Skip to content

Sigara bırakmak şeker hastalığı riskini artırıyormuş

5 Ocak 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Sigara yasaklarına, son zamlara ve bırakmak istiyor olmalarına rağmen sigara bağımlılığından kurtulamayanlar için bir bahane bulunmuş: 10 bin 892 kişiyle yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk altı yıllık dönemde şeker hastalığına (Tip 2 diyabete) yakalanma olasılığı, sigara içmeyenlerin aynı hastalığa yakalanma olasılığından yüzde 70 oranında daha yüksekmiş.

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılara göre, şeker hastalığına yakalanma riski sigara bırakmanın hemen ardından zirveye ulaşıyor ve sonrasında kademeli olarak azalıyormuş. 

Ancak bu sonuçların doğrudan doğruya sigarayla değil, sigara bırakanlarda yaygın olarak görülen şişmanlamayla bağlantılı olduğu düşünülüyormuş. Bu nedenle de, sigarayı bırakacak olanlara, daha fazla spor yaparak formlarını korumaları öneriliyormuş. 

Diğer taraftan, sigara içenlerin şeker hastalığına yakalanma riski, içmeyenlerinkine göre yüzde 30 oranında daha yüksekmiş. 

New Scientist'in haberinde karşılaştırma sonuçlarına yer verilse de, sigarayı bırakan her 100 (ya da 1000 veya 10 bin) kişiden kaçında şeker hastalığı görüldüğü belirtilmiyor...

Kaynak: http://www.newscientist.com/article/dn18337-quitting-cigarettes-increases-diabetes-risk.html?DCMP=OTC-rss&nsref=online-news

 

 

 

AdaptiveThemes