Skip to content

Sitemizdeki reklamlar ve 'oruç suyu' reklamı

26 Ağustos 2009, ekleyen Erkin Özalp

haberveriyorum.net’in yayın çizgisi ile fazlaca uyumsuz görünen bir şey varsa, o da, zaman zaman hayli şaşırtıcı olabilen reklamları... “İletişim” bölümümüzü kullanarak neden reklam aldığımızı soranlara şu cevabı verdik: 

“Sitemizi, başından itibaren, reklam alacak şekilde tasarladık. Bunun iki nedeni var. Birincisi, zaman içinde ciddi bir izlenme oranına ulaşmasını hedeflediğimiz bu sitenin giderek artacak olan teknik maliyetlerini (barındırma, sitenin büyümesiyle ortaya çıkacak yazılım işleri, zamanla profesyonelleştirmek istediğimiz görsel tasarım işleri vb.) karşılamak. İkincisi ve daha önemlisi, profesyonel olarak bu siteyle ilgilenecek bir kadro oluşturmayı da hedefliyoruz.
 
Hiçbir yerden maddi katkı almadan açtığımız bu sitenin amaçlarına ulaşabilmesi (çizgisini koruyarak daha etkili, profesyonelce hazırlanan bir site haline gelmesi) için, reklam gelirlerinden yararlanmak dışında bir şansımız bulunmuyor. Başka ülkelerde kullanılabilen (ve örneğin Wikipedia’nın yararlandığı) bağış mekanizması Türkiye’de bir alışkanlığa dönüşmedi.”
 
Şu anda yalnızca Google’dan reklam alıyoruz. Google, sitede görünecek reklamları seçerken, ilgili sayfalardaki sözcüklere bakıyor. Örneğin “zayıflama” üzerine bir yazı yazılırsa, bu yazının bulunduğu sayfada, büyük olasılıkla, zayıflama/diyet ilanları çıkıyor.
 
Ama bu arada, sitemizle hiç uyumlu olmayan çok sayıda reklam da, Google tarafından seçilebiliyor. Bunlar arasında, ilk sırada, cinsellikle ilgili reklamlar var (ilgili sözcüğün burada bir kez daha kullanılması, davet çıkarmak anlamına gelmiş oluyor!).
 
Fazla biçimsiz bulduğumuz reklamları, Google’ın “Rekabetçi reklam filtresi”ni kullanarak yasaklıyoruz. Bugüne kadar 80’in üzerinde sitenin reklamlarını yasaklamış durumdayız. Sürekli yenileri çıktığından, yasaklamaya devam edeceğiz...
 
Bu reklamlar sayesinde ne kadar gelir elde ettiğimizi merak edenler de olabilir. Google reklamları, birileri tıkladıkça gelir getiriyor. Ve sitemizi yayına açtığımız 25 Mayıs 2009’dan şu yazının yazılmakta olduğu ana kadar, hesabımızda, tam 52 dolar 37 sent birikmiş! (Bu parayı bozdurup bozdurup harcayabilmemiz için, öncelikle 100 dolara ulaşması gerekiyor; Google, ancak ondan sonra ödeme yapıyor.)
 
“Oruç suyu” reklamına gelince... “Orucu bozmayan şeyler nelerdir?” başlıklı bir haber yapılınca, bu reklam da çıkmış oldu. Bu sayede yeni bir şey öğrendik!
 
Oruç suyu denen ürün, ilgili şirketin İnternet sitesinden öğrendiğimize göre, “Afrika ve Arabistan gibi sıcak bölgelerdeki Müslüman halkın daha rahat oruç tutmasını sağlamak, oruç ibadetlerinde hava şartlarından dolayı zorlanmamaları gayesiyle Mısırın önde gelen üniversitelerinden olan El Ezher üniversitesi ve Ain Shams üniversitesi tarafından” geliştirilmiş.
 
Ne işe yaradığına gelince: “Sahurdan sonra 2 tatlı kaşığı kullanılması gün boyu tokluk hissi verir. Susuzluk hissini bastırır ve gün içerisinde zinde kalmanızı sağlar.”
 
Zamanında, afyon bağımlıları, Ramazan aylarında daha az sıkıntı çekmek için, sahurda, asma yapraklarına sarılmış afyon yutarmış. Sabah saatlerinde “afyon paketi” dağıldığında, “ihtiyaç”ları olan afyonu, oruçlarını bozmadan almış olurlarmış. Bu ürünün Müslümanlıkla ilişkisi de çok farklı bir şey olmasa gerek...
 
Tabii, uzmanlık alanımıza girmeyen bu konu hakkında daha fazla şey yazmayalım ve Google’ın “Rekabetçi reklam filtresi” sayfasını açıp bu siteyi de yasaklayalım...
 
Kaynak: www.orucsuyu.com
 
NOT: Yasaklama talimatlarının devreye girmesi birkaç saat alıyor.
 

 

Yorumlar

küçük prens'te de vardı..

26 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 641

Susuzluk hapı satıcısı, su içmek yerine hapı kullanan insanların, haftada bir saat zaman kazandıklarını söyleyince, Küçük Prens, "benim harcayacak bir saatlik zamanım olsaydı, ağır ağır bir çeşmeye yürürdüm" diye yanıt veriyordu. Ürün, doğrudan bağlantısı yok ama, aklıma bu hikayeyi getirdi..

daha önceden söylesenize

16 Eylül 2009, yazan habiskurus,
Yorum no: 695

daha önceden söylesenize yahu, tiklayalim reklamlari ulastiralim sunu en azindan yüz dolara...

artik her gördügümde tiklayacagim, bilmem artik siteye katkim ne kadar olur.

 

 

AdaptiveThemes