Skip to content

Marksist, ateist, cumhuriyetçi vb. satranç türevleri

29 Mayıs 2010, ekleyen Erkin Özalp

Gerçek satranç tutkunlarının çoğunluğu tarafından "lüzumsuzluk" olarak değerlendirilebilecek olsalar da, satrancın pek çok türevi üretilmiş durumda. "Türev" derken, yapılan değişikliklerin sınırı yok... Bazılarında satranç tahtasının boyutları/biçimi değiştirilmiş, bazılarında kurallar aynı kalırken bazı standart taşların sayıları değiştirilmiş, bazılarında standart satranç oyununda bulunmayan yeni (farklı hareket kurallarına sahip) taşlar eklenmiş, bazılarında yeni kurallar getirilmiş... 

Farklı satranç türevleri arasında, "Marksist Oyun", "Ateist Oyun", "Cumhuriyetçi Oyun" ve iki farklı "Köylü İsyanı" da bulunuyor. Wikipedia'nın Türkçe "Satranç türevi" sayfasında bunların ilk üçüne yer verilmezken, "Köylü İsyanı" oyunları, "Erlerin İsyanı" diye anılmış (Kaynak).

Wikipedia'nın ilgili İngilizce sayfasına göre, satranç türevleri arasında en sadelerinden biri, Marksist Oyun. Bu oyunda yalnızca piyonlar var:

Marksist Oyun

Bu oyunun kuralları hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç var, ama ne yazık ki bulamadım. Örneğin, bu oyunda da, bir piyon, en son sıraya ulaştığında, herhangi bir başka (standart) satranç taşına dönüşebiliyor mu? Bunlar arasında Şah da var mı? Bu oyunun gerçek kurallarını öğrenene kadar, Marksist Oyunu kendi üreteceğimiz kurallarla oynamaktan başka çaremiz bulunmuyor... 

Ateist Oyunun kurallarını tahmin etmek daha kolay. Bu oyunda, bizim "fil" diye bildiğimiz, ama İngilizcesi "bishop" (piskopos, başpapaz) olan taşlar eksik. Herhalde, en son sıraya ulaşan piyonlar da, fil olamıyordur:

Ateist Oyun

Cumhuriyetçi Oyunda ise Şah ile Vezir (İngilizceleriyle King [Kral] ile Queen [Kraliçe]) bulunmuyor... Dolayısıyla, bu oyunun kuralları da kendiliğinden anlaşılmıyor: 

Cumhuriyetçi Oyun

Köylü İsyanı oyunlarında iki tarafın farklı taşları var... Bir tarafta Şah ile köylüleri temsil eden piyonlar, diğer tarafta ise yine Şah ve soyluluğu temsil eden farklı sayıda "şövalye" (bizim "at" diye bildiğimiz taşın İngilizce karşılığı olan "knight"ın anlamı) bulunuyor: 

Köylü İsyanı

Köylü İsyanı (alternatif)

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant

 

 

AdaptiveThemes