Skip to content

Lümpen tribün kültürünün son kurbanı M. Topuz

21 Eylül 2009, ekleyen meral elibol

Fenerbahçe'ye bu yıl transfer olan Mehmet Topuz her an depresyona girebilir. Nedeni, stadın anonsçusu kendisini anons ettikten sonra tribünden tuhaf bir uğultu yükselmesi.

Futbolseverler bilir; son yıllarda yeni bir icat çıktı. Gol atıldıktan sonra anonsçu uzata uzata golü atanın adını ya da soyadını bağırıyor, tribün de uzata uzata ismi tamamlıyor. Ancak soyadınız Topuz olunca bu kutlama biraz zorlaşıyor. Nitekim lümpen, maço (ve homofobik) tribün kültürü, 50 bin kişinin hepbir ağızdan "Topuuuuuuuuuuz" diye bağırmasını hazmedemiyor. Anonsçu hoparlörden "Topuz" diye bağırsa; yok o da olmuyor. Ne de olsa o da onlardan biri.

Hal böyle olunca soruna yaratıcı çözümler aranıyor. Bir Fener taraftarından duyduğuma göre önce "Topuzumuuuuz" seçeneği denenmiş. Bu, "zorlamayı" daha da görünür hale soktuğundan olsa gerek, son olarak anonsçunun "Fenerbahçeliiiii" diye bağırmasına, tribünün de "Mehmeeeet" diye yanıtlamasında karar kılınmış. Ancak tribün meseleyi henüz tam olarak idrak edemediği için olsa gerek, şimdilik berrak bir "Mehmeeet" duyamıyoruz. Bunun yerine tuhaf bir uğultu çıkıyor.

Yazıyı yazarken fark ettim ki, bu konu daha ağustos ayında, Topuz'u son anda Fenerbahçe'ye kaptıran Beşiktaş'ın taraftar forumlarından birinde tartışılmış. Bir Beşiktaşlı, "Topuz'un Saraçoğlu'nda gol atmasını büyük bir heyecanla bekliyorum" diye yazmış.

Formasının üzerinde kocaman "Gay" yazısıyla koşan atlet Tyson Gay'in soyadının müstehzi gülüşlere yol açtığını görmedim. Bu tür takıntılar genelde futbolda oluyor. 90'larda Galatasaray'da oynayan Falko Götz'ün Falko diye anılması, 80'lerin fotbolcusu Didier Six'in Dündar Siz olup rahat yüzü görmesi, Beşiktaş'ın eski teknik direktörü John Benjamin Toshack ve Antalyasor'un eski hocalarından Rudiger Abramcyzk'in isimleri söylenirken hafifçe kıkırdanması birkaç örnek. Bu "meseleler" öyle önemli hale geliyor ki, bundan birkaç yıl önce Star TV'nin spikeri, tüm dünyanın Kaka diye hitap ettiği Brezilyalı oyuncunun namusunu korumak adına onu -soyadıyla birlikte- Kaka Leite diye anmayı denemişti. Neyse ki, kısa sürede bu komikliğe son verildi.

Uzun lafın kısası, Mehmet Topuz'un işi zor. Topuz'un daha birkaç ay önce, aslında Beşiktaşlı olduğuna dair hevesli açıklamalar yaptığı henüz unutulmadı. Bu nedenle "Fenerbahçeliiii Mehmeeeet" de ayrı bir sakillik içeriyor ve taraftarın uğultusunun bir nedeni de bu olsa gerek. Yine de, tribünlere damgasını vuran kültür aynı zamanda pragmatizmi barındırdığı için üç-beş golden sonra bu "mesele" belki çözülebilir.

 

Yorumlar

hehehe

22 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 940

biliyosunuz mehmet topuzun fenere gelmesinde en büyük katkıyı sağlayan ülkü ocaklarıdır. yönetim kurulu üyesi olan eski ülkü ocağı başkanı devreye girerek son anda bjk den fenere gelmesini sağlamıştır. faşist mehmet diye bağırsalar daha doğru olur ama benim tercihim soyadını kullanmaları.

 

 

AdaptiveThemes