Skip to content

Nâzım Hikmet Bulgaristan'da camiye gitmiş miydi?

26 Kasım 2009, ekleyen Hasan Duru

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Moskova ziyareti sırasında Nâzım Hikmet'in mezarını da ziyaret ederken, bu ziyarete dinsel bir anlam yükleme gereğini duymuştu. Nâzım'ın mezarının başında Fatiha okuduğu söylenen Şahin'in bununla ilgili açıklaması TBMM'nin haber portalında şöyle aktarılmıştı:

Nazım Hikmet'in mezarını ilk defa ziyaret ettiğini belirten Şahin, "Mezarının başında fatiha okumak geçti içimden. Çünkü kendisinin siyasi düşünce olarak, hangi düşünceyi temsil ederse etsin, inançlı biri olduğu kanaatindeyim" dedi.

Şahin, bundan bir süre önce Nazım Hikmet'i çok yakından tanıyan birinin kendisine anlattığına göre, Nazım'ın bir Kadir Gecesi günü Sofya'da iken, bu kişiden kendisini camiye götürmesini istediğini söyledi.

Söz konusu kişinin de Nazım Hikmet'i camiye götürdüğünü belirten Şahin, "Bu, gurbette bile Nazım Hikmet'in milli duygularını muhafaza ettiğinin bir delilidir. Ben oraya dayanarak kendisine fatiha okuma gereği duydum" diye konuştu. (Kaynak)

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nden Cengiz Kılçer, meclis başkanına Nâzım'ın dizeleriyle cevap vermiş, Evrensel gazetesinde şöyle haber olmuş: 

AKP’li Şahin, Nâzım Hikmet şiirini bilseydi, Sofya’da camiye gittiği gafını yapmayabilirdi.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nden Cengiz Kılçer, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in Nâzım Hikmet’in Moskova’daki mezarını ziyareti sonrası yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Nâzım Hikmet’in inançlı biri olduğunu ve Sofya’da kaldığı sırada camiye gittiğini savunan Şahin’e Kılçer’in yanıtı “Bu AKP’nin uydurması” oldu.

Şair Cengiz Kılçer, Nâzım Hikmet’in Bulgaristan’a ilk 1951’de gittiğini, ikinci ziyaretinin ise 1958’de olduğunu söyleyerek 1961’de Doğu Berlin’de yazdığı “Otobiyografi” adlı şiirine dikkat çekiyor. 11 Eylül 1961 yılında, yani Bulgaristan ziyaretlerinin sonrası bir tarihte yazdığı “Otobiyografi” şiirinde Nâzım şöyle yazıyor:

“...çoğunluğun gittiği kimi yerlere de ben gitmedim 21’den beri
camiye kiliseye tapınağa havraya büyücüye
ama kahve falıma baktırdığım oldu...”

Dolayısıyla Mehmet Ali Şahin’in söylediklerine Nâzım, 48 yıl önce yazdığı şiiriyle bir yanıt vermiş oluyor. (Kaynak)

 

 

AdaptiveThemes