Skip to content

Öğrenci Kolektifleri'nden polise: 'Aramışsınız, geldik!'

11 Aralık 2009, ekleyen Hasan Duru

Halkevleri çizgisindeki öğrenci gençlik örgütlenmesi Öğrenci Kolektifleri, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin evlerinin polis tarafından aranarak “oğlunuz/kızınız teröre bulaşıyor” denmesini protesto etmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde eylem yapmış. “Alo alo! Bizi aramışsınız, buyrun geldik, buradayız!” ibareli bir pankart taşıyan Öğrenci Kolektifleri üyeleri, Çevik Kuvvet’in saldırısına uğramış olsalar da, basın açıklamalarını gerçekleştirmiş.  

Öğrenci Kolektifleri’nin sitesindeki haber şöyle:
 
İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampus'ünde öğrenim gören üniversitelilerin evleri iki haftadır aranarak aileleri rahatsız ediliyor. Öğrenci ailelerine "oğlunuz/kızınız teröre bulaşıyor" diyen Emniyet Müdürlüğü'nün hukuksuz aramalarını Öğrenci Kolektifleri Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde protesto etti.
 
İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde iki haftadır süren arama terörüne bugün Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde “Alo” dedik.
 
İki haftadır onlarca öğrencinin evi bir polis memuru tarafından aranıyor, ailelerimize “Çocuklarınız okulda suça karışan insanlarla geziyor. Elimizde fotoğrafları var.” deniyor. Ailelerimizi arayan polis, konuşmak için Vatan Emniyet Müdürlüğü’nün adresini veriyor. Okul-idare işbirliğinin açıkça bir örneği olan bu duruma, biz de polisin çağrısına “Bizi Aramışsınız, Buyrun Geldik Buradayız” diyerek yanıt verdik.
 
Ancak telefonları dinleyen, öğrencileri arayan AKP’li Çapkın’ın işkenceci, katil polisi kendisinin “yolunu tıkamamızı” kaldıramadı. Onlarca çeviği yola dizen polis, basın açıklamasını yolda yapma isteğimize saldırıyla yanıt verdi. Pankartı yırtan ve bize saldıran polisin demokrasi anlayışı bir kez daha gözler önüne serildi.
 
Basın açıklamamızda asıl “suç”un polisin bu davranışı olduğunu belirterek, %500’lere varan harç soygununa karşı mücadele etmenin ve geri çektirmenin, ulaşım hakkını savunmanın, paralı ve gerici eğitime karşı durmanın suç olmadığı belirttik.
 
Polise ev adreslerimizi, kişisel bilgilerimizi kimin verdiğini, polisin okulda ne yaptığımızı, kimlerle gezdiğimizi nasıl bildiğini, okul idaresinin polisle ilişkisini sorduk. Polisin bir daha kimsenin evini aramasına izin vermeyeceğimizi vurgulayarak, yaptıkları karşısında suç duyurusunda bulunacağımızı söyledik. (Kaynak)
 
Radikal gazetesinin İnternet sitesi ise protestoyu şöyle haberleştirmiş:
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir grup üniversiteli öğrenci ile polis arasında basın açıklamasının yapılacağı yer yüzünden arbede yaşandı. Polisler kız öğrencilere tekme tokat müdahale etti.
 
Öğrenci Kolektifi üyesi 50 üniversiteli öğrencisi saat 14.00 sıralarında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası önünde bir araya geldi. Öğrenciler, “Söylet söylüyor, Çapkın arıyor”, “Alo Alo bizi aramışsınız. Buyurun geldik buradayız”, “Hukuksuzluğunuza alet olmayacağız. Polis defol, üniversiteler bizimdir”, “Parasız eğitim istemek suçsa hepimiz suçluyuz” ve “Söylet şimdi de casusluğa mı başladın” yazılı pankart açtı.
 
Yol üzerinde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermek istemedi.Ancak öğrenciler bu uyarıyı dikkate almayarak, açıklamaya devam etti. Bunun üzerine hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekipleri grubu çembere alıp kaldırıma çıkarmaya çalıştı. Öğrenciler ile polis arasında arbede çıktı. Öğrenciler kaldırıma çıkmamak için direndi. Arbedede bazı öğrencilere polisin sert müdahalesi kameralara yansıdı. Bir emniyet müdürünün öğrencilere yumruk attığı görüldü. Bazı polis memurlarının da kız öğrencilere tokat ve tekme attığı görüldü. Polisin müdahalesi sırasında bazı öğrenciler de polise vurdu. Bazıları da ellerindeki sopalarla polise vurmaya çalıştı.Arbedenin arasında kalan ve zor anlar yaşayan bazı kız öğrenciler çığlıklar attı. Yaklaşan 10 dakika süren arbedenin ardından grup kaldırıma çıkarak açıklama yaptı. 10 dakika süren arbedenin ardından öğrenciler kaldırım üzerinde çıktı ve şu açıklamayı yaptı:
 
“Bizler 'Kurtlar Kampüsü'nden geliyoruz. Bazıları okuduğumuz yeri, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü de diye bilir. İki haftadır evimiz polis tarafından aranıyor. Ailelerimize 'Çocuklarınız suça karışan insanlarla geziyor. Elimizde fotoğrafları var. Gelin konuşalım' deniyor. Telefonda açık adres vermişler. Biz de adresi takip ettik doğruca buraya çıkıyor. Evet geldik. Ama sorunlarımızla geldik. Aile dostluğuna soyunan polisler, bizi neden arıyor onu merak ettik de geldik. Soruyoruz polis, ev adreslerimizi, telefon numaralarımızı kim neden vermiştir? Ve tabii ki işlediğimiz suç nedir? Biz işlediğimiz suçu çok iyi biliyoruz. Bunu bizi arayan çiçeği burnunda İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın polis memuru Mehmet de biliyor. Ne de olsa okul idaresi de polis teşkilatı da AKP'nin adamı değil mi? AKP önce telefonları dinliyor şimdi de demokratik hakkını kullanan öğrencileri 'suça karıştı' diye ailelerine şikayet ediyor. Bizler, harç soygununa karşı mücadele veren, paralı ve gerici eğitime karşı bilimsellikten ve eşitlikten yana olan öğrencileriz. Polisin bir daha da kimsenin evini aramasına izin vermiyoruz.”
 
Öğrenciler, ilgili kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek eylemi bitirdi. Grup, “Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?” diye slogan atarak ayrıldı. (Kaynak)
 
Eylemin videosu:
 
http://video.yahoo.com/watch/6583577/17093467
 

 

 

 

AdaptiveThemes