Skip to content

Nişanyan sorusu: Kuvvet Lordoğlu’nu nasıl bilirdiniz?

11 Eylül 2009, ekleyen Ali Mert

Sevan Nişanyan’ı nasıl bilirdik? Gründrisse’ye yazdığı ve “eğitim materyali” bile olabilen önsözüyle, yenilikçi etimoloji sözlüğüyle, yaratıcı “Elifin Öküzü” kitabıyla, miniminnacık oteller kitabıyla… Sonra bütün bu bildiklerimizi bok etti!
 
Kuvvet Lordoğlu’nu nasıl bilirdik? Alan yayınlarından çıkan Çalışma Ekonomisi’ne Giriş kitabıyla. Belki AKUT kurucusu olduğunu bilenler de vardır. Başka? Başka da bilmezdim. Milliyet’te bugün yer alan bir haberden hareketle, Nişanyan kadar olmasın, “kaka biri özelliği” olduğunu öğrendim. Habere geçelim:
 
 
Profesör çifte kavga cezası
 
AKUT’un kurucuları arasında bulunan Prof. Lordoğlu ile kendisi gibi Prof. eşi mahkemece karşılıklı “darp” cezasına çarptırıldılar
AKUT’un kurucuları arasında bulunan Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. İhsan Kuvvet Lordoğlu (55) ile aynı üniversitenin  Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyelerinden olan eşi Prof. Dr. Ayşegül Yaraman Lordoğlu’nun (49) birbirlerini darp ettikleri iddiasıyla yargılandıkları dava karara bağlandı. Mahkeme çifte 3 biner lira para cezası verdi. 
İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında sanıklardan Kuvvet İhsan Lordoğlu hazır bulundu. İhsan Lordoğlu, eşinin tırnak izlerinin hâlâ vücudunda durduğunu belirterek, “Bu olay nedeniyle kamuoyunda teşhir olmak durumunda kaldım. Oysa bu olayın mağduru benim. Bu konu ile ilgili haksız olarak cezalandırıldığıma inanarak AİHM’ye başvurdum. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatime karar verilmesini istiyorum” diye konuştu. 

‘Karşı taraf olayı çarpıtıyor’
Ayşegül Yaraman Lordoğlu’nun avukatı Azra Pelin Gökpınar ise, “Karşı taraf olayı çarpıtmaya çalışmaktadır. Olay sabittir. Müvekkilimin yaralandığı aldığı raporlarla bellidir. Müvekkilim kendisini savunma aşamasında bir şey olduysa hatırlamadığını söylemiştir” diye karşı koydu. Mahkeme de Lordoğlu çiftini, birbirine karşı etkili eylem  suçundan 3 biner lira para cezasına çarptırdı.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=5&ArticleID=1137996&Date=11.09.2009&b=Profesor%20cifte%20kavga%20cezasi 

Yorumlar

Aman Althusserliğe soyunmasınlar da

11 Eylül 2009, yazan efer ve san tab...,
Yorum no: 889

Aydınlarımızın, hocalarımızın bu konuda "Althusserlik" yapmamaları önemli! Karısını yastıkla boğmuştu sanırım. Bir "Althusser ithalatçısı" olarak Murat Belge'ye dikkat etmeli. 

Kuvvet Lordoğlu Hk.

3 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1434

Yıllar evvel aynı yerde çalıştığım Kuvvet Lordoğlu dünyada tanıdığım en zarif, ince, iyi kalpli,güleryüzlü insandır.

Kendisine geçmiş olsun der, sevgilerimi yollarım.

Aydan Kutlu Akgezer
(ECA'dan)

 

 

AdaptiveThemes