Skip to content

Maradona'dan tanrının eli 2

3 Temmuz 2010, ekleyen sinangrozni

Maradona'nın, çok bilinen 1986 dünya kupası çeyrek final karşılaşmasında, İngiltere'ye eliyle attığı ilk golden sonra, bir sonraki dünya kupasında, pek hatırlanmayan benzer bir vukuatı daha olmuştu.

1990 kupasında, gruplardaki ilk maçını Kamerun'a kaybeden dünya şampiyonu Arjantin'in ikinci rakibi Sovyetler Birliği'dir. Napoli'deki maça, Avrupa ikincisi ünvanını taşıyan Sovyetler iyi başlar, bir iki net fırsat yakalar. Bunlardan birisinde Maradona, köşe vuruşundan gelen ortaya kafa vuran Kuznetsov'un, kaleye gitmekte olan topunu eliyle keser. Hakemin devam ettirdiği pozisyondan sonra, Arjantin öne geçer ve Sovyetler on kişi kaldıktan sonra da ikinci golü bulur. 1986 yılındaki Belçika maçından sonra, Sovyetler için ikinci hakem faciası olan bu maç, Lobanovsky'nin takımının elenmesine neden olur.

Pozisyonun fotoğrafı:

http://www.gettyimages.com/detail/79034050/Bob-Thomas-Sports-Photography

Bu da pozisyonun olduğu, karşılaşmanın ilk yarısına ait görüntülerin linki:

http://www.youtube.com/watch?v=LXkN6nufwsg

(Linkin doğru olması lazım, ancak youtube'um olmadığı için kontrol edemedim.)

Yorumlar

Zaman ötesinden edit:)

28 Temmuz 2010, yazan sinangrozni,
Yorum no: 3993

Bu hatırlatmayı yapmanın nereden aklıma düştüğünü düşündüm gece gece. Cevabı, Dünya kupası sırasınca, kupayla ve arjantin-maradona'yla yatıp kalkarken, "yahu benim bu adama bir yerden gıcığım vardı" düşüncesine kapılmam ve sonrasında bu meşum hadiseyi hatırlamam olacak. Maradona sevgisi, tarihin en iyi Sovyet takımlarından birine yapılan bu haksızlığı unutturmuş olacak:)

 

 

AdaptiveThemes