Skip to content

Sakine'yi recmedilmekten kurtaralım!

25 Ağustos 2010, ekleyen samata

İKİP'in Sakine ile ilgili bildirisini aktarıyorum:
 
İran Komünist-İşçi Partisi, Sakine’nin recmedilmesini önlemek ve serbest bırakılması için 28 Ağustos’taki “Dünyanın 100 şehri Recme Karşı” uluslararası eylem günü çerçevesinde Türkiye’deki bütün özgürlükçü kişi ve örgütleri eyleme çağırır. Türkiye’de 28 Ağustos’ta gerçekleştirilecek eylemlerin yer ve zaman bilgilerini, Recme Karşı Uluslararası Komite’nin (http://stopstonningnow.com/wpress) websitesinden öğrenebilirsiniz.
 
************************
 
Sakine’nenin destekçilerine,
 
Recme Karşı Uluslararası Komite (ICAS) ve İdama Karşı Uluslararası Komite (ICAE) Sakine Aştiyani’yi kurtarmak için desteklerini ifade eden ve eylemlerde bulunan bütün kişilere ve örgütlere teşekkür eder.
 
Çocuklarıyla yaptığı bir konuşmada Sakine, “artık daha fazla tutukevinde olmaya dayanamıyorum. Yakında tutukevinden serbest bırakılıp bırakılamayacağımı kendime soruyorum. Buradan hemen çıkmayı diliyorum” diyor.
 
Bizim hareketimiz ve eylemlerimiz, Sakine’yi özgürleştirene kadar devam etmelidir. Gelecek Cumartesi, 28 Ağustos’ta, “Dünyanın 100 şehri Recme Karşı” kampanyasıyla, bir kez daha İran’daki ve başka yerlerdeki recme itirazımızı göstereceğiz ve Sakine Aştiyani’nin derhal serbest bırakılması için baskı yapmak üzere biraraya geleceğiz.
 
Tahran Yüksek Mahkemesi, bir kez daha, Aştiyani’nin davasında bir karara varmamış ve mahkeme gününü gelecek Çarşamba’ya ertelemiştir. Ancak, Sakine’nin davasında karar, hukuksal değil, siyasetçilerin alacağı bir karar olacaktır. Recm cezaları ve idamlar, rejimin İran halkına karşı uyguladığı siyasi araçlardır. Recme karşı mücadele, İran İslam rejiminin barbarlığına karşı bir mücadeledir. Sakine’yi kurtarmak için mücadele, recme karşı ve idam hücresindeki bütün tutuklular için bir mücadeledir.
 
Mina Ahadi
Recme Karşı Uluslararası Komite (ICAS) ve İdama Karşı Uluslararası Komite (ICAE) sözcüsü
 
22 Ağustos 2010
 
Sakine Mohammed Aştiyani’ni Kurtarma Kampanyası websitesi

Yorumlar

Dünya Yurttaşları Recm Rejimine Karşı 18 Eylül’de eylemde!

15 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4572

Komitelerin bildirisini aktarıyorum:

Recme Karşı Uluslararası Komite (http://stopstonningnow.com)
 
İran’la Dayanışma (www.iransolidarity.org.uk)
 
Görev Özgür İran (www.missionfreeiran.com)
 
İdama Karşı Uluslararası Komite (http://notonemoreexecution.org)
 
 
6 Eylül 2010

İslam Cumhuriyeti, bir kez daha vahşi İslami yasalarına dayanarak Sakine’yi 99 kez kırbaçladı. Rejim, London Times’ta yayınlanan, Aştiyani’ye ait olduğunu iddia ettiği başörtüsüz bir kadın resmini bahane ederek onu yozluk ve ahlaksızlık yaydığı suçlamasıyla kırbaçladı. Rejim, geçen hafta Sakine’yi 29 Ağustos Pazar günü idam etmekle tehdit etmişti. Ve idam cezası ve recm hala Sakine’nin başı üzerinde bekliyor.

 
[Sakine’nin oğlu] Seccad, telefonla Paris’teki basın konferansında annesinin Ramazan’ın sonunda idam edileceğinden endişe ettiğini söylemişti.
 
Sadist bir İslami rejim ile muhatabız. Varlığının sürdüğünü göstermek için, Sakine’yi yavaş yavaş öldürüyor. Bu rejimin her bir hareketi, rejimin vahşiliğinin derinliğini, insan haklarının bütünüyle mevcut olmadığını, rejimin kadın düşmanlığının boyutlarını, tutukluların büsbütün savunmasızlığını, bu rejimin yargı sisteminin barbarlığını, dini yasaların geriliğini ve rejimin vahşetinin ve kana susamışlığının boyutlarını ve aynı zamanda bütünüyle acizliğini daha da açığa vuruyor.
 
Sakine Aştiyani’yi kurtarmak ve Recm ve Kırbaçlama Rejimi’ne karşı durmak için bütün gücümüzle ortaya çıkmamız zorunludur.
 
Biz, İran’daki halkın İslam Cumhuriyeti’ne karşı mücadelelerine destek olmanın etkili bir adımı olarak, bu rejimin siyasi olarak boykot edilmesi ve dünya genelinde elçiliklerinin ve bürolarının kapatılması olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Yıllardır, bu rejimin uluslararası toplumdan, Birleşmiş Milletler’den, Uluslararası Çalışma Örgütü’nden ve diğer bütün topluluklardan çıkarılması gerektiğini ve İran halkının temsilcisi olarak tanınmaması gerektiğini söylüyoruz. Bu istemleri uygulama zamanı, bugünlerdir. 
 
İran halkı, İslam Cumhuriyeti’ne herhangi bir kurum ya da hükümetle konuşabileceği bir kürsünün verilmesini kabul edemez. İslam Cumhuriyeti, insanlığın utancıdır ve liderleri 31 yıldır her gün halka karşı işledikleri suçlardan yargılanmalıdır.
 
Dünyanın bütün yurttaşlarına 18 Eylül Cumartesi günü, dünyanın bütün şehirlerinde, Kırbaçlama, Recm ve İdam İslam Cumhuriyeti’ne karşı gösterilerde bulunmaya ve bu rejimi kınamaya çağırıyoruz. Sakine’nin derhal ve koşulsuz özgür bırakılması çağrısında bulunun. Recm, idam, kırbaçlama ve benzerleri bütünüyle kaldırılmalıdır. Bu Kırbaçlama, Recm ve İdam Rejimi’nin tanınmamasını ve bürolarının ve elçiliklerinin her yerde kapatılmasını talep edin.
 
Ahmedinecad’ın, bir kürsünün arkasından İran halkının temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmasına izin verilmemesi gerektiği çağrısında bulunun. Kırbaçlama, Recm ve İdam Rejimi’ne karşı gösterilere hazırlanın. Arkadaşlarınızı bilgilendirin. Gösteri yerine ve zamanına karar verin ve bizi haberdar edin. Önümüzde kısa bir süre olduğunu biliyoruz ama bu kez 28 Ağustos’taki gösterilerden daha da büyük gösteriler gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

 

 

AdaptiveThemes