Skip to content

ODTÜ'deki 'Devrim' yazısı bir kez daha yenilenmiş

14 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Stadyumu'ndaki "Devrim" yazısı bugün bir kez daha yenilenirken, etkinlik sırasında bazı olaylar da yaşanmış. 

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) sitesine 19.28'de eklenmiş görünen haberde olaylar şöyle aktarılmış: 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) yürüyüş sırasında okulun özel güvenlikçileri ile öğrenciler arasında çatışma çıktı.

ODTÜ öğrencileri, geleneksel ‘Devrim Yürüyüşü’nü gerçekleştirdikten sonra gerginlik yaşandı. Yaklaşık 2 bin öğrenci her yıl yenilenen "Devrim" yazısını yazmak üzere stadyuma yürüdü.

Ardından Yurtsever öğrencilerin ellerindeki mumlarla "KCK" ve "APO" yazılarını yazması üzerine bir grup öğrenci ve okulun güvenlikçileri mumları söndürmek istedi. Yurtsever ve solcu öğrencilerin buna karşı çıkması üzerine çıkan çatışmada üç öğrenci yaralanırken, gerginlik devam ediyor... (Kaynak)

Etkin Haber Ajansı'nın haberinde ise çatışmadan söz edilmemiş: 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencileri bir geleneği yaşattı, devrim için yürüdü. Öğrenciler, 42 yıl önce Hüseyin İnan, Taylan Özgür ve arkadaşlarının yazdıkları ‘DEVRİM’ yazısını yineledi, mücadele yitirilen öğrencileri andılar.

ÖĞRENCİLER GELENEĞE SAHİP ÇIKIYOR
Yürüyüş için Fizik Bölümü önünde bir araya gelen öğrenciler, gençlik mücadelesinde kaybettikleri arkadaşları anısına saygı duruşunda bulundu. Öğrenciler adına açıklama yapan Merve Ergün, Taksim 1 Mayıs kutlamaları ve TEKEL işçilerinin mücadelesine dikkat çekti, şunları ifade etti: “Devletin saldırılarını püskürtme ve ‘Başka bir dünya mümkün’ deme zamanıdır. Başka bir dünya yaratmak için mücadele edenleri katleden; insanca, kardeşçe, eşitlikçi bir yaşamı zorla elimizden alan devletten hesap sorma zamanıdır. Denizlerin, Mahirlerin, İboların izinde devrime yürüme zamanıdır. Yürüyoruz, okulumuzun geleneğine sahip çıkıyoruz. Tarihi değerimiz ‘DEVRİM’ yazısını statta alevlendirmek için yürüyoruz.”

Açıklamanın ardından kortejler oluşturan öğrenciler, sloganlarla ODTÜ stadyumuna yürüdüler. Bini aşkın öğrenci “Yaşasın devrimci ODTÜ”, “ODTÜ yürüyor, gelenek sürüyor”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşist devlet hesap verecek” sloganlarını attılar. Yürüyüş, yol boyunca kantinlerde oturan öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından alkışlarla desteklendi.

BİNLERCE KİŞİ BULUŞTU
Yürüyüş kolunun en önünde “Yaşasın devrim ve sosyalizm” yazılı bir pankart taşındı. Sosyalist Gençlik Derneği, Demokratik Yurtsever Gençlik, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, TKP’li Öğrenciler, Üniversiteli Genç Kadınlar, Demokratik Gençlik Hareketi, EDP, Sosyalist Parti, Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Proleter Gençlik, LGBTT, Marksist Bakış, ODTÜ Mimarlık Topluluğu üyeleri pankartları ile yürüyüşte yerlerini aldılar.

Öğrenciler, 1968 gençlik önderleri ile Karl Marks, Lenin, Stalin, Che Guavera gibi devrimci önderlerin resimlerini taşıdılar.

Yürüyüş boyunca katılım artarken, yüzlerce öğrenci kortejleri stadyumda bekledi. Havanın kararmasına yakın stat çimleri üzerinde sıraya girerek mumlarla ‘DEVRİM’ yazan öğrenciler, uzun süre havanın kararmasını bekledi.

Bu esnada öğrencilerin yaktığı mumları söndürmek isteyen bir kişi öğrenciler tarafından dövülerek stat dışına atıldı. Bu esnada özel güvenlikçiler ile öğrenciler arasında yaşanan gerginlik bir süre devam etti.

Stada öğrenciler dışında yüzlerce kişi de aileleri ile birlikte geldiler, etkinlik binlerce kişinin katılımı ile konser şeklinde devam etti. (Kaynak)

Yorumlar

KCK değil PKK yazıldı,

15 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3355

KCK değil PKK yazıldı, sonrasında yazıları söndürmek isteyen öğrencilere linç girişiminde bulunuldu.

terbiyesizlik

16 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3364

merhaba ,
4 senedir odtüdeyim ve her sene devrim yüryüşüne katıldım. ancak yukarıdaki resimle belgelenmiş terbiyesizliğin dyg dışında her hangi bir örgüt tarafından gerçekleştirildiğine şahit olmadım. nedir bu kendini beyenmişlik anlayabilmiş değilim. devrim yazısı ve yüryüşü odtü'nün tarihidir ve her hangi bir grup bu eylemlilik sırasında "amatörce" ön plana çıkma hakkına sahip değildir. neden diğer örgütler değilde dyg liler bunu yapıyorlar
bence tek tarifi var bu işin: Türkiye'deki bütün solculara üstten bakma...

 

 

AdaptiveThemes