Skip to content

Nokia, 14 milyon riskli şarj cihazını geri çağırıyor

9 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Cep telefonu üreticisi Nokia şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl üretilen Nokia markalı şarj cihazlarının bir bölümü "elektrik çarpması" riski barındırıyormuş. Söz konusu şarj cihazlarının dünya genelindeki toplam sayısı 14 milyon civarındaymış ve bir bölümü Avrupa'ya, bir bölümü de Amerika kıtalarına satılmış. Şirketin açıklamasında şunlar söyleniyor: 

"Nokia, üçüncü taraf bir tedarikçi tarafından üretilen Nokia markalı sınırlı sayıda şarj cihazı için bir değiştirme programı başlattığını duyurmuştur. Etkilenen şarj cihazlarının plastik kapaklarının gevşeyip ayrılabileceğini, bunun sonucunda şarj cihazının dahili bileşenlerinin açıkta kalabileceğini ve şarj cihazı elektrik prizine takıldığında belirli dahili bileşenlere temas edilmesi halinde elektrik çarpması tehlikesiyle karşı karşıya kalınabileceğini tespit ettik."

Bugüne kadar herhangi bir olaydan ya da yaralanmadan haberdar olmadıkları bilgisini veren Nokia, yine de, 13 Nisan 2009 ile 24 Ekim 2009 tarihleri arasında üretilmiş olan bazı şarj cihazlarının ücretsiz olarak değiştirileceğini açıklamış. 

Hangi model şarj cihazlarının tehlikeli olduğu (resimleriyle birlikte) şu adresten öğrenilebilir: 

http://chargerexchange.nokia.com/chargerexchange/tr/

Kaynak: http://www.google.com/hostednews/afp/article/ ALeqM5hy1bpXFHk8yTpAMSsythb5sXkeOA

Yorumlar

AA, 'şarj cihazı'nı 'pil' yapmış...

9 Kasım 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 1293

Anadolu Ajansı, Nokia'nın şarj cihazlarını geri çağırmasıyla ilgili haberinde "şarj cihazı" yerine "pil" dediği için, şu anda, çok sayıda haber sitesinde, Nokia'nın pillerinin tehlikeli olduğu bilgisi veriliyor... Bazıları da üşenmemiş, haberlerini pil fotoğraflarıyla süslemiş...

Nokia'nın Türkçe açıklamasının bulunduğu sayfanın bağlantısını verense pek yok:

http://chargerexchange.nokia.com/chargerexchange/tr/

 

 

AdaptiveThemes