Skip to content

sesonline.net 'nereden' yazıyor?

21 Mayıs 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

"Doğaya, çevreye, tüm canlılara saygılı ve demokrat" yayın organı sesonline.net'e en yakın yayın organı hangisidir? Açıkçası, en azından 21 Mayıs 2009 itibarıyla, bu yayın organının Zaman gazetesi olduğunu söylemek haksızlık olmayacaktır...

sesonline.net'in 21 Mayıs'taki birinci haberinin başlığı: "27 Mayıs 1960 darbesi: 'yassıada Demokrasi Adası olsun' "

Başka hangi sitede birinci haber? zaman.com.tr'de! "Genç Siviller" adlı oluşum, bozuk Türkçesiyle, 27 Mayıs'a karşı mücadele bayrağı açmış. sesonline.net de, bundan esinlenerek olsa gerek, haber başlığında, "Yassıada"yı cins isim haline getirmekte sakınca görmemiş...

İkinci haberin başlığı: "Türkan Saylan uğurlandı: Törende 'M. Kemal'in askerleriyiz' diye bağırıldı". Yazar ya da editör, düşmanlığını ve aslında "böğürüldü" demek istediğini gizleme gereğini duymamış. Ardından, Türkan Saylan'ı ve cenaze törenine katılanları aşağılamak için şu "bilgi" aktarılmış: "Teşvikiye Camii'nde ise kalabalık caddelere taştı. Cenaze namazını kıldıran 'Atatürkçü' imamın sözleri katılanlarca yüksek sesle 'amiiin' ifadesi ile onaylandı."

Üçüncü haberin başlığı: "Barışçıl çözüm için devreye giren Gül'e mahkeme çelmesi!" Yani, Abdullah Gül'ün trilyonluk bir yolsuzluğa karışmış olmasının hiçbir önemi yok! Onun tek "nitelik"i, Kürt sorunuyla ilgili olarak, "bu mesele çok mühimdir, çözülmesi lazımdır" mealinde bir laf etmiş olması! Ve bu tür bir laf etmesi, sesonline.net açısından, Gül'e "barışçıl çözüm" savunuculuğu payesinin verilmesi için yeterli.

Beşinci haberin başlığı, üçüncüsünü pek güzel pekiştiriyor: "Gül Suriye'de daha net konuştu: 'Türkiye kendi sorununu kendi çözecek' " Daha ne desin? Bundan daha "net" bir ifade mi olur? Türkiye, artık "barışçıl" yollarla mı olur, "tankla tüfekle" mi olur, "kendi sorununu kendi çözecek"miş... sesonline.net de desteklediğine göre, çözüm yakın...

Altıncı haberin başlığı, sesonline.net açısından, izah edilmeye muhtaç görülmeyecek kadar açık kabul edilmiş: "TKP halkı Saylan'ın cenazesine katılmaya çağırdı". Ülkenin "milliyetçi" komünist partisinden başka ne beklenebilir ki, değil mi?

Yedinci sırada, öncekiler gibi, yine Zaman gazetesinin atabileceği türden bir başlık var: "Danıştay ve Ergenekon davası resmen birleşti". Birleşsin tabii! Her şey birleşsin! 1 Mayıs 1977'deki katliam da "Ergenekoncular"ın üzerine yüklensin, Maraş Katliamı da, Sivas Katliamı da... Yeter ki, yobazlara, faşistlere, emperyalistlere, işbirlikçilerine zeval gelmesin!

sesonline.net'ten bir başka haber başlığı: "Demokrat sanatçılar katılmıyor: ADD'den sonra tiyatrocular da yürüyecek". Sözü edilen, aralarında Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Tarık Akan, Yıldız Kenter, Gülriz Sururi, Zuhal Olcay, Rutkay Aziz, Erol Günaydın, Engin Cezzar, Ali Poyrazoğlu, Yılmaz Onay, Levent Kırca gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıdaki sanatçının yürüyüşü. Kimler katılmamış? Zeynep Tanbay, Deniz Türkali ve Lale Mansur... Daha ne? Görüldüğü üzere, "demokrat sanatçılar" katılmamış, geri kalan tüm "darbeci" şahıslara ders vermişler... 

Aynı haberde, bir de "yalan haber"e yer veriliyor. Ferhan Şensoy'un konuyla ilgili iddiaları yalanlamış olduğundan söz edilmeden, şunlar yazılıyor: " 'Ferhan Şensoy sahneden 'darbe' çağrısı yaptı, şimdi sıra Nedim Saban'da...' başlığıyla duyurduğumuz ‘Laik Cumhuriyet Tehlikede, Sessiz Kalmayın’ temalı yürüyüş, tiyatro camiasının durumunu da gözler önüne serdi."

Ferhan Şensoy, Zaman gibi gazetelerin haberleri üzerine, sesonline.net'in görmezden geldiği şu açıklamayı yapmıştı: "Bu cümleler, darbelerle alay ettiğim ve sonunda darbe istemediğimi belirttiğim sahneyi Eskişehir’de 232. oyunu izleyen bir sivri zekanın yorumudur."

sesonline'net'in 21 Mayıs'taki "önemli" haberlerinin sonuncusu şu başlığı taşıyor: "Cinayetin giz perdesi aralandı ama, Danıştay başkanı yine türbana yüklendi". Haberde, Danıştay başkanının son açıklamaları eleştiriliyor. Aralanan "giz perdesi" ise, "Danıştay saldırısı"nın "Ergenekon işi" olabileceği yönündeki mahkeme kararları... Demek ki, "Danıştay saldırısı" eğer "Ergenekon" adlı "terör örgütü" tarafından gerçekleştirildiyse, "türbana yüklenmek", en büyük suç!

Anlaşılmayan tek bir nokta kalıyor: sesonline.net'in sahipleri, editörleri, yazarları vs., kendilerine çok daha büyük bir okur kitlesi kazandırabilecek olan Zaman gazetesine ya da en azından zaman.com.tr'ye neden taşınmıyor? Yoksa, gerçek muhatapları tarafından ciddiye alınmamak gibi bir dertleri mi var?

 

 

AdaptiveThemes