Skip to content

'Özgürlükçü Sol'un Küba sevinci kısa sürdü

11 Eylül 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Fidel Castro, “Küba modeli artık işe yaramıyor” ya da “işlemiyor” demiş... Kime demiş? ABD’de çıkan “The Atlantic” dergisinden Jeffrey Goldberg’e...  

 
Bu “olay”ın medyaya yansımasından ve neredeyse tüm gazeteler tarafından aktarılmasından önce, Türkiye’de, “The Atlantic” diye bir derginin ve “Jeffrey Goldberg” diye bir gazetecinin varlığından haberdar olanların sayısı belki de iki elin parmaklarını geçmiyordu...
 
Ama Ufuk Uras’ın liderliğini yaptığı “Özgürlükçü Sol”un yayın organı turnusol.biz, “The Atlantic”in “haber”inin üzerine atladı... Herhalde, “gördünüz mü, Küba da başarısız işte, bize ‘liberal’ bir sol lazım” tezini savunmak için...
 
Küba’da olup bitenler hakkında elbette tartışılabilir... Ama bir Amerikan dergisinde çıkan iddiaları bu kadar kolay bir şekilde benimsemek (ve normalde “habercilik” yapmayan bir sitede bu iddiaları hiçbir ihtiyat payı koymadan aktarmak), bambaşka bir “psikoloji”yi yansıtıyor olsa gerek...
 
turnusol.biz’in “haber”i şöyleydi:
 
Castro: 'Küba modeli artık işlemiyor'
 
Fidel Castro, Küba'da uygulanan ekonomi modelinde değişime gidileceğine dair önemli işaretler verdi.
 
Fidel Castro, Amerikan Atlantic dergisine verdiği mülakatta 'Küba modeli artık işlemiyor' dedi. Bu sözler Küba'da ekonomi üzerindeki devlet kontrolünün azaltıldığı ve özel mülkiyete izin verilmeye başlandığı dönemle örtüştü. Castro’nun sözleri, ekonomi üzerindeki devlet kontrolünün aşamalı olarak daha da hafifletileceği anlamına geliyor.
 
2008 yılından bu yana Küba hükümeti, adada özel mülkiyet haklarını artırdı. Örneğin kuaförler, taksi ya da otobüs şirketleri de artık özel işletilebiliyor. Tarım ve turizm sektörleri de özel yatırıma açıldı.
 
Devlet Başkanı Raul Castro da, geçen ay Ulusal Meclis'te yaptığı açıklamada küçük işletmelerin ve küçük işletme sahiplerinin artık işçi alma ve işçilere ödeme yapma hakkı olmasına izin verilmesi gerektiğini söylemişti. 
 
Fidel Castro, Amerikan dergisine verdiği röportajda 1962 yılındaki Küba füze krizi sırasında bazı hatalar yaptığını da kabul etti ve İran lideri Mahmud Ahmedinejad'ı da Yahudi soykırımını tanımadığı için eleştirdi. (Kaynak)
 
Ama Fidel Castro, “Küba’nın modeli” ile ilgili sözlerinin, ABD’ci gazeteci tarafından, tam tersine çevrilerek aktarıldığını açıkladı!
 
Castro, şu açıklamayı yapmış: “Herkesin bildiği üzere, benim düşüncem, kapitalist sistemin, krizlerden krizlere sürüklenmesi ve bu krizlerin, yalnızca ABD için değil dünyanın tüm geri kalanı için de her zamankinden daha ciddi, küresel ve kaçınılmaz hale gelmesi nedeniyle, artık işe yaramadığıdır. Bu tür bir sistem, Küba gibi sosyalist bir ülkede nasıl iş görebilir?” (Kaynak)
 

Yorumlar

Çok yaşa Fidel!

11 Eylül 2010, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 4529

Tabii gerçek metnini göremediğimiz, sadece Goldberg adlı savaş propagandacısı gazetecinin yorumlarından okuyabildiğimiz "mülakat"ın her tarafı çarpıtılmış büyük olasılıkla. Bu tetikçi gazetecinin yorumlarına bakılırsa, Fidel'in, Irak işgaline ve İsrail'in olası İran müdahalesine de sıcak baktığı sonucu çıkacak neredeyse! Elbette bunun altında başka bir hinlik de var. Küba'nın, insanlık-dışı ambargonun etkilerini hafifletecek ekonomik açılımlarına bir müdahale planlandığı da okunuyor altında. 

Fakat ne olursa olsun, ne keyifli bir haber silsilesiydi bu! Bir çarpıtma haberden keyif alabileceğimi tahmin etmezdim doğrusu. Kafam son dönemde bir yığın ipe sapa gelmez haberle dolmuşken, gerçekten nefes aldım şu "işlemeyen Küba (ve elbette araya sokuşturulan Sovyet) modeli" itirafı ve "ihraç edilememe sorunu" haberleriyle.

Fidel'e bir türlü söyletemediler gitti "şunu"! Bu kez de hevesleri kursaklarında kaldı. İşte Fidel tabii, burjuva medyanın ciğerini bilir, onu nasıl kullanacağını da! 

Bu arada, Fatih Polatlı'ya da haber için teşekkür etmek istiyorum. Beni pek güldürdü bu "özgürlükçü" dalkavuklar!

 

Sevinenler arasında Taraf yazarı da vardı

12 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4533

Sevinenler arasında bir Taraf yazarı da vardı. Adı, Cemil Ertem.
Şimdi bu adam da komik duruma düştü.
Yazısı aşağıdaki bağlantıda yer alıyor:
http://www.taraf.com.tr/cemil-ertem/makale-fidel-in-zamanlamasi.htm

 

 

AdaptiveThemes