Skip to content

Solcu futbolcuların listesi çıkarılmış

29 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Özellikle Adana Demirspor ile İtalya'nın solcu takımı A.S. Livorno Calcio arasındaki özel maç ve biraz da Bursaspor'un Marksist bir futbolcu olan İvan Ergiç'i transfer etmesi sonrasında futbol ile sol arasındaki ilişkiler daha sık gündeme gelir oldu. Birgün gazetesinden Fırat Topal, "Sol kanattan akanlar" başlıklı yazısında, solcu futbolcuların bir listesini çıkarmış. Listede eksikler (ve belki de fazlalar) vardır tabii ki. (Örneğin, Brezilya'nın ünlü futbolcularından Romario, Brezilya Sosyalist Partisi'ne katılacağını açıklamıştı; ama Topal'ın listesinde yer almıyor. Diğer taraftan, eski sosyalist ülkelerin siyasette aktif rol üstlenen futbolcuları da anılmıyor.) Belki de bu yazı daha eksiksiz bir listenin çıkarılmasına vesile olur:

Ryan Giggs, David Ginola ya da Karel Poborsky'i beklemeyin bu yazıda. Çünkü bu bildiğiniz sol kanat değil. Siyasetin sol kanadı. Siyasetin futbola olan etkisinin örneklerini özellikle son 50 yılda çok sıkça gördük. Bu, genelde kulüplerle ilişkileri olan devlet adamları (Sylvio Berlusconi ve Franco gibi) şeklinde karşımıza çıkıyor. Ancak sahada top koşturan adamların siyasi görüşleri genelde konuşulmaz, zaten pek azı bunu kameralar önünde dile getirmiştir. Dile getirenler de hemen göze çarpar. Bu yazıda bu istisnaları ele alalım dedik. Kariyerleri boyunca sol görüşe yakınlıklarıyla bilinen oyuncuları bir araya topladık.

İlk ikisi bu taraflarını itiraf etmiş ve hatta Marksist öğretiye olan bağlılıklarını da dile getirmiş olan futbolcular. İrlanda Milli Takımı'nın eski oyuncuları Tony Galvin ve Chris Houghton. Houghton şu anda da Newcastle United takımının başında. Manchester United’da 11 sene futbol oynayan iskoç futbolcu Brian Mc Clair de sol görüşlü oyunculardan. McClair bir röportajında “Sizi en çok korkutan nedir?” sorusuna "Margaret Thatcher hükümeti" diye cevap vermişti. Ayrıca adanın iki büyük hocası Alex Ferguson ve Bill Shankly’nin de bu görüşe yatkın olduğu biliniyor. Bill Shankly’nin “Sosyalizm benim inancıma göre bütün herkesin ortak iyilik için çalışmasıdır. Hayatı da futbolu da böyle görüyorum” sözü, onun ünlü vecizeleri arasında. Tabii söz Sir Alex Ferguson’a gelince, dünya futbolunda endüstriyelleşme ve futbol kulüplerini aynı zamanda bir ticarethaneye dönüştürme konusunda öncülük etmiş bir kulübün 24 yıldır başında olan bir adamın sosyalizmle bağlantısı ironik görülebilir. Ancak şunu ekleyelim, Ferguson, İskoçya’daki demir atölyelerinde büyümüştür ve ailesinde de bu özellik vardır. Eski futbolcu yeni Sunderland başkanı İrlandalı Niall Quinn de Margaret Thatcher hükümetinin reformlarından nefret eden isimlerden.

Diego Armando Maradona, Fabrizio Miccoli, Jorge Valdano ve Fernando Redondo’nun da sosyalist görüşe mensup oldukları biliniyor. Eski Barcelona kaptanı Josip Guardiola da Katalanist ve anti-merkezci bir hükümet yanlısı imiş. Almanların efsane oyuncusu ve 1974 Dünya Kupası Şampiyonu takımın unutulmazlarından Paul Breitner da listede. Breitner soğuk savaş Almanyası’nın sol görüşlü hareketlerinden “Rote Armee Fraktion”ın (Kızıl Ordu Hareketi) bir üyesi idi. Şili’li Ivan Zamorano ve eski Norveçli milli futbolcu Egil Olsen de sol görüşe sahip oyuncular.

Tabii böyle bir liste yapıp Cristiano Lucarelli’yi atlamak imkânsız. Dünya futbolunda, neredeyse sol görüşün resmi temsilcisi haline gelmiş olan Livorno kulübünde forma giyen oyuncu, bu felsefe ile özdeşleşmiş bir adam. Aşırı sağcıların kulübü Lazio ile Livorno’nun rekabetinde de hep spota alınan bir isim. Che Guevera’ya büyük bir hayranlığı bulunan, onun ailesiyle de ilişkileri bulunan, “Livorno hakemler tarafından kollanmayan tek kulüptür, çünkü komünisttir” cümlesini sarfedebilecek kadar açık görüşlü olan İtalyan’ın cep telefonu sinyalinin, dünya işçi hareketinin sembol şarkılarından Bandiera Rossa olduğu bilinir.

İtalya’ya gitmişken Javier Zanetti’ye de değinelim... Arjantinli’nin, Postmodern Che Guevera olarak bilinen, Meksika Zapatista hareketinin öncülerinden, Rafael Sebastián Guillén Vicente, yani Subcomandante Marcos’a yardım elini uzattığı, hatta Inter kulübünü de teşvik ederek tüm futbolcuların bu yardımlara katılmasını sağlaması önemlidir.

Türkiye’de bu görüşe sahip oyunculara rastlamak çok kolay değil. Akıllarda kalan iki isim, eski Fenerbahçeli futbolcu Kemalettin Şentürk ve eski Galatasaray’lı Metin Kurt. Kemalettin’in İşçi Partisi’nin bir üyesi olduğu, hatta genel seçimler öncesi gazetelere, partiye oy verilmesi yönünde ilanlar verdiği biliniyor. Metin Kurt’un eylemleri ise daha çarpıcıdır. Bugün halen eksikliği hissedilen, futbolculara ait bir sendikayı ilk kurmaya çalışan kişidir ancak başarılı olamamıştır. Kendisinin “Halka en yakın yer yan çizgilerdir. Ben de orada oynardım. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyordum. Numaralının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım” demeci ünlüdür. Bursaspor kalesini koruyan Ivan Ergic’in de sıkı bir Marksist olduğunu, BirGün satırlarında okumuştunuz. Kendisinin “para, futbola zarar veriyor. Ben de konformist bir futbolcu olmak istemiyorum. Marx, kapitalizmin çok fazla çelişki barındırdığını, insanın özünün yok olduğunu, mutlak bir yabancılaşma yaşadığını yazmıştı ve bu konuda haklı” demecini hatırlayalım.

Bunun dışında görüşlerini belirtmeseler de yaptıkları ile sol görüşe sahip olduklarını düşündüren futbolcular da var... Milan’lı Gennaro Gattuso’nun bacağındaki Che dövmesi, Thierry Henry’nin 3 sene önceki FIFA’nın ödül töreninde “yaptıklarına saygı duyuyorum” diyerek giydiği Che tişörtü, Hasan Şaş’ın oğluna Deniz Yusuf ismini koyması gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kaynak: http://www.birgun.net/sport_index.php?news_code=1256818446&year=2009&month=10&day=29

İLGİLİ HABERLERİMİZ:

Bursasporlu İvan Ergiç: 'Komünist bir tarafım var'

Romario Sosyalist Parti'ye üye oldu

Lucarelli: 'Kulüp değil, futbolcular ve taraftarlar solcu'

Bursasporlu Ergiç: 'Futbol yanılsamalarla yaşar'

Hasan Şaş oğluna 'Yusuf Deniz' adını vermiş

Bursaspor Marksist bir futbolcuyu transfer etti

 

Yorumlar

Riccardo Zampagna

29 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1185

Riccardo Zampagna unutulmamalıdır bu listede.. Belki Shabani Nonda da eklenebilir.. Demokratik Kongolu futbolcuyu bir ara Che şapkasıyla görmüştük...

Solcu futbolcu listesi yazısı eski

29 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1189

Yazının büyük bölümü daha önce şurada çıkmış ve altına epeyce yorum eklenmiş: http://vliegendenederlander.blogspot.com/2008/04/sol-kanattan-mtemadiyen-akanlar.html

Solcu futbolcu listeleri

29 Ekim 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 1190

Daha önce sitemizde de benzer bir liste çalışmasına yer vermişiz (Romario haberimize eklenen yorumlardan):

http://www.haberveriyorum.net/haber/romario-sosyalist-partiye-uye-oldu#comment-978

Solcu futbolcular (En güncel tam liste)

29 Ekim 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 1192

Üşenmedik, solcu futbolcu listesini çıkarttık:

Metin Kurt (Türkiye)
Kemalettin Şentürk (Türkiye)
Hasan Şaş (Türkiye)
Diego Armando Maradona (Arjantin)
Javier Zanetti (Arjantin)
Fernando Redondo (Arjantin)
Jorge Valdano (Arjantin)
Sokrates (Brezilya)
Romario (Brezilya)
Fabrizio Miccoli (İtalya)
Gennaro Gattuso (İtalya)
Cristiano Lucarelli (İtalya)
Brian McClair (İskoçya)
Billy Shankly (İskoçya)
Alex Ferguson (İskoçya)
Paul Breitner (Almanya)
Egil Olsen (Norveç)
İvan Zamorano (Şili)
Shabani Nonda (Demoktatik Kongo Cumhuriyeti)
Thierry Henry (Fransa)
Ivan Ergiç (Sırbistan)
Tony Galvin (İrlanda)
Chris Houghton (İrlanda)
Josep Guardiola (İspanya)
 
Bir de İngiltere’nin Isle of Wight Rovers takımının Muzaffer Osmanoğlu diye bir kalecisi varmış. Onun solculuğu hakkında bir şey diyemeyeceğiz, ama ola ki solcudur, adaşımızı anmamak ayıp olmasın.
 
Kaynak: Konuyla ilgili sitemizdeki haberler
http://www.xperteleven.com/player.aspx?playerid=5596643&dh=1

Beşiktaşlı Delgado

30 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1195

Transferinin ilk günlerinde verdiği bir demeçte bahsetmişti solculuğundan Arjantinli ne de olsa...

solcu topçu kıstaslarını açıklıyorum!

30 Ekim 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1197

"ne sağcı ne solcu, futbolcu olacak oğlumuz futbolcu" tekerlemesinin varolduğu bir ülkede sol değerlere sahip çıkan bir topçu görünce heyecanlanan futbolseverler elbette haklı. lakin böyle isim sıralamanın sınırları da var sanırım. kimin solcu olduğunu, ne kadar ya da nereye kadar, neye göre ya da nereye göre solcu olduğunu vb. ölçecek, bilecek, biçecek kıstaslar ne? 20 kişilik solcu listesi çıkarınca geriye kalan milyonlarca topçunun sağcı olduğunu söylemiyoruz elbette de, diyelim bank asya liginde altay'ın altyapısından gelme sol bek oyuncusuna haksızlık yapmadığımız ne malum (bu biraz saçma oldu!) diyelim ümit karan, zamanında odtü'de mcdonalds'a karşı yürütülen kampanyaya gençlerbirliği amigolarının aracılığıyla destek verirken yaptığı solculuğu, bol eğlenceli gece hayatında magazin gazetecilerine yaptığı bir açıklamada yerle bir etti, solculuğuna ne olmuş olur? mesela, eski sscb'li topçuların isimlerini alt alta sıralasak olur mu, hangi dönemleri sıralayacağız, gorbaçovcular ne olacak? breitner var, yaşin yok, niye? lucescu bazı duyarlıkları nedeniyle solcu mu, çavuşesku'ya küfrettiği için sağcı mı? komünist partilerin daha çok toplumsallaştığı ülkelerden biri olan italya'dan bu kadar çok örnek var da, yunanistan ve portekiz'den niye yok? figo'nun ailesi komünist partili, kendisinin de sempatisi var mı, yoksa real madrid onu bozdu mu? türkiye'den isim sıralarken, yakın geçmişten sendika çalışmalarına da destek vermiş eser, necdet gibi isimlerin, daha geriye gidildiğinde hakkı yeten, şükrü gülesin gibi babaların neyi ne kadar sahiplendiğini ölçecek kıstaslar var mı? biraz garip bir sıralama/tartışma yani. yine de güzel...

Solcu futbolcuları listeleme çalışmalarına katkı...

30 Ekim 2009, yazan Mehmet Güven,
Yorum no: 1198

Ben derim ki bu liste uzatılabilir ve uzatılmalı da. Hatta devamen, bu listedeki kimi isimler seçilip aramızda paylaşılmalı ve birer yazı konusu haline getirilmeli. Ama kavramsal olarak pek bir uygunsuz olduğundan liste ismine dair "güncel liste" vs gibi ekler de rafa kaldırılmalı.

İşe listedeki ciddi eksikliklerin kabul edilmesi ile başlanmalı. Örneğin kendi başına bir yazı konusu olabilecek olan ve vaktiyle kimi dergilerde de olmuş olan, Liverpool seyircisinin "tanrı"sı Robbie Fowler'ın unutulması mazur görülmemeli (eğer üst paragraftaki önerim kabul görecekse, "tanrı"yı gökten siteye indirmek görevi bana verilmeli)... Benzer şekilde Yılmaz Güney'in de arkadaşı olan Beşiktaşlı efsane Yusuf Tunaoğlu'nun ismi bir köşeye not edilmeli. Bir dönemler imza metinlerinde adını gördüğümüz Ümit Karan'ın solculuğuna dair fikir netleştirilmesi sağlanmalı vs...

Yani daha yapacak çok şey olmalı...

egil olsen

15 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2292

Egil Olsen futbolculuktan ziyade, sıkıcı futboluyla ünlü norveç milli takımını bir dönem dünya kupasında başarıdan başarıya koşturan teknik adamlığıyla ün salmıştır. Norveç Komünist İşçi Partisi (AKP) üyesidir.

Ayrıca listeye Ukrayna Komünist Partisi'nde milletvekili seçilen Oleg Blokhin de eklenmeli.

İngiltere liman işçilerinin grevini destekliyorum...

29 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3741

... yazılı atletini, alacağı cezaları bile bile tribünlere göstermekten korkmayan bir Robbie Fowler nasıl es geçilmiş. bu nasıl habercilik...

 

 

AdaptiveThemes