Skip to content

Orhan Pamuk'un hiçbir yerde yayınlanmamış plaj fotoları

10 Mart 2010, ekleyen Ali Mert

Bugün Türk edebiyatından büyük bir devrim yaşandı. Nobel ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk, Hindistan sahillerinde, Hintli sevgilisiyle plajda yürürken görüntülendi. Habertürk gazetesinin sürmanşeti, şimdi bütün internet sitelerinde yer alıyor. Habertürk, fotoğrafın kendi kapiraytlı yazısı ile çıkması arzusunda, dana gibi yapıştırmış logosunu ama Milliyet falan aldırmamış, koymuş deve gibi mayolu Pamuk'u. Hem önden, hem arkadan, sevgilisi de hemen yanında. Bu görsel şovu, Türk edebiyatındaki büyük dönüşümü, magazinleşmeyi ve star yazarın hiçbir yerde bulunamayacak plaj fotosunu ben de paylaşmak istedim. Gittim google'a "plaj orhan pamuk", "orhan pamuk sevgilisi", "edebiyatçı plajda", "yazar plajda" gibi görseller sordum. Sonucu, yani Türk edebiyatında yaşanan devrimin fotoğraflarını sizlerle paylaşmadan edemiyorum. 

 

                                        

Buradaki şekilde, Nobel ödüllü büyük yazarı plaja gitmeden önce sevgilisine seslenirken görüyorsunuz. Birazdan üstündekileri çıkaracak. Belki altındakileri de.

 

"Orhan Pamuk mayolu" araması sonucu ulaştığımız bu eşsiz fotoğrafta, Pamuk'un sevgilisini bir yandan Cola içip bir yandan da Pamuk'u beklerken görüyoruz. Sandalyeler plastik, onca Nobel parasıyla bir bambu sandalye alamamışlar.

 

Plajdaki çekim çok uzaktı, göremedik sevgiliyi diyorsanız, bu fotoğraf tam sizin için. "Orhan Pamuk sevgili" diyince şıppadanak geliyor zaten.

 

"Edebiyatçı plajda" araması neticesinde ulaştığımız bu fotoğrafta, Orhan Pamuk kameranın arkasında olabilir. Hintli sevgili ise önünde ya da arkasında. Kimbilir.

 

 

"Yazar plajda" aramasının sonucu tam belli değil. Yazarın eserlerindeki gibi gizem ve ayrılık temaları öne çıkıyor. Doğu-Batı ekseninde, mayo mu, haşema mı sorusunu da gündeme getiriyor. 

 

"Nobel ödülü plaj" araması, bizi edebiyattan bir miktar uzaklaştırsa da sinemaya yaklaştırıyor. Senaryoyu Pamuk ya da Hintli yazar sevgilisi yazmış olabilir. Yeşilçam'la Bolywood ortak yapımı Pamuk ve sevgilisinin senaryosunu yazdığı bir film hiç fena olmaz hani. İş yapar.

Yok, bütün bunlar ve benzerleri beni tatmin etmez, ben illa o fotoğrafı isterim, "Orhan Pamuk'u hiç böyle görmediniz" manşeti okumak isterim derseniz, buyurun şuraya tıklayıverin: http://www.milliyet.com.tr/orhan-pamuk-u-boyle-gormemistik/turkiye/sondakika/10.03.2010/1209378/default.htm?ver=51

 

Yorumlar

mayolu pamuk ve doğru okuma

15 Mart 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 2286

bu faydasız haber niye bu kadar tık alıyor diye (moderatör yetkimi de kullanarak) kontrol edeyim dedim, internette "orhan pamuk mayolu" araması yapmaya başlayan meraklı vatandaşların (!) google sayesinde sitemize yöneldiklerini  fark ettim. konuyla ilgili başka ne var diye bakınca bir de şöyle bir yazı çıktı karşıma; tuğçe tatari, akşam'da yazmış, "orhan pamuk'un mayolu fotoğrafını doğru okumak" diye. şöyle demiş: 

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, hepimizin artık yakından takip ettiği sevgilisi Hintli yazar Kiran Desai ile kitap yazmak üzere inzivaya çekildiği Hindistan'da Goa adlı plajda fotoğraflandı.
Bana işin ilginç gelen yanı ne Orhan Pamuk'un her insan gibi mayo giydiğini görmek ne de sevgilisinin fit vücudu oldu.
Plajda huzurlu bir yürüyüş yapmalarından da etkilenmedim doğrusu.
Benim için işin en ilginç yanı, ülkemizde magazinin edebiyat alanını da ele geçirdiğini görmek oldu.
Evet, birçoğumuz 'Hayat magazindir' diye düşünüyoruz ama bazen insan durup 'Yahu neler oluyor?' demekten de kendini alamıyor.
Magazin figürü haline gelerek şöhretleşen ressamlar, çırılçıplak soyunarak ünlenen ve yola devam eden şairler, sanki artık sanatın 'pr', pazarlama ve magazin üçgeninden ibaretleştiği izlenimini veriyor bana... 

ORHAN PAMUK'A DAİR BİLDİKLERİM 
Orhan Pamuk'un mayolu fotoğrafları işte bu düşünceleri ayaklandırdı bende.
Şöyle bir döndüm baktım ki Orhan Pamuk hakkındaki magazin bilgilerim epey artmış.
New York'ta satın aldığı evi ve fiyatını biliyorum mesela...
Kızı ve eski eşiyle ilgili birçok şey biliyorum mesela...
Sevgilisinin adını ve tüm biyografisini biliyorum mesela...
Pamuk'un takma diş ve kadın ayakkabısı koleksiyonu yaptığını biliyorum mesela...
Öyle araştırma falan yapmadan bir çırpıda hatırladığım bilgiler bunlar.
Hepsi de haber değeri taşıyor şimdilerde. 

SORGULAMALIYIZ 
Peki bunu bir veri olarak alacak mıyız?
Hiç sorgulamayacak mıyız?
Bana göre 'Artık böyle...' dememek ve sorgulama yapmak 
zorunlu...
Sorgulamazsak, artık yazılan yazının edebi değerinden, yapılan resmin sanatsal öneminden çok yazıyı yazanın ya da resmi yapanın şöhretinin kıymetli hale geldiğini kabul etmiş oluruz...
Bunu düşünmeliyiz bana göre... 

Yazının devamı: 

http://www.aksam.com.tr/2010/03/13/yazar/16642/tugce_tatari/orhan_pamuk_un_mayolu_fotografini_dogru_okumak.html

 

 

AdaptiveThemes