Skip to content

Ne Stalin'le ne de Stalin'siz

11 Haziran 2010, ekleyen ulas_ulas

Virginia eyaletinin Bedford kasabasında düzenlenen Amerika'nın Normandiya çıkarmasının yıldönümü etkinliklerine Stalin tartışmaları damgasını vurmuş. Etkinlik çerçevesinde anıtın bulunduğu yere, Roosevelt, Truman ve Churchill'in yanı sıra Stalin büstünün de konması tartışmalara neden olmuş. 

Organizasyonun başkanlığını yapan William McIntosh, Stalin büstünün de bu etkinlikte olmasını, "2. Dünya Savaşını Amerika kazandı, burası bir gerçek, fakat anti faşist koalisyonun bir üyesi olan Sovyet liderinin büstünün de burada olması gerekiyordu. Ayrıca Amerika'nın Normandiya çıkarmasının başarılı olmasında da Sovyetlerin önemli katkıları olmuştur" sözleriyle savunabilmiş. Kaynak
 
2. Dünya Savaşı boyunca Almanya'nın en büyük cephesinin Sovyet cephesi, savaşta en çok kayıp veren ordunun Kızılordu ve Alman faşizmini yenilgiye uğratıp Berlin'e kadar kovalayanların da yine başkomutan Stalin komutasındaki Sovyet askerlerinin olması gerçeğine karşılık, Stalin'i ve Sovyetler'i savaşın önemsiz bir unsuru olarak görmeye/göstermeye yönelik tezler ve tarihin yeniden yazılmasına dönük liberal propagandaya rağmen Stalin büstü etkinlikte hakettiği yeri alabilmiş. Bunu kimse bahşetmedi elbette. Stalin önderliğindeki Sovyet halkının ev ev, sokak sokak direnerek, kanlarının son damlasına kadar anavatanı savunarak hak ettiler..

 

 

 

AdaptiveThemes