Skip to content

Padişahlar camiye nasıl girerdi?

13 Şubat 2010, ekleyen Erdem Yürekkaya

Rivayete göre, Sultanahmet Camisi’nin kapılarından birindeki ağır demir zincir (ya da kordon), padişahın, cami avlusuna at sırtında girerken eğilmek zorunda kalmasını, "kendisine çeki düzen vermesini", sağlamak için konmuş oraya: 

 
 
Ne de olsa, padişah da yalnızca bir insan...
 
Rivayet bu, ne kadarı doğru, bilinemez... Kesin olan, Recep Tayyip Erdoğan'ın, cami kapısında bile, kendisini sıradan bir insan yerine koymadığı ve koydurmadığı. Tersine, ezanın ne zaman okunacağı bile, Tayyip Erdoğan’ın keyfine göre belirleniyor. 70’lik bir dedemiz de isyan etmiş, “Sen padişah mısın?” diye bağırmış... 
 
Olay şöyle cereyan etmiş:
 
 
"Başbakan Erdoğan, Üsküdar'da Kısıklı'daki evinden saat 12.20'de çıktı ve Eyüp'e hareket etti. Başbakan Erdoğan'ın camiye geliş saati yaklaşınca, Eyüp Sultan Camii'nin namaza gelenlerle dolan avlusuna girişler bir süre durduruldu. Bunun üzerine camiye girmek isteyenlerin itirazları başladı ve polislerle tartışmalar oldu. İçeriye girmek isteyenlerden bazıları “Bizi nasıl içeri almazsınız” diye bağırmaya başladı. Başbakan Erdoğan, Eyüp Sultan Camii'ne saat 12.35'de geldi (...)" (Kaynak)
 
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, içeri alınmayan 70 yaşlarında bir erkek tarafından protesto edildi. Camiye alınmayan bu kişi, “Sen benim namazıma nasıl karışıyorsun. Padişah mısın?” diye bağırdı. Başbakan ise, yürümeye devam etti. Polisler tarafından ağzı kapatılarak susturulan yaşlı, Başbakan Erdoğan içeri girdikten sonra camiye alındı. Saat 12.25'te okunması gereken ezan, Başbakan'ın camiye girmesinden sonra saat 12.40'da okundu." (Kaynak)
 
 
 

 

 

 

AdaptiveThemes