Skip to content

ÖDP'lilerden 'yetmez ama evet'çilere yeşil boya

5 Eylül 2010, ekleyen Hasan Duru

"Yetmez Ama Evet Platformu" tarafından İzmir'de düzenlenen ve katılımcıları arasında Roni Margulies, Vakit yazarı Abdurrahman Dilipak ve Osman Can'ın da bulunduğu panel sırasında, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri tarafından protesto eylemi gerçekleştirilmiş. Panelistlerin üzerlerine yeşil boya serpen ÖDP üyeleri daha sonra gözaltına alınmış. 

Vatan gazetesinin İnternet sitesi gelişmeleri şöyle aktarmış: 

‘Yetmez Ama Evet Platforumu’ tarafından düzenlenen panelde, Vakit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın da aralarında yer aldığı konuşmacıların üzerine, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi oldukları belirtilen 2 genç tarafından yeşil boya serpildi. Polis, 2 genci gözaltına aldı.

İzmir'de Tepekule Kongre Merkezi'nde, referandum öncesi oluşturulan ‘Yetmez Ama Evet Platforumu’ tarafından düzenlenen panele Vakit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak ile diğer konuşmacılar Osman Can, Ferhat Kentel, Nabi Yağcı ve Roni Margulies katıldı. Moderatörlüğünü Sevtap Önder'in yaptığı panele daha önce isimleri duyurulan oyuncu Lale Mansur'un dizi çekimi nedeniyle, Baskın Oran'ın da yorgun olduğu için katılmadığı belirtildi.

Abdurrahman Dilipak konuşmasında, 12 Eylül'deki referandumda oylanacak anayasa değişikliğinin gerçek değişiklik için bir ön hazırlık olduğunu, değişimin önündeki engelin kaldırılacağını belirterek, “Yeni bir anayasaya bu değişiklikle toplum ısınıyor. Yine bu bir eğitim süreci. Bu süreci iyi değerlendirelim. Taşlar yerine oturacak. Siyasi partilerin kapatılmasının güçleştirilmesi çok doğru. Düzenin değiştirilmesi engelleniyordu. Yetersiz ama doğru, ileri yönde atılmış bir adım. Anayasa siyasilerin üzerine bırakılmayacak kadar önemli bir iş. Bu süreci birbirimize karşı kazanılacak bir zafer olarak görmeyelim. Ortada birlikte kazanacağımız bir zafer var. Benim Roni ile dünya görüşüm, birbirimizden çok farlı olabilir. Ancak birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.

Dilipak konuşmasını tamamladığı sırada, sahneye çıkan bir genç, konuşmacıların üzerine, bir şişenin içindeki yeşil boyayı serpti, daha sonra da şişeyi fırlattı. Yeşil boya bazı konuşmacıların yüzüne ve giysilerine geldi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tişörtü giymiş grup, panelistleri "Siz AKP yandaşısınız. Devrimcilerin adını ağzınıza alamazsınız" diyerek protesto etti.

Sivil polisler ÖDP'li ve adının O.Ö. olduğu belirtilen bu genci yakalayıp, sahnenin arkasına doğru götürdü. Bu sırada O.Ö.'nün arkadaşı M.D. de o tarafa doğru yönelip, “Siz darbecilerden daha betersiniz. İzmir'de konuşmaya hakkınız yok” diye bağırdı. Sivil polisler, gençleri etkisiz hale getirip, salondan çıkardı.

Panel gençlerin salondan çıkarılmasının ardından, diğer panelislerin konuşmalarıyla devam etti. (Kaynak)

ntvmsnbc.com'un haberi ise şu şekilde:

İstanbul'da aralarında ünlü yazar Adalet Ağaoğlu ve Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can'ın da bulunduğu panelistlere yumurta fırlatılmıştı.

İzmir'de ise panelin düzenlendiği Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'ne gelen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tişörtü giymiş grup, panelistleri ''Siz AKP yandaşısınız. Devrimcilerin adını ağzınıza alamazsınız'' diyerek protesto etti.

Gruptakilerden biri sahneye çıkarak elindeki pet şişede bulunan boyalı suyu panelistlerin üzerine döktü. Bunun üzerine dinleyiciler arasından bir grup ile protestocular arasında kavga çıktı.

Polis protestocuları dışarı çıkardı ve 3 kişi gözaltına alındı.

Daha sonra Roni Margulies, Nabi Yağcı, Ferhat Kentel, Abdurrahman Dilipak ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can'ın konuşmacı olarak katıldığı panel başladı. (Kaynak)

Bu arada, "yetmez ama evet"çilerin ÖDP'lilere yumruklarla ve ısırıkla saldırdıkları iddia edilmiş: 

İzmir'de ‘Yetmez Ama Evet Platforumu’ tarafından düzenlenen panelde, Vakit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın da aralarında yer aldığı konuşmacıların üzerine, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi oldukları belirtilen 2 genç tarafından yeşil boya serpildi. Bunun üzerine Evet'çi kitle, iki gence yumruklarla saldırdı. Bir saldırganın da gençlerden birinin boynunu ısırırak parçalamaya çalıştığı ATV kameraları tarafından görüntülendi. Protestocuları saldırganların elinden kurtaran polis, 2 genci gözaltına aldı. (Kaynak)

İLGİLİ HABER: 

Öğrenci Kolektifleri'nden 'yetmez ama evet'çilere yumurta

BİR YIL ÖNCEKİ 'YEŞİL BOYA' OLAYIYLA İLGİLİ BİR HABER:

Yoksa Roni Margulies boyayı hak ediyor mu?

Yorumlar

Devrimci Gençler: AKP'nin 'bizim çocukları'na yeşil boya yakışır

6 Eylül 2010, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 4457

yenidendevrim.org sitesinden:

Cemaat ve sermaye diktatörlüğünün halkımız üzerinde uyguladığı Evet terörüne izin vermeyeceğiz.

5 Eylül Pazar günü Tepekule Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilen ve aralarında Osman Can, Nabi Yağcı, Ferhat Kentel, Roni Margulies gibi "seçkin liberallerden" Abdurrahman Dilipak gibi süzme gericilere "renkli" bir kadronun yer aldığı oturumda gereken yanıtı vermiştir.

‘Yetmez Ama Evet‘ diyerek buna da şükür anlayışıyla avuçlarını AKP‘ye ve cemaate açıp demokrasi dilenen bu kesimler ‘yandaşlıklarını‘ solculuk kılıfına büründürerek gizlemeye çalışıyorlar. Devrimci Gençler, onların gerçek rengini - doların ve gericiliğin rengini- yüzlerine vurarak, solculuk adı altında yürütülen şarlatanlığa dur demiştir.

Emekçi halkın yaşamı üzerinde her tür sömürünün devam ettirilmesi, toplumun gerici muhafazakârlığın, tarikatların cemaatlerin insafına terk edilmesi konusunda mutabık olan bu birleşimin tekerine çomak sokmak konusunda hiçbir tereddüt yaşamadığımızın, bundan sonra da yaşamayacağımızın herkes tarafından iyi bilinmesi gerekir.

Bu kişiler ve çevrelerine topladıkları 3-5 kafası karışık solcu eskisinin AKP‘nin dümenine su taşımak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı bugüne kadar defalarca deneyimlenmiştir. En iyi yaptıkları iş devrimcilerin tarihine küfretmek olanların, darbelerden doğanların demokrasiden ve ifade özgürlüğünden bahsetmeye hakkı yoktur. Onlara en çok yakışan polislerin arkasında ve korumasında AKP‘nin çocukları olarak saf tutmaktır.

Biz, ülkenin her yanında her geçen gün büyüyen ve 12 Eylül 2010‘da AKP‘nin, ABD‘nin sömürü düzenini sandığa gömmenin bir ilk adımı olacak "HAYIR" yanıtının büyütülmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Cemaat ve sermaye diktatörlüğünün halkımız üzerinde uyguladığı Evet terörüne izin vermeyeceğiz.

Kaynak: http://www.yenidendevrim.org/genel/bizden_detay.php?kod=2573&tipi=21

 

 

AdaptiveThemes