Skip to content

Mısır, Filistinlilere karşı 'metal duvar' örüyormuş

10 Aralık 2009, ekleyen Fatih Polatlı

BBC’nin haberine göre, Mısır, Gazze Şeridi sınırına dev bir metal duvar örmeye başlamış. Filistinlilerin “kaçakçılık” faaliyetlerinde kullandığı tünellere karşı örüldüğü iddia edilen duvar, tamamlandığında, 10-11 km uzunluğunda ve 18 metre derinliğinde olacakmış.  

ABD ordusuna bağlı mühendislerin yardımıyla inşa edilen duvarla ilgili planlar gizli tutuluyormuş ve Mısır yönetimi konu hakkında herhangi bir yorumda bulunmamış. 18 ay içinde tamamlanacağı düşünülen ve çok güçlü metaller kullanılarak yapılan duvarın kesilmesi, eritilmesi ya da bombalanarak parçalanması mümkün değilmiş. 4 kilometrelik bölümünün şimdiden inşa edildiği söylenen duvar, İsrail ambargosu nedeniyle en temel ihtiyaç maddelerini bile edinemeyen Filistinlilerin Mısır sınırı boyunca inşa ettiği yüzlerce tüneli işlevsiz kılmayı hedefliyormuş.
 
İsrail, söz konusu tünellerin yalnızca temel ihtiyaç maddelerini elde etmek için değil, aynı zamanda insan ve silah kaçakçılığı için kullanıldığını iddia ediyordu. BBC’ye göre, şu anda inşa edilmekte olan duvarın kaçakçılığı tümüyle sona erdirmesi beklenmiyormuş; ancak mevcut tünellerin kapatılması nedeniyle Filistinlilerin daha derin tüneller kazması gerekecekmiş...
 
Daha geçenlerde duvarların yıkılmasının 20. yıldönümünü kutlamamış mıydık?..
 
Kaynak: http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8405020.stm
 

 

 

 

AdaptiveThemes