Skip to content

Okuldan okula yıkım ve haber farkı

25 Ağustos 2009, ekleyen Ali Mert

Şimdi “güvenilir eller”deki Sabah gazetesinin eski şeflerinden, Vatan gazetesinin kurucusu ve gazeteyi Aydın Doğan’a sattıktan sonra da “eş-patron”u Zafer Mutlu, ölen kızı adına kurduğu vakfa ait özel okulun geçtiğimiz haftasonu yıkılmasıyla birlikte şaşkına döndü. Yandaş medya” dünyasında “Ruhsatsız okul yıkıldı, Mutlu’ya oh ne iyi oldu” havalarında verilen haber, Aydın Doğan medyasında, zabıta ordusu fotoğrafları eşliğinde “Böyle olur Türkiye’de eğitim seferberliği” denerek işlendi. On yıllık okulun bu şekilde yıkılması, kayıtlı öğrencilerin açıkta kalması ve farklı sermaye kesimlerinin hesaplaşmasının yeni boyutları bir kenara; basınımızın her iki tarafında da, “kıymetli arazisi”ne konmak için yakılan/yıkılan okullar niye haber olmuyor acaba?

Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu mesela. Boğaz kenarındaki tarihi okul, hiçbir tapu/ruhsat sorunu olmaksızın, sadece rant kavgasında, otopark mafyası tarafından yakılıp yıkıldığında haber yapan olmuş muydu acaba? Şimdi oraya dikilmesi planlanan THY ikram hizmetleri birimini, yalıyı ya da oteli boy boy haber yapacaklar, o başka.

Bugün “ruhsatsız” diye okul yıkan Belediye, geçtiğimiz yıl Belediye Meclisi kararıyla ne yaptı, hatırlatalım sadece:

Ortaköy’de göz göre göre deniz kenarındaki okulu kundaklayıp harabeye çevirdiler. “Ha bugün, ha yarın restore edilecek” diye vatandaşı oyalamayı bildiler. Okulun bahçesini dört yıl boyunca otopark yapıp parasını yediler. Sonra da “Meraklanmayın, çok yakında yine okul olacak” vaatleriyle halkı kandırırken, okul binasını Belediye Meclisi kararıyla özel bir işletmeye satıp rantın büyüğüne konuverdiler.

İşte İstanbul’dan başka türlü yıkım, yapım, yangın ve de okul fotoğrafları:

                                 Okulun eski hali 

    

Okulun yanan hali

                                           

  Okulun yanmış hali 

                                          

Okulun otopark hali 

                                          

Okulun şantiye hali 

 

 

 

AdaptiveThemes