Skip to content

Milli Eğitim Bakanlığı isteğiyle erişim engellemesi!

2 Haziran 2010, ekleyen Hasan Duru

Gaziantep'teki okulların bilgisayarlarından haber portalı sol.org.tr'ye girmek isteyenlerin karşısına, bu siteye erişimin, "sakıncalı içeriğinden dolayı", Milli Eğitim Bakanlığı'nın isteğiyle, Türk Telekom A.Ş. tarafından engellendiği açıklaması çıkmış. Oysa, İnternet sitelerine erişim, yalnızca, İnternet ortamındaki yayınlarla ilgili 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde belirtilen koşulların oluşması durumunda engellenebiliyor (Kaynak). Milli Eğitim Bakanlığı'nın doğrudan doğruya Türk Telekom'a başvurarak erişim engellemesi talep etme yetkisi de, Türk Telekom'un bu tür talepler doğrultusunda erişim engelleme yetkisi de bulunmuyor. sol.org.tr'nin konuyla ilgili haberi şöyle:

MEB'den soL'a garip yasaklama

Bugün sabah saatlerinde Gaziantep Mete Uygun İ.O.'na bağlı bilgisayalardan soL Haber Portalı'na girmek isteyen öğretmen okurlarımız "Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İsteğiyle Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir" uyarısı ile karşılaştılar.

Gaziantep Mete Uygun İ.O.'na bağlı bilgisayarlardan soL Haber Portalı'na erişim yasaklandı. Okurlarımızın verdiği bilgiye göre, sabah saatlerinde Gaziantep Mete Uygun İlköğretim Okulu öğretmenleri bilgisayarlardan soL'un web adresine girdiklerinde "Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın İsteğiyle Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir" ibaresiyle karşılaştılar.

Gaziantep'te öğretmen okurlarımızın tepkileri üzerine erişim yasağı kaldırılmış bulunmaktadır. Erişim yasağının Gaziantep'te başka okullarda da gerçekleştirildiğini tespit etmiş durumdayız, konuyla ilgili Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelerimizin ardından okurlarımızla ayrıntıları paylaşacağız.

Öğretmen okurlarımıza duyarlılıkları için teşekkür ederiz.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/medya/mebden-sola-garip-yasaklama-haberi-29171

Yorumlar

MEB, Facebook'a erişimi de engelliyormuş...

2 Haziran 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 3495

"Bu siteye erişim, sakıncalı içeriği nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığı' nın isteğiyle Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir" yazısı, aralarında Facebook ve Ekşi Sözlük'ün de bulunduğu pek çok siteye girmek isteyenlerin karşısına çıkıyormuş (ya da en azından bir dönem boyunca çıkmış)... Daha fazla bilgi için:

Ekşi Sözlük, Facebook1, Facebook2, Uludağ Sözlük, Metalium (Metal ve Rock Portalı), OGame (oyun sitesi).

 

 

AdaptiveThemes