Skip to content

Öcalan'ın yazıları yarından itibaren Il Manifesto'da

8 Ocak 2010, ekleyen Fatih Polatlı

İtalya’da çıkan solcu Il Manifesto gazetesi, yarından itibaren, Abdullah Öcalan’ın özel olarak bu gazete için kaleme aldığı yazılara yer vereceğini duyurmuş. Öcalan’ın, ilk yazısında, İtalya’ya yönelik ilgisinin nedenlerini de açıkladığı belirtiliyor.  

Mart 2008-Nisan 2009 dönemindeki günlük ortalama satışı yaklaşık 25 bin olan (Kaynak) ve kurulduğu 1969 yılından bu yana komünist partilere yakın ama bağımsız bir yayıncılık faaliyeti yürüten Il Manifesto gazetesi (Kaynak), yarınki sayısında, Abdullah Öcalan’ın özel olarak bu gazete için kaleme aldığı ilk yazıya yer verecekmiş.
 
cnnturk.com’un haberine göre, gazetenin bugünkü sayısında, Öcalan’ın yazılarıyla ilgili olarak şu bilgiler verilmiş:
 
“Il Manifesto, Öcalan'ın makalelerini yayımlayacaktır. Bu makaleler, Kürt sorununa çözüm arayışına katkı sunmanın yanı sıra, bir ülke sakinleri arasında barışçıl yaşamın nasıl bir toplumda mümkün olacağı, bunun nasıl bir modelle sağlanacağı konularındaki düşüncelerini yansıtacaktır. Öcalan, sadece Türkiye'yle de sınırlı olmayan bu meselelere dair bir tartışma ve görüş alışverişi istiyor.” (Kaynak)
 
İtalyanca bir kaynağa göre, Öcalan, ilk yazısında, İtalya’nın kendisi açısından özel bir anlam taşıdığını ve bu özel anlamın yalnızca 1998 yılında Kürt sorununa demokratik bir çözüm ararken Roma’ya gitmiş olmasından değil, ama aynı zamanda İtalyan tarihine ve bu ülkede yürütülmüş olan kurtuluş mücadelelerine yönelik büyük ilgisinden kaynaklandığını söylemiş. (Kaynak)
 
 

 

 

 

AdaptiveThemes