Skip to content

Paris'i traktörler işgal etti

27 Nisan 2010, ekleyen samata

Tahıl üreticileri (buğday, soya, mısır) Paris'de 2005'deki rekor sınırın bile altına düşen gelirlerindeki düşüşü protesto ediyorlar. Süt ve sebze üreticilerinden sonra bu kez de traktörleriyle Paris'e gelen, dünya piyasalarındaki genel düşüşten etkilenen ve "grande cultures" büyük ekinler olarak adlandırılan tahıl üreticileri devletin yardımını istiyorlar. Polis tarafından sayılan 1293 traktör şehre Vincennes kapısından girmiş bulunuyor. Champs-Elysée caddesine girmeleri yasaklanan traktörler République, (Cumhuriyet) Bastille ve Nation (Ulus) caddeleri arasındaki güzergahda eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Tahıl Üreticileri Sendikası FNSEA'nın bildirdiğine göre eyleme otobüslerle gelen 9.500 ila 10.200 arası çiftçide République meydanında toplanarak eyleme yürüyerek katılıyor. 2009 yılı boyunca tahıl ürünlerinin fiyatlarındaki yüzde 24'lük düşüş çiftçilerin 2009'daki gelirlerinde de yüzde 51'lik bir gerilemeye yol açmış.

Les agriculteurs sont dans Paris: les perturbations ...

Kaynak: http://www.lepoint.fr/actualites-societe/2010-04-27/paris-des-milliers-d-agriculteurs-s-appretent-a-envahir-la/920/0/448218 

Yorumlar

Samata'ya yardım çağrısı! Fransızca bilmiyorum da.

27 Nisan 2010, yazan Serdal Tümkaya,
Yorum no: 3073

Merhaba Samata,

Konuyu biraz daha açman mümkün mü? Benim çok ilgi duyduğum bir mesele. Köylülük, tarım, tarımsal ilişkiler, köylülerin ve tarım işçilerinin düşünüş ve yaşam biçimini anlamak için uğraşıyorum; ama sürekli hayal kırıklığı yaşıyorum! Neyse, şaka bir yana, bu tür eylemliliklerin ayrıntılı bir tahlili, dünyayı anlama çabasına katkıda bulunacaktır. Fransızca bilmiyorum (Türkçe'yi ne kadar bildiğim de tartışılır!). Yardımını bekliyorum.

Saygılarla

Fransa ve çiftçiler

27 Nisan 2010, yazan samata,
Yorum no: 3076

Fransa'da köylülük çok geniş kesimleri kapsamasa da Avrupa'nın diğer ülkelerine göre daha geniş, sanırım yüzde 5 civarı...Malum Fransızlar yemeyi, içmeyi de seviyor. Son dönemde çiftçilerin gelirlerinde ortalama 2000 €'lardan 1000€lara dogru keskin bir düşüş var, tabii bu durumu son bir iki yıldır sürekli protesto ediyorlar, daha önce saman balyalarını Paris'in göbeğinde yaktılar, sütçüler, sebzeciler eylem yaptılar, öyle yani hareketli daha ötesine birşey diyemeyeceğim..

 

 

AdaptiveThemes