Skip to content

Sezen Aksu 12 Eylül'ü nasıl karşılamış?

15 Eylül 2010, ekleyen samata

Yorumsuz!!!

Diğerleri aşağıda:

Kaynak: http://4.bp.blogspot.com/_iWznRCqeVKA/TIwNLoO3dfI/AAAAAAAACtU/19fDUBvbw3g/s1600/Sayfa_10_12eyluldarbesi-02.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_iWznRCqeVKA/TIwM67ZFfmI/AAAAAAAACtM/96vKIzxjW50/s1600/Sayfa_10_12eyluldarb

Yorumlar

ve diğerleri

15 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4580

devamı da var!

15 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4581

Eminim bunların çoğu k..

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4597

Eminim bunların çoğu k.. korkusundan böyle yalaka tavır sergilemişler...

Vatana millete daha faydalı olsun

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4605

Yukarıdaki resimlerde yazılanların dizili hali, arayanlar kolay bulabilsin diye:

Sanatçılar, yeni yönetim için aynı görüşte birleştiler

“Mutluyuz... Ülkemize hayırlı olsun...”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 12 Eylül 1980 Cuma sabahı saat 05’te ülke yönetimine el koyup, bütün yurtta sıkıyönetim ilan etmesinden sonra HEY Dergisi İzmir ve İstanbul’da sanatçılarla konuşarak onların bu konudaki görüşlerini aldı. Müzik ve sinema dünyasının ünlü yıldızları, düşüncelerini ilginç cümlelerle muhabirlerimize aktardılar. Onların sözlerini sayfalarımızda aynen sizlere sunuyoruz.

Zerrin Özer: Bekliyordum. Çok sevindim. Her gün televizyonda ölüm haberlerini dinleye dinleye çok üzülmüştüm. Halkımıza hayırlı olsun. Toplumun bir ferdi olarak da çok mutluyum.

Ferdi Tayfur: İki büyük olayı aynı anda yaşadım. Bir yanda büyük bir üzüntü, bir yanda büyük bir sevinç. Cuma sabahı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke yönetimine el koyması bizi sonsuz sevindirirken, haftalık bir gazetede çıkan asılsız bir haber de bir o kadar beni üzdü. Bir gazetenin, halkın içinden gelmiş, halka malolmuş bir sanatçıyı lekelemesine hem de asılsız bir haberle ona kara çalmasına ne gerek vardı!.. Öyle sanıyorum ki, tarafsız şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri bunun da hesabını soracaktır. Yeni yönetimin tüm ülkemize, tüm insanlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Bülent Ersoy: Son derece memnunum. Çünkü, ortam son zamanlarda iyice bozulmaya başlamıştı. Pek tabiidir ki, halkın da can ve mal güvenliği kalmamıştı. Bu nedenle ordunun böyle bir harekâta girişmesi bir vatandaş olarak beni son derece huzura kavuşturdu. Başta değerli komutan Sayın Evren Paşa olmak üzere tüm rütbeli ve rütbesiz büyüklerime ve arkadaşlarıma teşekkürüm sonsuzdur. Bu arada, bir sanatçı olarak benim de bir görevim varsa, hemen ifaya hazırım. Türk milletine hayırlı olsun.

Ersan Erdura: Ben müzisyenim. Bu işlere karışamam. Memleket için hayırlı olsun derim o kadar. Müzik icra etmeye devam ederim.

Ercan Turgut: 12 Eylül sabahı, gözlerimizi yeni bir dünyaya, yeni umutlara açtım. Ne güzel!.. TV’nin 20.30 haberlerinde tek bir ölüm haberi almadık. Her gün liderlerden duyduğumuz klişeleşmiş sözleri duymadık. Harekâtın bütün ulusumuza hayırlı ve uğurlu olması en büyük temennim.

Necla Nazır: Çok mutluyum. Sanıyorum ki, halkımız özgürlüğüne kavuştu. Artık istedikleri an her yere gidip, dolaşabiliyorlar. Aslında daha önceden de olabilirdi. Milletimize hayırlı olsun.

İbrahim Tatlıses: Bizim için sürpriz olmadı. Bir atasözü misali her gecenin bir sabahı vardır. O sabahın da, her zaman beklenmiş olan güneşin doğmasıdır.

Ersen: Memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun. Halk yaşantısından memnun, herkesin yüzü gülüyor. Olayı yerli ve yabancı basından izliyorum. Çok sevinçliyim.

Şakir Öner Günhan: Muhakkak ki, eskisinden çok daha iyi olacaktır. Çok kısa bir süre geçtiği halde, herkeste bir bayram sevinci var. Demek ki üç gün içinde bu hava yaratıldığına göre daha güzel günlerin de yakın olduğunu hissediyorum.

Uğur Böcekleri: Aslında geç bile kalındı. Ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bir dileğimiz de geçmişteki hataların tekrar edilmemesi.

Meral Zeren: En doğru olan neyse, o yapıldı. Anarşik olaylara sor vermesi, ülke bütünlüğünü sağlaması ve her şeyin düzelmesi için yapılan bu harekâtı tüm kalbimle destekliyorum.

Yalçın Gülhan: Tek kelimeyle çok olumlu. Artık geleceğe umutla, güvenle bakıyoruz. 12 Eylülden bu yana meydana gelen gelişmeler de son derece ümit verici.

Gülden Karaböcek: Kahraman Türk ordusu, üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi ve ülke yönetimini ele aldı. Aslında kuvvet komutanları “Uyarı Mektubu”nu verdiği günden bu yana, böylesine bir olay bekleniyordu. Kısmen bugünlereymiş. Şimdi parklarda, bahçelerde yüzleri mutlulukla dolu insanların gezip, dolaştıklarını gördükçe daha bir keyifleniyorum. Hele ki, bazı cezaevlerindeki siyasi tutukluların birbirlerine sarılıp, koğuşlarını birleştirme haberi karşısında gözyaşlarımı tutamadım inanın. İnşallah hep böyle devam eder. Ülkemize ve insanlarımıza hayırlı uğurlu olması en büyük dileğim.

Zeki Alasya-Metin Akpınar: Çok müsbet bir olaydı. Uzun süredir de bekleniyordu. Türk ordusunun disiplini, Atatürkçü tavrı ve demokrasiye içten inancı 12 Eylülün en büyük güvencesi bizce. Ülkemize hayırlı olsun. Yalnız 27 Mayıs ve 12 Mart gibi önceden geçilmiş deneyler var. Bu deneylerin olumsuz yanlarının, bu çok olumlu harekete yansımamasını temenni ediyoruz. Ne mutlu bize ki, bütün dünyada tutucu olan ordu bizde devrimci.

Emel Sayın: Beni çok memnun etti. Kendi adıma, halkım adına olsun yüreklerimize serin sular serpildi. Çok yerinde kararlar alındığına ve alınacağına, Türk halkını huzurlu günlerin beklediğine inanıyorum.

Erol Evgin: Bildiğiniz gibi huzursuzluklar ilk önce müzik, plak ve eğlence dünyasını etkiler. Ülkemizin kahraman ordusunun emin ellerinde olması gösteri ve müzik dünyamıza da bir rahatlık getirecektir. Yönetimin bir an önce sivil yönetime devredilmesi arzusunu ise her yurttaş gibi hissediyorum.

Göksel Arsoy: Çok, çok olumlu... Bekliyorduk, özlüyorduk böyle bir şeyi. Hayırlı olsun.

Sevda Karaca: Acayip bir şekilde çok memnunum. Benim mesleki çalışmalarımı engellemesine rağmen çok büyük bir olay, çok güzel bir olay. Hayırlı olsun.

Sevda Ferdağ: Bence son derece olumlu bir hareket. Bunu şöyle anlatabilirim. Uzun yıllardır vatanım için sevinç gözyaşları dökmeyi unutmuştum. Olayı radyoda haber aldığım an, yıllar sonra yine sevinç gözyaşları döktüm. Şu anda bile olayın etkisi altındayım. Hem şahsım adına hem vatanım adına çok mutluyum. Bu arada dünya da bizim sahipsiz olmadığımız anladı, buna da ayrıca memnunum.

Sezen Aksu: Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizde her şeyin çıkmaza girdiği bir dönemde yönetime el koymuştur. Bence, zamanında ve yerinde bir karar alınmıştır. Halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

görmek ve anlamak

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4623

şimdi o dönemin, 12 eylül darbesinin hemen sonrasına bakarak bu insanları darbe yanlısıymış gibi göstermek çok yanlıştır.

zira o dönemde artan cinayetler kaos yoksulluk o dereceyi bulmuştur ki denize düşen yılana sarılmıştır ve darbeyi iyi karşılamışlardır. oysa darbenin hiçbirzaman ülke yararına olmadığını aksine ülkeyi her açıdan geri götürdüğünü onlara zaman gösterecekti.

kenan evren çıkıp utanmadan biz şartların olgunlaşmasını beklemiştik dedi. anahtar cümle bu. şartların olgunlaşması, yani kanın gövdeyi götürmesi, yani halkın artık müdahaleyi beklemesi. sonuçta her kesimden halk artık askerin müdahalesini son çare olarak görmekteydi.

malatya olaylarında, çorum olaylarında ve 80 e giden yoldaki birçok olayda ordu sıkıyönetim olmasına rağmen görevini yapmamış, halkın birbirini katletmesine seyirci kalmış, belki de buna ön ayak olacak zeminin hazırlanmasına vesile olan vatan hayinlerini içinde barındırmıştır.

şimdi sırf bugün benim yanımda benim görüşümde olmadı diye insanları ogünki görüşleriyle yargılamak, onlara 80 darbesinin ozaman ki savunucuları demek, o dönemde bu olayların gerçek sorumluları kimse onların amacına hizmet etmek demektir.

olayların arkasında kimin olduğunun bizim açımızdan aslında çokta bir önemi yoktur. zira diyelimki amerika var diyelimki israil var diyelim ki bizim himmet abi var ne farkeder. önemli olan şudur ki bizim yaralarımız var. bizim kürt sorunumuz var, bizim başörtüsü meselemiz var, bizim laik anti laik çatışması problemimiz var bizim beyaz türk, beyaz olmayan türk kamplaşmamız var.

biz bu yaraları kapatmadıkça bu yaralarımızı deşecek kamplaşmamıza sebep olacak çokları çıkacaktır. sonra da biz onların arkasından bakıp amerikamıydı ergenokonmuydu kim kimin arkasındaydı diye düşüneceğiz ama ne çare.

O dönemin şartları

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4627

Her eylem kendi şartları içinde değerlendirilmeli... O zaman huzur yokmuş da cunta iyi ki duruma el koymuş da, ... Cuntanın darbesine dayanak ettiği o ortamı kim yarattı peki. Jandarmanın, polisin eli armut mu topluyordu 12.09.1980 gününe kadar! Yukarıdaki yorumda bunlar çok güzel anlatılmış. Ama ben hala sanatçı diye halkın bağrına bastığı insanların o gün neyseler bugünde o olduklarına inanıyorum. (Şu açıklama yapanların içinde Tarık Akan ya da Halil Ergün var mı, hayır. O aydınlarımız o zaman neredeyseler bugün de oradalar, vicdanları alınları kadar temiz olarak!)
Dün aman iyi oldu hoş oldu diyenler bugün başkasının benzer uygulamaları için iyi oldu hoş oldu diyorlar. Yarın başka hükümet geldiğinde aman da ne kadar iyi oldu gelmeniz diyecekler.

 

 

AdaptiveThemes