Skip to content

Nasıl dolacak bu Uzan'ın boşluğu?

14 Ekim 2009, ekleyen Ali Mert

Çaresiz halkımıza pirinç, bulgur, kontör ve 1 liralık vaatler dağıtıp “Adam Amerika’yı, Motorola’yı dolandırmış, bize böylesi gerek” mantığıyla yüzde 7’lerde oy alabilen, mitinglerde korumalar arasında vatandaşa çaaak yaparken ıyyy ifadesi ve şımarık gülümsemesi de yüzünden eksik olmayan, özelleştirme ihalelerinde nakite sıkıştığında helikopterler dolusu para nakledebilen, finans dünyasına “imarzede” kavramını kazandıran, çiftliğinin derinlerinden Petrus şarapları, havuzunun derinlerinden kontörler çıkabilen süper zengin Uzan beylerin, ülkemizi terk etmeleriyle birlikte içimizde büyük bir boşluk hissi oluştu. Biz de bu boşluğu bir nebze olsun doldurabilmek, ülkemizin böylesine önemli bir değerinden yoksun kalmasının acısını dindirebilmek için, son iki gündür onun hakkında yazılıp çizilenlerden küçük anekdotlar ve parantezler derledik:

                                          

·        Fransa’dan siyasi sığınma talep eden Cem Uzan, kaçış planlarını en yakın arkadaşlarından bile saklarken, kaçmadan önce evinde “şarabın dibine vurdukları” bir veda partisi düzenledi. Cem Uzan, şişesi 2 bin 5 dolardan başlayan 20 bin dolara kadar uzanan Petrus şaraplarından arkadaşlarına ikram ederken “Bu şarapları bu gece bitirmeden, bir yere gitmek yok” dedi. (İyi de “zabaha gadder” içince şaraplar bitti mi, birkaç şişe kaldıysa, müzayedeye çıkarıp gelirini Yeşilay’a bırakacağınıza, bırakıverin köprü altına şarapçılara. 20 binliklerden olsun ha.)

 

·        Uzan’ın cezaları, Telsim kontörlerini evinin havuzunda saklamasından (emniyeti suistimalden 3,5 yıl) ve orman arazisi işgalinden (1 yıl 8 ay) kaynaklanıyor. (Peki, havuzun balans tankına mı, motor dairesini mi saklandı acaba kontörler. Kaç kontör vardı, piyasada kontör darlığı mı vardı, cezalarını kontör saklamaktan ve arazi cukkalamaktan aldıysa, nasıl oldu da siyasi sığınma hakkı için başvuru yaptı?)

 

·        Tek siyasi davası: Başbakan Erdoğan’a hakaretten aldığı “öfke kontrolü için 5 kitap okuma” cezası. (Okumamış anlaşılan ve yine aynı soru, nasıl oluyor da “siyasal sığınma” oluyor?)

 

·        Cem Uzan’ı, Türkiye’den ‘Special Human Rescue Task Force’  (Shrtf) adındaki özel bir birimin kaçırdığı, konusunda uzman uluslararası deneyime sahip, daha önce CIA ve FBI’da çalışmış ajanlardan kurulu bu birimin Fransa’da da Cem Uzan’ı korumaya devam ettiği belirtildi. (Bu adamlar sırf Halivut filmlerinde var sanıyordunuz değil mi, sahiciymişler işte. Adı da güzel, bilgisayardaki ctrl ve shift yazılı tuşlar gibi shrtf! Basıyorsunuz parayı, basıyorsunuz düğmeye kaçırıyorlar, yoksa öbür Cem’i de mi bunlar kaçırdılar?)

 

·        Genç Parti başına iş açtı, 16 milyar dolarlık serveti uçtu kaçtı. (Biz de inandık)

 

·        Yurtdışına kaçınca, “yurtdışına kaçma yasağı” ortadan kalktığı için İsviçre’deki banka hesaplarına ulaşabilecek. (İşte buna sahiden inandık).

 

·        Alara Uzan’ın facebook’taki “evli” ifadesini “bekar”a çevirmesi, “boşandılar” dedikodularına yol açtı. (Belki de MBA sitesine üyedir, “married but available” canım, “evli ama müsait”, facebook’la birlikte oraya da bakmak lazım).

 

·         “Cem Uzan kim ne derse desin çok zeki adam” (Milliyet okuyucu yorumu, yorumsuz.) 

 

 

 

AdaptiveThemes