Skip to content

Mazhar Alanson'dan Balyoz (ya da boş laflar)

25 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

"Balyoz" lafı pek bir popülerleşmişken, Mazhar Alanson da, bu lafa dayalı bir "şarkı" yapmış... "Balyoz, biz n'apıyoz" falan demiş... Ne demek istemiş, ne tür mesaj vermeye çalışmış, belli değil... "Sanat mesaj vermek zorunda değildir" türü laflar edip kendisini üste çıkaramaz, çünkü düpedüz güncel/siyasal bir mesele hakkında söylemiş... Ama bir şey deme cesaretini gösterememiş... Yine de, Fethullahçıların, AKP'cilerin ve AKP'lilerin hoşuna gidecektir herhalde, hiçbir şey söylemediği halde, "Balyoz" dediği için:

http://www.twitvid.com/AFB1B

Yorumlar

Atom Karınca

25 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2059

Zaten Mazhar Alanson Tayyip için one minute konserine de çıkmıştı.

AKP'nin Sanatçı Networkleri

25 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2063

AKP ile sanatçılar ilgisini kuran bazı çemberler var... Bunların hepsi bir büyük şirket ve onun işini yapan reklamcılar ya da Tv kanalı ve yapımcılar üzerinden kuruluyor, akrabalık-dostluk-ticaret ilişkileri ile genişliyor. Sonra reklamcıları, yapımcıları çıkarıp sanatçıları toplayınca büyük bir yekune dönüyor. Reklam sektöründe kimin kimim işlerini yaptığını inceleme imkanı olan biri hepsini dökebilir ve dökmeli. Kim neyi neden destekliyor açıkça görmemiz için. Özel bir bilgiye sahip olmadan görünen birkaç ağın görünen uçlarını şöyle çıkarıyorum:

Türk Telekom Çemberi
Ali Taran, Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Yılmaz ve Mustafa Erdoğan, Gülben Ergen, Demet Akbağ, BKM ( ve bunun üzerinden Ata Demirer... Bu çember Demet Akbağ ve Ata Demirer halkalarına bakılırsa gevşek bağlarla Nişantaşı çevrelerine bağlı sanıyorum: Ezel Akay, Cem Özer-Nurgül Yeşilçay, Janset vs. Erdoğanlarca da yine nişantaşına ama kürt ve yakın çevreye Aynur, Rojin, Mahsun, Feryal-Kardeş Türküler vs.) ..

Turkcell Çemberi
Sinan Çetin, Serdar Erener, Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener, Okan Bayülgen, Gülse Birsel, Demet Akalın...

ATV Çemberi
TMC Yapım
Nurgül Yeşilçay (Aşk ve Ceza dizisi), Uğur Yücel (Canım Ailem), Kenan İmirzalıoğlu (Uğur Yücel'e yakın)
Funda Arar, Kıraç (Bu çocuk bu çember yüzünden İP'e oy vermesine, bunu deklare etmesine rağmen bu işlere dahil olmak zorundadır. Bu ikili TRT'de de program yapıyor. Kıraç dizi müziklerini yapıyor ayrıca.)

Bunlardan başka Osman Sınav ve Pana Film ve bağlı oyuncuları da sıralanabilir.

Bir de plastik sanatlar çemberi var:
İstanbul Modern-Egemen Bağış-İKSV-Eczacıbaşı çemberi diyebiliriz sanıyorum. Egemen Bağış bu konuda önemli. Bilgi Üniversitesi'nin Silahtarağa Kampüsündeki Santral müzesinde de rolü var. Resmi satılabilen, sergilenebilen plastik sanatçıların %90'ını da bu çembere bağlayabilirsiniz.

Plastikçilerin durumunu gösteren kısa bir alıntı:
İstanbul Modern’in eğitim projelerine destek amacıyla düzenlediği gecede işadamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Balkan Naci İslimyeli’nin özel olarak yorumladığı 85 yıllık Türk bayrağını 650 bin TL’ye satın aldı.
Ethem Sancak da, Ergin İnan’ın desenleri ve Mevlana’nın dizeleriyle donattığı sandalyesini 150 bin TL’ye satın aldı.

http://www.cagdassanat.com/2009/12/bayraga-%E2%80%98gurban%E2%80%99-oldu/

 

 

AdaptiveThemes