mümkün değil. Bu sorunlar nasıl çözülebilir?”

http://hamlin.cc.boun.edu.tr/~oud/panel.html

 

Rektör Derebeyi Üniversiteler Feodal Olacak

Prof. Dr. Tülay Arın konuşmasında, 1997 ve 2000 yıllarında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'a sunulan YÖK tasarısının tamamen liberal ekonomi anlayışıyla hazırlandığını ve bilimin piyasa şartlarına uydurulmak istendiğine değindi.

* TÜSİAD'a sunulan tasarı taslağı meclise sunulan tasarıya oranla daha liberaldi. Ancak devletin üniversite üzerindeki denetimini yok eden taslak Milli Eğitim Bakanlığı'nda değiştirildi. Liberal yanlar törpülendi. Siyasi iktidarın vazgeçemediği bir alanda bu sefer rektörler iktidar adına tek karar alıcı olacak.

* Rektörlerin kral, padişah ve derebeyi yapılmak istendiği tasarı ortaçağdaki feodal yöntemi üniversitelere uyguluyor. Rektör kendi bütçesini yapacak, bağışları toplayacak, harçları da kendi belirleyecek. Bunun adı kapitalizm öncesi krallıktır.

* ABD'de bile üniversiteler kamu fonlarından besleniyor. Eyaletlerde alınan vergilerle karşılanan eğitim sitemine federal bütçeden ayrılan oran ise yüzde 1.

* Türkiye'de eğitim bütçesi ancak yüzde 6'ya çıkabiliyor. Bütçenin çoğu faiz ödemelerine giderken devlet geçmişini yok sayıyor, bugününü çarçur ediyor geleceğini ise ipotek altına alıyor. Yaşamımızı yakından ilgilendiren deprem önlemleri konusunda bile para bulamayan bir ülkede tek çözüm artık bütçeden bu kadar faiz ödemeyelim demektir.

Prof. Karakaş: Tasarının Hem İyi Hem Kötü Yönleri Var

Tasarı konusundaki görüşleriyle Prof. Erdin ve Prof. Arın'dan tepki alan Prof. Dr. Eser Karakaş "benim kafam bu konuda hala karışık, Tülay Hocayı çok kıskandım, keşke bu kadar net olabilseydim" dedi. Üniversitelerin misyonu ve paralı eğitim konularında özellikle liberal teoriler hakkında bilgi veren Karakaş öğrencilerin "eğitim parasız olmalı, ailelerimiz yüksek harç ödeyemez" tepkileriyle karşılaştı.

http://bianet.org/bianet/bianet/8698-rektor-derebeyi-universiteler-feoda...

 

Kaynak: http://www.nazimhikmetakademisi.org/haberler/tulay-arini-yitirdik

 

 

AdaptiveThemes