Skip to content

Manisa'daki 'solcu' Atatürk heykeli ne olacak?

23 Eylül 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Yeni Asır gazetesinin haberine göre, Manisa'da, sol eli havada durduğu için sağcıların tepkisini çeken Atatürk heykeli için çare aranıyormuş. Çözüm bulması istenen kişiyse, kentin MHP'li belediye başkanıymış!  Bu arada, heykelle ilgili tartışmaların canlı olduğu bir dönemde, CHP'liler, "inat olsun" diye, sol eli havada Atatürk heykelli rozetler yaptırıp dağıtmış. Bir başka deyişle, sağcılarla solcu bilinen CHP'liler, cehaletlerini yarıştırmış. Lenin heykellerine bakılırsa, çoğunlukla sol elinin değil sağ elinin havada olduğu görülür.

Yeni Asır'da çıkan haber şöyle: 

Manisa'da sol eli havada olduğu için, sağ partili Belediye Meclis üyelerince "Solcu heykel" damgası yiyen ve söktürülen Atatürk heykeli, 20 yıldır kaldırım kenarında duruyor. Büyük Saruhan Otel önünde ağaç dalları arasında kalan Atatürk heykelinin bulunduğu yerden kaldırılarak, insanların görebileceği bir alana dikilmesini isteyen vatandaşlar, MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün'den yardım istedi. Ergün de, "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izin verirse yaparız" dedi.

KORUMA ALTINDA
Manisa'da 1961 yılında yaptırılan ve sol eli hava bulunan Atatürk heykeli, o dönemde, Hükümet Konağı'nın önündeki Cumhuriyet Alanı'na dikildi. 1970'li yıllarda, dönemin Belediye Meclisi'ndeki Adalet Partili üyeleri, sol eli havada olduğu için heykeli, "Solcu heykel" diye anmaya başladı. 1985 yılında, heykelin bulunduğu alan parka dönüştürüldü. Heykel de Hükümet Konağı'nın arka tarafında oluşturulan yeni alana taşındı.

Bu arada "Solcu heykel" eleştirileri yıllarca sürdü. Bu eleştirilere öfkelenen CHP'liler, 1986'da heykelden esinlenerek sol eli havada ve kasketli Atatürk heykeli rozeti yaptırıp dağıttı. Buna kızan Belediye Meclisi'ndeki sağ partili temsilciler de erte yıl, alanın Cumhuriyet ve Egemenlik Meydanı adı altında genişletilmesini teklif ettiler, heykelin kaldırılması yönünde karar aldılar. Heykel depoya kondu. Yeni meydan için dönemin Valisi Rafet Üçelli, merhum heykeltıraş Tankut Ökten'e, Milli Egemenlik Anıtı adıyla yeni bir heykel yaptırıp diktirdi.

Tepkiler sonucu "Solcu heykel", 1989'da Laleli Meydanı'na taşındı. Dönemin Belediye Başkanı ANAP'lı Ertuğrul Dayıoğlu, "Heykele çok eziyet ettiklerini" söyledi. Belediye Meclisi kararıyla, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'na "Kültür varlığı" olarak koruma altına alınması teklifinde bulundu. Kurul heykeli, "Kültür varlığı" olarak ilan edip koruma altına aldı. Ancak heykelin bulunduğu alan, 1992'de yapılan yeni düzenlemeyle park haline getirildi ve bir bölümü de yanındaki Saruhan Otel'in bahçesine dahil edilince, solcu heykel, otelin bahçesinde ve kaldırım kenarında adeta hapsedildi. Geçen dönemin Başkanı AK Partili Bülent Kar'ın çabaları da sonuç vermedi.

MHP'li Başkan Cengiz Ergün, Atatürk heykelinin kaldırımda kaybolup gitmesine gönüllerinin razı olmadığını söyledi. Başkan Ergün, "Üzüntü verici bir durum. Ancak bunda bizim bir kabahatimiz yok. Heykel koruma altında olduğu için belediye olarak başka yere taşıyamıyoruz. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu izin verirse, en güzel yere taşırız. Heykeli, bizim dönemde herkesin gözü önünde olacak bir yere dikmek için izin bekliyoruz" dedi.

Rektörlüğe dikilsin
Gözler, Manisa'nın yeni Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün'e çevrildi. CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal ve vatandaşlar, Başkan Ergün'den yardım istedi. Kopal, "Başkan Ergün belediyeyi Atatürk resimleriyle süslemiş. Bu, elbette kıvanç ve gurur verici bir durum. Heykeli, yakışır bir yere koysun. Atatürkçülük icraatla olur. Yeni belediye binası inşaatı durdurulduğu için o binanın önüne konulamaz ama hiç olmazsa 8 Eylül Parkı'na konulabilir" dedi. Atatürk heykelinin sağcısı solcusu olmaz diyen bazı vatandaşlar ise her gün yüzlerce insanın içinden geçtiği Ulupark'a veya Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü'nün girişine dikilmesini istedi.

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2009/09/23/solcu_heykel_en_uygun_yere_gidecek

 

Yorumlar

Yumruk hesabı

23 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 952

El her türlü kalkar. Asıl mesele yumruk kaldırmakta!

Eylemlerde sağ mı sol mu kaldıracağız diye, sağımıza, solumuza bakmaktan yorulduk. Sağcılar sağ, solcular sol kaldırsın düz hesap. Solcular da sağ kaldırıp kafa karıştırmasın. Sağcılar kurt yaparken, solak olsa bile sol kaldırmaz mesela. Solcular arasında ise inatla sağ kaldıranlar var. İnatla bir yere varılmaz!

Manisa'daki heykeller

23 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 956

Şehrin İzmir tarafına doğru çıkışta (ya da girişte, geliş ve gidiş durumunuza göre değişir artık) yer alan kadın ve erkek heykeli bana Sovyet heykellerini anımsatıyor.Yanılmıyorsan kadının elinde başak erkeğin elinde tüfek var. Cezmi

 

 

AdaptiveThemes