Skip to content

Öcalan: 'EMEP, ÖDP, EDP'yle çatı partisi kurulsun'

19 Mart 2010, ekleyen Hasan Duru

Abdullah Öcalan, son avukat görüşmesinde, Kürt siyasetçilerin, Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile bir araya gelmesi gerektiğini söylemiş. Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberine göre, Öcalan'ın bu konudaki değerlendirmeleri şöyle: 

Tehlike büyük, bunu herkese anlatmak gerek. Daha önce bir saatte yapılanlar, şimdi bir dakikada, bir haftada yapılanlar bir günde yapılmalı. Mustafa Kemal neden acele etti, oyunu gördü, şimdi de böyle, şimdi de oyun var. Öyle beklemekle olmaz. Ben eminim ki iyi anlatılırsa Türk halkının yüzde doksanı bu sürece gelir. Zannedersem altı-yedi parti var, EMEP, ÖDP de var herhalde. Bunlar hızla bir araya gelebilir, bir çatı olur. Şimdi EDP de var. Gerekirse çatının çatısı gibi EDP’yi de içine alan bir oluşuma gidilir. Hatta bütün demokratlara gidilebilir. AKP içinde, CHP içinde de demokratlar var. Bunlarla da görüşülür. Bu oluşum daha da genişletilebilir. Genişlemeye göre yeni modeller de bulunabilir. Bu çalışmalar hızlandırılmalıdır. Sol hakkında şunu söyleyebilirim; bu işler öyle lafla falan olmaz. Pratik gerekir. Siyaset ciddi iştir, halkın işleri ciddi işlerdir. Sorumluluk alınmalıdır. Böyle yapılırsa AKP de boşa çıkarılır. Aslında AKP perdedir, arkasında başka oyunlar var. Küresel sermaye, Finans Kapital Türkiye’yi ele geçirmiştir, AKP bunlara teslim olmuştur. Baykal ve Bahçeli Jitemci-faşisttirler. ABD’de bunlardan desteğini çekti. Paniklemeleri bundandır. Ama AKP’de de CHP’de de demokratlar vardır. Bu konular onlarla da görüşülmeli. Hızla yeni bir alternatif yaratmak gerekiyor. Tekrar ediyorum. Mustafa Kemal nasıl ki Kürtlerle ittifak yaparak başardıysa ben de Türklerle ittifak yapmak arayışındayım. Rolümü abartmıyorum ancak yapmak istediğim budur. İngiltere, ABD-NATO oyunları ancak böyle boşa çıkarılabilir.

Kaynak: http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=23376

Yorumlar

yanar döner

20 Mart 2010, yazan kimyacı,
Yorum no: 2375

Öcalan bu aralar pek bi yanar döner laflar ediyor. (belkide yakalanmadan önce de öyle idi ama ben yaşım itibari ile pek bilmiyordum) Hani yanıp sönen ışıklar vardır ya ve tam baktığında hemen gözünü alır ve sönüp gider. İşte ben bu aralar Öcalanı böyle bir şeye benzetiyorum. Sağolsun hapse girdiğinden beri her konuda ben bir numarayım dercesine açıklamalarda bulunuyor. Gerçi bir aralar son sürat yardırıyordu ve Lenin i de aşıp geçmişti. Şu aralar kimi geçiyor bilemiyecem ama artık kendisini de geçti diyebiliriz. Neyse konuya dönersek. Son görüşmesinde yine çatı partisini gündeme getirmiş. Ne diyor "Zannedersem altı-yedi parti var, EMEP, ÖDP de var herhalde. Bunlar hızla bir araya gelebilir, bir çatı olur. Şimdi EDP de var. Gerekirse çatının çatısı gibi EDP’yi de içine alan bir oluşuma gidilir. Hatta bütün demokratlara gidilebilir. AKP içinde, CHP içinde de demokratlar var." Tamam diyelim ki bu partiler çatı partisi için bir araya geldiler. Peki ne koyacaklar hedef olarak önlerine. Hangi ilkeler etrafında bir araya gelecekler. Kimin çıkarlarını ön planda tutacaklar. Öcalan acele edin diyor. Bir bakıma gemi kaçmadan yakalayın diyor ama bindikleri geminin kimin gemisi olduğuna dikkat etmiyor. Mustafa Kemal in tehlikeyi görerek ittifak ettiğinden bahsediyor Öcalan. Ama unutmamak gerek ki Mustafa Kemal padişahlık kalsın ama bazı iyileştirmeler yapalım demedi. Tercihini yaptı ve burjuva devrimi için kollarını sıvadı. Kim bilir belki oda eski düzeni savunarak bir yol alınamıyacağını gördü. Peki bu çatı partisi hangisini savunacak. Eski düzeni mi yeni düzeni mi? Ne hikmetse Öcalan bunlardan hiç bahsetmemiş. Şayet eski düzeni savunmya devam edeceklerse nedir bu aceleleniz. Zaten AKP de eski düzeni savunmuyor mu? Yoksa AKP daha da eski hatta en eski düzeni savunuyor diyerek aradan sıyrılmaya mı çalışacaksınız. Hadi bunlarıda geçtim diyelim. Peki yeni kurulan ve proğramında  "emperyalizm, işçi sınıfı" gibi kelimelerden imtina ile kaçınan EDP ile kendini sosyalist hisseden ve işçi sınıfının iktidarını isteyen partileri hangi ortak noktada buluşturmayı amaçlıyor acaba. Son olarak ne diyor Öcalan "İngiltere, ABD-NATO oyunları ancak böyle boşa çıkarılabilir." Şimdi bizde tek tek sorularımızı sorarak bitirelim.

Soru 1)  İngiltere ve ABD nasıl ülkelerdir?

Cevap1) Kapitalist, emperyalist.

S-2) Kapitalist ülkelerin bir suç makinesi olan NATO kime karşı kuruldu?

C-2) SSCB yani sosyalistlere

S-3) Kapitalizmin alternatifi sosyalizm (tabi bazılarına göre değildir ama biz yine de bildiğimiz yoldan gidelim) ise kapitalist bir ülkenin alternatifi nedir?

C-3) Sosyalist bir ülke

S-3) Sosyalist bir ülkeyi kurmak için neye ihtiyaç vardır?

C-3) Sosyalizme gerçekten inanmış ve onun için çalışan bir partiye (Tek ihtiyaç bu olmasa da önemli bir yer kapladığı için bunu yazdım.)

S-4) Ve son olarak yukarıdaki çatı partilerinden hangisi sosyalizme gerçekten inanıyor ve onu gerçekleştirmek için çalışıyor?

C-4) Proğramlarına bakarsak eğer 2 tanesi. Peki diğerleri inanmadıkları birşey uğruna neden mücadele etsinler ki.

yoksa oyun içinde oyun mu oynanıyor.

Yanmaz, dönmez kokmaz Kimyacı

8 Nisan 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2777

Mahirlerden sonra sosyalizm adına ne ürettiniz.
Cevap vereyim :
1 - Bol bol laf ürettiniz. Pratik sıfır.
2 - Bir zamanlar birlikte yürüdüğünüz yoldaşlarınızı sürekli ilkesizlikle suçladınız.
3 - 10 kişi örgütledikten sonra bölündünüz. Sonra yine bölündünüz. Kitleselleşmek gibi bir çabanız olmadı.
4 - Mücadel eden insanları koşulları bilmeden eleştirdiniz.
5 - Halktan biri olamadınız, elit oldunuz. Halkla muhatab olamzsınız. Eleştirdiğin adam için milyonlar sokağa dökülebiliyor.

Kısacası senin gibilerle sosyalizim mücadelesi yürütülemez. Bize Mahirler, Denizler, İbolar, Mazlum Doğanlar lazım.

 

 

AdaptiveThemes