Skip to content

Öldürülen atık kağıt işçisi İsmail için K'atık'a katkı çağrısı

21 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

Atık kağıt işçilerinin ve K'atık dergisinin sözcüsü Ali Mendillioğlu kardeşim, K'atık dergisinin yeni sayısını duyurmaya niyetlendiği iletisinde, yine bir ölüm/öldürülme haberini duyurmak zorunda kalmış. Sokağın/çöplerin tekin olmayan koşullarında ekmek parası çıkarmaya çalışırken bazı "resmi görevliler"le  köşe kapmaca oynayan, "kağıt rantı" oluşturmak isteyenlerin tehditleri arasında gündelik bir savaşım vererek her an ölümle burun buruna yaşayan, çuvaldan el arabalarıyla her gün "trafik canavarı"na meydan okuyan atık kağıt işçilerinden İsmail de "aramızdan ayrılmış". Ali Mendillioğlu'nun, "İsmail'in ölüm/öldürülme nedeni"ni belirtmediği iletisini paylaşıyor, herkesi K'atık'a katkıya çağırıyorum:

                                       

 

KİM DUYUYORSA ARTIK!
KATIK yeni sayının duyurusunu yapmak için akşam internet cafeye gidecektim hesapta. Yeni sayının ve bundan sonra çıkacak sayıların geniş dağıtımını sağlamaya dair öneriler getirecektim aklım yettiğince. Misal diyecektim, kim tanıdığı kafe, kitapevi, ne bileyim neresi varsa bildiği katığın bir satış noktası olması için seferber olalım, tanıdıklarımıza ulaştıralım.
Halbuki zorunluluk değil, sorumluluk değil. Bile bile böyle olduğunu, niye böyle bir çaba göstermemiz gerektiğine dair fikirlerimi söyleyecektim.
İsmail de öldürüldü. Bir saat önce haberi geldi. Şimdi ne önemi var ki sizden bunu istemenin. Belkide şimdi herzamankinden daha çok ihtiyaç var. Sizden bu işin sahibi olmanızı istememizin. İsmail öldürüldü. Ne zaman, nerde, nasıl, niye…. Ne önemi var ki. Hem bize “artık nüfus” diyorlar artık. Önceden işsizler ordusu derlerdi. Şimdi “artık nüfus” olduk. Öyleyse ne önemi var ölmüşüz, öldürülmüşüz. Zaten “artık”ıyız ya biz bu hayatın.
Gene söylüyorum zorunluluk değil, sorumluluk değil. Bir çoğunuz okumadan silecek bu mesajı. Bir kısmınız okuyup geçecek. KİM DUYUYORSA ARTIK! Sana söylüyorum. KATIK’a sahip çık. Bir sayı daha çıkarabilecek gücü bulmamız için sahip çık. Bir sonra ki sayıda İsmail’in resmini derginin arka kapağına koyabilmek için KATIK’a sahip çık.
Hiçbir işe yarayamadıysak bir sonraki sayımızın arka kapağı, kimsesizler mezarlığında yatan İsmail’in mezar taşı olsun.

Ali Mendillioğlu

 

Yorumlar

KATIK halen var mi?

27 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4354

Bu notun üzerinden çok zaman geçmemiş fakat KATIK'ın sitesinin çalışmadığını farkettim. Başka sitelerde birkaç not dışında da birşey bulamadım. Merak ettim halen dergi çıkıyor mu?

Sevgiler,

Eda

KATIK’ın yeni sayısı çıktı

28 Ağustos 2010, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 4358

Şu an bazı kitabevileri ve kafelerde bulabilirsiniz. Kadıköy Mephisto Kitabevi sanırım (şimdilik) KATIK’a en kolay ulaşılabilecek yer. Gene Kadıköy’de Kafe Sol’dan, Taksim’de Le jardin, Cafe 26, Rodin isimli kafelerden ve Kartal Kitabevi’nden edinebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla, önümüzdeki günlerde www.geridonusumiscileri.wordpress.com adresinden de dağıtım yerlerinin duyurusu yapılacak. Takip edebilir, dağıtımı konusunda destek de olabilirsiniz.

 

 

AdaptiveThemes