Skip to content

Ressam Fikret Otyam çevre ödülünü reddetmiş

10 Mayıs 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Ressam, gazeteci ve yazar Fikret Otyam, Akdeniz Üniversitesi tarafından layık görüldüğü 13. Çevre Hizmet Ödülü'nü almayı reddetmiş. Aynı ödülün Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na da verilmesini gerekçe gösteren Otyam, "Aldığım takdirde yaşanan orman katliamına ortak olurum" demiş. Doğan Haber Ajansı'nın haberinde şu bilgiler veriliyor:

DHA'ya açıklama yapan 84 yaşındaki Fikret Otyam, "Ben yaştaki sedir, çam ve nice ağaçların acımasızca kıyıma uğratıldığını acıyla izlerken ve bu kıyımı kıyasıya eleştirirken, aynı amaçlı bir ödülün de Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na da verilmesi, doğa sevgime ve bu konulardaki yazılarıma ters düşeceği; aldığım takdirde yaşanan orman katliamına ortak sayılacağımdan dolayı ödülü almayacağım" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 'Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde, çevre başlığının açılması için gösterdiği üstün gayretlerden dolayı', gazeteci- yazar ve ressam Fikret Otyam ise 'Türkiye ölçeğinde eserleri ile çevre bilinci ve doğa sevgisinin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı' ödüle layık görülmüştü.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda yarın gerçekleştirilecek törende İÇDAŞ A.Ş., Nevşehir Fen Lisesi Sürdürülebilir Yurt Binası inşaatı ile İncekara Holding, Ülkem için Orman Kampanyası ile Koç Holding Şirketleri, Kütahya Simav'da sürdürülen Yavru TEMA Programı ile Ömer Önder, Atıktan Geleceğe Yatırım Projesi ile Pharma Vision, arıtma çamurlarının bertarafı için geliştirilen Termal Kurutma ve Kojenerasyon Tesisi'nin inşasından dolayı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT), Adrasan Koyu'nda çevresel değerlerin korunması için gösterdiği çabalardan dolayı gazeteci Erdoğan Kahya, Antalya Bölgesi'ndeki doğal ve kültürel değerlerin korunması konusunda 2009 yılında yapmış olduğu yayınlardan dolayı TRT Antalya Radyosu seçici kurul tarafından ödüle layık görülmüş ve bu ödüller geçen hafta açıklanmıştı. Ödül töreni ise yarın Bakan Eroğlu'nun katılımıyla saat 14.00'da gerçekleştirilecek.

Kaynak: http://www.dha.com.tr/n.php?n=cevre-ve-orman-bakani-eroglu-ile-birlikte-alacagi-cevre-odulunu-reddetti-2010-05-10

 

 

AdaptiveThemes