Skip to content

Macaristan'da yeni suç türü: Anti-komünist olmamak!

11 Haziran 2010, ekleyen Erkin Özalp

Avrupa’da ve özellikle eski sosyalist ülkelerde “komünizmle mücadele” hız kesmiyor. Hem herkese “demokrasi” dersi veren Avrupa Birliği hem de 1989 sonrasında “demokratikleşen” eski sosyalist ülkeler, faşist Almanya ile Sovyetler Birliği’ni İkinci Dünya Savaşı’nın “ortak sorumluları” olarak kabul ettirmeye çalışırken, eski sosyalist ülkelerde komünizmi savunmak suç ilan ediliyor. Son olarak, Macaristan’da, “komünist rejim tarafından işlenmiş suçları inkar edenlerin, bunlar hakkında kuşku üretenlerin ya da bu suçları küçük gösterenlerin bir yıl ile üç yıl arasında hapisle cezalandırılması”nı öngören bir yasa tasarısı parlamento tarafından kabul edilmiş.  


 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, Nazi Almanyası ile SSCB’yi, İkinci Dünya Savaşı’nın ortak sorumluları ilan etmişti. Kasım ayında, Polonya’da, komünizm sembolleri yasaklanmıştı. Bu konuda daha erken davranan Litvanya, orak-çekici bir yıl önce yasaklamıştı.
 
Son olarak, Macar parlamentosu, bu ülkedeki sosyalizm döneminde işlenen suçlarla Yahudi soykırımını eşitleyen bir yasa tasarısını kabul etmiş. Kabul edilen tasarı, “komünist rejimin suçları” hakkında “kuşku” üretmeyi bile suç kapsamına sokuyormuş. Son seçimlerde parlamento çoğunluğunu elde eden sağcılar, Ceza Yasasındaki bu değişiklikle, bu yılın Şubat ayında benimsenmiş olan ve Yahudi soykırımının inkar edilmesini yasaklayan kanunun “rövanşını” almış olmuş!
 
Kaynak: http://rt.com/Politics/2010-06-10/nazism-communism-hungary-equate.html
 
İLGİLİ HABERLER:
 
AGİT’ten büyük yalan!
 
Polonya’da komünizm sembolleri yasaklanıyormuş
 
İLGİSİZ YAZI:
 
Başarılı bir anti-komünist olmak isteyenlere 40 tavsiye
 

 

 

AdaptiveThemes