Skip to content

Romario Sosyalist Parti'ye üye oldu

23 Eylül 2009, ekleyen cokdusunmebunları

Dünyada ''Yaşayan En Büyük 125 Futbolcu'' arasında gösterilen Brezilyalı efsane futbolcu Romario, fakir çocuklara yardım etmek amacıyla Brezilya Sosyalist Partisi'ne üye oldu.

Ntvspor'un ilgili haberi şöyle:

SAO PAULO - Brezilyalı efsanevi futbolcu Romario, ülkesindeki fakir çocuklara yardım etmek amacıyla Brezilya Sosyalist Partisi'ne üye oldu.

23 yıllık futbol kariyerinden sonra geçen yıl yeşil sahalara veda eden 43 yaşındaki Romario, Brezilya Sosyalist Partisi'ne üye olduğunu, ancak gelecek yılki seçimlerde görev alıp almayacağına henüz karar vermediğini belirtti.

Daha önce 2 binden fazla çocuğa yardım etmeye yönelik bir projesi olduğunu, ancak bunun siyasi nedenlerden ötürü sona erdiğini ifade eden Romario, ''Bu tür projelerdeki tek hedefim, insanlara yardım etmek. Madem ki artık bir parti üyesiyim, bunu gerçekleştirmek daha kolay olacak'' dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25002819/

Yorumlar

Romario tek değil

23 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 955

Brezilya milli takımının bir diğer eski futbolcusu Ronaldo ( İnter ve Real Madrid'te oynayan ve bir dönem dünyanın en iyi topçusu seçilen) seçim döneminde Brezilya İşçi Partisi'ni desteklediğini ve oyunu Lula'ya atacağını açıklamştı. Cezmi

Solcu futbolcu listesi

24 Eylül 2009, yazan Ömer Faruk Yalçın,
Yorum no: 978

Cumhuriyet gazetesi bugün Kemal Ilıkkan imzasıyla "Hem solcu hem futbolcu" başlığıyla bir haber yaparak, Romario'dan hareketle diğer solcu futbolcuların bir listesini yayınlamış. Haber şöyle:

Lucarelli, Ferguson, Zanetti derken Romario da duruşunu açıkladı

Brezilyanın efsanevi golcülerinden Romarionun Brezilya Sosyalist Partisine üye olmasının ardından gözler yeşil sahaların solcu yıldızlarına çevrildi. Futbol dünyasından pek çok tanınmış ismin solun farklı tonlarından hayata baktığı biliniyor. İngilterenin en büyük takımlarından Liverpool FCnin mimarı Bill Shanklyden günümüze yeşil sahalardan pek çok sol görüşlü futbol emekçisi geçti. 1959-1974 yılları arasında Liverpool efsanesini yaratmayı başaran İskoç Shankly, doğup büyüdüğü toprakların işçi sınıfı önderlerinden Keir Hardienin peşinden yürüdüğünü ve Labour Party (Emek Partisi) üyesi olduğunu saklamıyordu. Shankly şu veciz sözüyle de hatırlanır: Benim sosyalizmden anladığım, herkesin aynı hedefler için çalışması ve başarıyı bölüşmesidir; futbola da hayata da böyle bakarım.Manchester Unitedın teknik patronu bir diğer İskoç futbol efsanesi Alex Fergusonun da emekçilerden yana bir politik görüşü olduğu biliniyor. Geçtiğimiz haftalarda Adana Demirspor ile bir dostluk maçı yapan, İtalyan komünistlerinin desteklediği Livorno kaptanı Lucarelli günümüz futbolunun en ünlü komünist futbolcularından. İtalyan futbolunun diğer tanınmış solcuları ise sol bacağında Che Guevaradövmesi bulunan Palermolu forvet Fabrizio Miccoli ve İnter kaptanı Zanettiİnterin sembol isimlerinden biri olan Arjantinli Zanetti 2004 yılında, Meksikanın siyasi oluşumlarından EZLNye nakit para ve ambulans yardımı yapmış ve ulusal medyamızda da yer bulmuştu. 1970li yılların unutulmaz Alman futbolcusu solbek Paul Breitner ise Almanya sol hareketi içerisinde yer aldı.

Metin Kurt'tan Kemalettin'e

Bir dönem giydiği F.Bahçe formasıyla hatırlandığı kadar solcu kimliğiyle de hafızalarda yer eden Kemalettin Şentürk, İşçi Partisi’nin Türkiye’de iktidara gelmesi halinde spor bakanı olarak görevlendireceği isim şeklinde tanıtılmıştı. Sendikal mücadelenin öncü ismi eski G.Saraylı futbolcu Metin Kurt’un yanı sıra ülke futbolunun eski yıldızlarından Hasan Şaş’ın da çocuklarına 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş’in ve Yusuf Aslan’ın isimlerini verdiği biliniyor. Bursaspor‘un bu sezon İsviçre’nin Basel takımından transfer ettiği Sıpr futbolcu Ivan Ergic ise Marksist kökenli bir aileden geldiğini, Marx gibi düşünürleri okuduğunu açıkladı.

 

Listeye ek (Solcu futbolcular)

24 Eylül 2009, yazan Taylan Özgür Arslan,
Yorum no: 981

Listeye birkaç isimde benden, Norveç milli takım teknik direktörü Egil Olsen (Norveç Komünist İşçi Partisi üyesi), Şilili eski futbolcu İvan Zamarano,Brezilya'lı eski futbolcu Sokrates,Che dövmesi ya da tişörtü ile görüntülenenler de sayılacaksa, Galasaray'lı Shabani Nonda(Che hayranıymış), Barcelona'lı Thery Henry şimdilik bulabildiklerim

 

 

AdaptiveThemes