Skip to content

Macaristan'da Hödük Partisinin yükselişi

11 Haziran 2010, ekleyen k.a.

Partinin adı aslında Jobbik ('Yöbik' diye okunuyor), fakat parti üyelerini görünce Hödük şeklinde Türkçe'ye uyarlamakta haklı olduğumu kabul edeceksiniz. Macaristan'da bu açık faşist partinin oyları son seçimlerde yüzde 16.7'ye ulaştı ve 26 milletvekiliyle meclise girdi. Parti Nazi işbirlikçisi dönemdeki faşist yönetimden esinleniyor, partinin SA tipindeki yarı askeri uzantısı Magyar Gárda (Macar Muhafızı) Romanlara ve diğer azınlıklara taciz ve saldırılarda bulunuyor, ülkedeki ekonomik ve sosyal çöküşün sorumlusu olarak kapitalizm yerine bu azınlıkları göstererek oy topluyor.

Konuyla ilgili Euronews'in bir haber videosu:

http://tr.euronews.net/2010/05/06/macaristan-in-asiri-milliyetcileri/

Partinin kurucusu da kimilerinin "işçi devrimi" ve özgürlük hareketi diye göstermeye çalıştığı 1956 Karşı Devriminin önde gelen askeri yöneticilerinden Gergely Pongrátz.

Jobbik'in şu anki lideri 31 yaşındaki Gabor Vona ise ırkçı eğilimini gizlemiyor ve Parlamentonun açılış gününe Macar Muhafızı üniformasıyla katılacağını açıklıyor. Parti Avrupa Parlamentosunda da faşist İngiliz Ulusal Partisi'yle (British National Party) ittifak kurmuş bulunuyor.

27 yaşındaki Macar Romanı Robert Csorba ve 4 yaşındaki oğlu Robert, 2009'da faşist militanlar tarafından ateşe verilen evlerinden kaçmaya çalışırken yaşamlarını yitirdiler. 2008 ve 2009 yılları içinde Macaristan'da bu tip saldırılarda 6 Roman öldürüldü.

Jobbik partisinin eylemlerinden bazı sahneler:

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazayım

13 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3573

Yorum yazayım dedim...

Sayfayı açtığımda iştahım kaçtı.

Sovyetlere saldıranlara, reel sosyalizm düşmanlığı yapanlara iki laf etsemmi acep dedim... Burdan yine bir Stalin, Lenin karşıtlığı çıkaracaklar... Boşa emek harcıyacağım.

Ya sosyalizm ya barbarlık/öküzlük diyeceğim. Kabalık etmişsem yayınlamayın ne diyem!

 

 

AdaptiveThemes