Skip to content

Referans yazarı: 'İnternet sosyalizmi patladı'

23 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

ABD'nin Dallas kentindeki Teksas Üniversitesi'nde organizasyon, strateji ve uluslararası yönetim konularında ders veren Referans gazetesi yazarı Tevfik Dalgıç, geçtiğimiz günlerde çıkan bir yazısında, İnternet ile sosyalizm (ve komünizm) arasındaki ilişkiyi ele almış. "İnternet sosyalizmi patladı" başlıklı yazı, çok sayıda yazım ve dilbilgisi yanlışı içeriyor ve bu arada hem yazarının, hem de yazar tarafından "İnternet filozofu" diye anılan kişinin sosyalizm hakkında pek az şey bildiği anlaşılıyor. Yine de ilginç sayılabilir:  

Bir genel söylentiye göre Microsoft'un sahibi ve dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates'in internette açık kaynak dediğimiz parasız bilgi üretme internet sitelerini yaratan kişiler için "Modern çağın komünistleridir. Tekelci eğilimleri yıkan ve Amerikan rüyasının gelişmesine yardımcı olan faydalı güç oluştururlar" dediği söylenir. Buna karşılık veren ünlü bir internet konuları yazarı ve internet filozofu Kevin Kelly, komünizm yerine sosyalizm deyiminin kullanılmasını öneriyor. Ona göre bu kişiler "özgürlükçülerdir" ve "bu özgürlükçüler sayesinde herkesi herkesle buluşturmak için başlatılan küresel çaba, giderek sessiz bir şekilde sosyalizmin de yeniden tamamlanmasına önayak oluyor".

Kolektif kelimeler
Kevin Kelly'nin bu konudaki görüşlerini söyle özetlemek mümkün: "Sayısal-dijital kültürün toplumsal tarafları derin ve yaygın. Wikipedia doğmakta olan kolektivizmin en güzel örneği. Bu serbest internet ansiklopedisinin kurucu ortağı ve giriş sermayesini koyan Jimmy Donal Wales yeni bir açık paylaşım bilgi kaynağını harekete geçirerek bilginin herkese ulaşmasına yardımcı oldu. Ward Cunningham, 1994 yılında Collaborative Web Page-Ortaklaşa İnternet Sayfasını gelişirdi ki bu, bugün için aktif 150 adet wiki arama motorunun çalışmasını sağlıyor. Buna benzer ortak internet siteleri olan Digg, StumbleUpon, The Hype Machine ve Twine bu beklenmedik gelişmelere büyük katkıda bulundular. Bu gelişmeler sürekli şekilde bir bilgi ağına dayanan sosyalizm yaratmak için mihenk taşları haline geliyor. Bill Gates'in beklediği kolektif çitlikler yerine kolektif kelimeler üretildi, devlet fabrikaları yerine masa üstü fabrikalar kuruldu sanal kooperatifler eliyle, yüzsüz politbürolar yerine sohbet peşinde olmayan, iş yapabilenlerin oluşturduğu sayısız bir uzman kadrosu ortaya çıktı. Bu yüzden komünizmin kullandığı komün, komüne ilişkin veya kolektif deyimleri yerine sosyalizm deyimini kullanmak daha doğru olur. Çünkü bu karşılıklı girişimlere dayalı yeni ortak teknolojiler çıkardığı için bu deyim daha tutarlı."

Kevin Kelly sosyalizmin tarihi ile internet sosyalizmi arasındaki bağlantıların tarihini söyle sıralıyor:

Sosyalizm tarihi:
1516-Thomas More'un "Ütopya"sı yayımlandı.
1794 Thomas Paine'in "Age of Reason"u yayımlandı.
1825 İlk Amerikan komünü kuruldu.
1848 Marx ve Engels'in "Komünist Manifesto"su.
1864 "Uluslararası Çalışan Adamlar Derneği"nin kurulması.
1903 Bolşevik Parti'nin Lenin'i lider seçmesi.
1917 Rus İhtilali.
1922 Stalin gücünü pekiştirdi.
1946 Kanada'nın Saşkatchhewan kentinde devlet eliyle sağlık yönetimi kuruldu.
1959 Küba İhtilali.
1967 Che Guevara öldürüldü.
1973 Salvador Allende görevden alındı.
1980 Usenet kullanıma açıldı.
1985 Mikhail Gorbaçov'un Glasnot Projesi.
1991 Sovyetler Birliği kendini feshetti.
1994 Linuk 1.0 Internet programı geliştirildi.
1998 Venezüella Chavez'i başkan olarak seçti.
1999 Blogger.com hayata geçti.
2000 Google 1 milyon indeks sayfasını aştı.
2001 Wikipedia açıldı.
2002 Brezilya Lula da Silva'yı başkan seçti.
2003 Halk Bilim Kütüphanesi Açıldı-Public Library of Science.
2004 Digg kullanıma açıldı.
2005 Amazon, Mekanik Türk isimli programı uygulamaya koydu (Mechanical Turk.)
2006 Twitter uygulamaya konuldu.
2008 Facebook, 100 milyon kullanıcıya ulaştı.
2008 ABD, 700 milyarlık fonu ipotek krizi için ayırdı.
2009 Youtube 100 milyon ABD'li kullanıcıya ulaştı.

İşte internet sosyalizminin temel taşları
1-Paylaşma.
2-İşbirliği.
3-Yardımlaşma.
4-Kolektivizm, ortak kullanım.

İşte yeni sosyalizm
İnternetin en büyük "eşitleyici" niteliği taşıdığı kesin. Büyük siyaset adamlarının ekonomik hayatta yapamadıklarını, bir modem ve bir bilgisayar çözümlüyor. Yani bilgiye ulaşmada eşitsizliğin yerini eşitlik alıyor. Tabii bu konuda çıkan en büyük engellerden birisini ise kanun koyucuların ve kamu vicdanını temsil ettiğini varsayan yasal düzenleyicilerin müdahalesi. İnternet sosyalizmi uğrunda milyonlarca insan telef edilmedi, kanlı mücadeleler verilmedi, akıllı, yaratıcı, her milletten, her kültürden insanlar bu iş için beyin ürünlerini ortaya koydular ve bugünkü sanal dünyayı yarattılar.

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=131184&YZR_KOD=107

 

 

AdaptiveThemes