Skip to content

Nedim Saban: 'Sağcılar solculardan fazla gelişti'

23 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Zülfü Livaneli'nin bir oyununu sahneye aktarma hazırlıklarını sürdüren tiyatrocu Nedim Saban, Fethullahçıların çıkardığı Zaman gazetesine ilginç açıklamalar yapmış. Oyuncuların sağcı-solcu diye ayrılmasını doğru bulmadığını söyleyen Saban, sağdaki entelektüel birikimin göz ardı edilemeyeceğini de belirtmiş.

Nedim Saban, kişisel blog'una 10 Kasım 2009'da eklediği yazısında, Zaman gazetesinin genel yayın müdürü Ekrem Dumanlı hakkında şu değerlendirmeyi yapmıştı: 

Zaman Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı birkaç ay önce, sağcılara bir çağrı yaparak, sağın kendini sanat anlamında yetiştirmesi gerektiğini vurguladı. Dumanlı, gazetecilik konusunda sağda önemli bir çığır açtı. Yıllarca Amerika’da eğitim aldıktan sonra ortaya çıkardığı gazetenin dünyaya bakışına katılmasanız da haberciliği, mizanpajı, reklam kampanyalarındaki öncülüğünü tartışamazsanız! Ancak kendisinin “sanatçı yetişecek, yetiştir” muhtırasını hayata geçirmek o kadar kolay değil. Sağın sanatçı yetiştirmesi için, iktidarın maddi olanaklarını seferber etmesi yeterli olmaz, muhalefete düşmesi lazım bence. En beylik deyimiyle, sanatçı acıyla yoğrulur çünkü! (Kaynak)

Saban, aynı yazısında, şunları da söylemişti: 

Demokrat olduğun için üniversitede türban takılmasına onay vermişsen birdenbire Fethullahçı sayılabileceğin gibi, işin daha da kötü yanı, yukarıda sözünü ettiğim müdüre hanımın doğruları arasında yer alan türbanlı popstarı da onaylar hale geliyorsun. Eğitim hakkı elinden alınan bir genç kız için ağlarken birdenbire, Kemalist kardeşlerinin de yalnız bıraktığı bir sanatçı haline geliyorsun.

Zaman gazetesinin Nedim Saban'la ilgili haberi şöyle: 

Sağcılar kendini geliştirdi, solcuların söylemi aynı kaldı

Tiyatro oyuncusu Nedim Saban, kültür ve sanat gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Son dönemde sağ kesimin kendini solculardan daha fazla geliştirdiğini söyleyen Saban, sağdaki entelektüel birikimin göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.

Yıllar geçse de solun söylemlerinin aynı kaldığına dikkat çeken Saban, muhafazakâr kesimin kültür sanattaki boşluğunun kapanması için de sürece ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Oyunların sağcı-solcu diye ayrılmasını doğru bulmayan oyuncu, "Bana göre iyi oyun vardır. İyi oyun kendini izletir. Muhafazakâr kesim izlemek istedikleri oyunlar için talepkâr olmalıdır." dedi.

Dedesinin hahambaşı olduğunu anlatan Saban, Musevi kimliğinin sanat camiasında hiçbir sıkıntıya sebep olmadığını aktardı. 'Demokratik açılım'la ilgili adımları da olumlu bulan Saban, Haldun Dormen'in Diyarbakır'da Kürtçe oyun yönetmesini müthiş bir adım olarak nitelendirdi. Kendisine böyle bir teklif geldiği zaman seve seve kabul edeceğini söyleyen Saban, "Yönetmenin dili olmaz. Benim yönetmek istediğim Türkçe oyunlar var ancak Lazca, İngilizce, Kürtçe fark etmez. Ben de Kürtçe oyun yönetmek isterim." ifadelerini kullandı. Muhafazakar kesimin ve yönetimlerin Türkiye'de güzel salonlar yaptığına da işaret eden Saban, "Ancak ihtiyaç duydukları sanatçıların yetişmesi için zamana ihtiyaçları var." diye konuştu.

Tiyatro Kare'nin kurucusu Nedim Saban, şu sıralar 'Bu da Benim Ailem' isimli oyunun yönetmenliğini yapıyor. Saban ayrıca yakında Zülfü Livaneli'nin yeni bir oyununu sahneye aktarma hazırlığı içinde. (Kaynak)

 

 

AdaptiveThemes