Skip to content

Sav'a 'Amerikan Ajanı' diyen Savcı hakkında bilinmesi gerekenler!

17 Mayıs 2010, ekleyen Ali Mert

Kendisine ilk olarak geçtiğimiz günlerde 5N 1K programında rastladım. Televizyonun sesi kısıktı, "İşte Baykal için ağlayan vekil" diye bir altyazı vardı. Ekranda da sakallı bir abi. "Saçından sakalından utan" lafının saçmalığını da düşünüp biraz güldüm, "enteresan" dedim, zaplayıverdim. Biraz önce aynı kişiye odatv'de rastladım, Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıklayarak "politbüroyu bölen" Önder Sav'a , MYK toplantısında "Amerikan Ajanı" demiş, karşılığında da küfür işitmiş (Kaynak). Adı Savcı Sayan imiş. "Savcı, anlaşılan Önder Sav'cı değilmiş gibi" denyo espriler yapmayı bir kenara bırakıp, kimmiş, neymiş öğreneyim dedim. Feyzbuktaki hayran camiyasından ve kendi internet sitesinden öğrendiklerimi paylaşmakta, pek bir sakınca görmedim. "Başkanlık yarışı kızışırken", memleketimizin aslan sosyal demokratları nereden gelirler, nereye giderler, hangi kıratta insanlar bilmek gerek: 

                                       

Kendisinin web sitesine (http://savcisayan.com/)tıkladığınızda karşınıza çıkan malumat şöyle:

DENİZ BAYKAL VE AĞRI'LI SAVCI SAYAN

CHP, MYK Üyesi Savcı Sayan; O’nu kalabalığın içinde bile tanımak mümkündür. Vatan Şairi Namık Kemal gibi sakalları vardır. Aynı zamanda Savcı; Abdülaziz’in torunudur! Sayan; kuzeni Prens Sabahattin gibi Hürriyet aşığı, toplum sevdalısı genç bir siyasetçidir. Prens Sabahattin’de Abdülaziz’in torunudur! Prens, Jön Türkler ile İttihat ve Terakki Partisi’ne katılmıştır biliyorsunuz! Savcı Sayan Ağrı’lıdır! Ağrı 150.000 nüfuslu bir ilimizdir. Ama bir Ağrı kadar Ağrı’lı İzmir’de yaşamaktadır. 2009 Yılında bizim Torbalı Ağrı’lılar derneğince iki defa; Ağrı’lılar gecesine davet edildim. Aslında Savcı Bey ile CHP Genel Merkezi’nde MYK odasında tanışmıştım! Savcı Sayan geleceğin siyasetçisidir. Özellikleri saymakla bitmez. Sayan; Deniz Baykal’ın ve CHP’nin programlarının tam bir uygulayıcısıdır. Doğu Anadoluludur, hümanisttir, üniterdir ve katıksız bir sosyal demokrattır. 

Savcı Sayan'ı Destekleyenler adlı feyzbuk grubundaki (http://www.facebook.com/group.php?gid=36960400487) malumat ise şöyle:

Savcı Sayan kimdir?

SİPKAN AŞİRETİ'nin reisi HACI YUSUF PAŞA'nın Torunu olan SAVCI SAYAN Köklü bir Aşirete mensup olup, Dedeleri HACI YUSU PAŞA VE MEHMET PAŞA Osmanlı Devletinde uzun süre Paşalık yapmışlardır. Ayrıca Savcı SAYAN'nın diğer dedeleri: Abdulmecit bey, Abdullah bey, Mir Seyat bey ve Ali bey de Osmanlının son ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında MUSTAFA KEMAL ATATTÜRK , KAZIM KARABEKİR VE FEVZİ ÇAKMAK ile birlikte üstdüzey komutanlar olarak Yurdun değişik bölgelerinde görev yapmışlardır.

İşte böyle köklü bir bir Aile ve Aşirete Mensup olan SAVCI SAYAN 1971 yılında 24 çocuklu bir ailenin 12. çocuğu olarak Ağrı Tutak’da doğdu. İlk öğrenimini Tutak’da, Orta öğrenimini Muş Malazgirt’de, Lise öğrenimini Tutak Lisesinde okul birincisi olarak tamamladı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan SAYAN. Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlayıp, çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu ve Genel Merkez Gençlik Kolları (1996-2000) MYK üyeliği görevlerinde bulundu ve 12 Eylül’de kapanan CHP Gençlik Kollarının 1996’da tekrar açılmasını sağlayan ekipde yer alarak aktif bir siyasi çalışma sergiledi ve akabinde İlçe Başkanlığı ve Ağrı il Başkanlığı görevlerinde bulundu. Bazı gazete ve dergilerde yazıları ve makaleleri yayımlanan SAVCI SAYAN'nın Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur .kendisi Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir ve Bekardır. 

 

 

 

 

 

AdaptiveThemes