Skip to content

Lucarelli: 'Kulüp değil, futbolcular ve taraftarlar solcu'

13 Eylül 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Cumhuriyet gazetesinin bugünkü “Pazar” ekinde, İtalya’nın komünist taraftarlarıyla ünlü A.S. Livorno Calcio takımında oynayan ve Adana Demirspor-Livorno maçı için Türkiye’ye gelen Cristiano Lucarelli ile yapılan bir röportaja yer veriliyor. Lucarelli ile görüşen Hüseyin Ataş (ya da derginin editörleri), biraz garip bir başlık atmış: “Komünistlerin Beckham’ı”.  

Ataş, spor ayakkabısının İngiliz marka bayraklı olduğunu görünce “puanını kırdığını” söylediği Lucarelli için, “eskisi kadar sivri dilli değil” ve “ilerleyen yıllarla birlikte biraz durulmuş” diyor.
 
Hüseyin Ataş’ın soruları ve Lucarelli’nin yanıtları şöyle (köşeli parantezlerin içindeki açıklamalar bize ait):
 

 
Futbol ve siyaset arasındaki ilişkiye nasıl bakıyorsunuz?
 
Futbolda siyaset her zaman var olacak. Hayatın her alanında olduğu gibi bu kaçınılmaz ama böyle olması bazen de oyunun önüne geçmiyor değil. Bu da futbolun ruhuna zarar veriyor.
 
Bununla bağlantılı olarak futbolcuların siyasi görüşlerini açıklamasını doğru buluyor musunuz?
 
Sonuçta futbolcular da birer birey ve saha dışında sosyal yaşamları var. Her özgür insan gibi futbolcuların da siyasi görüşlerinin olması ve bunu açıklamaları bana gayet normal geliyor.
 
Livorno’nun solcu bir takım olarak anılmasına ne diyorsunuz?
 
Öncelikle şunu belirteyim kulüp değil, futbolcular ve taraftarlar solcu. Solcu kulüp diye bir ifade bana yanlış geliyor. Bizim taraftarımızın hayata bakışları aykırı. Buna da saygı duyulması gerekiyor.
 
Lazio ve Di Canio hakkında ne söylemek istersin?
 
[1985-1990 ve 2004-2006 yıllarında faşist taraftarlarıyla ünlü Lazio kulübünde oynayan Di Canio, sağcı görüşlerini açıkça dile getiren bir futbolcu.]
 
Dediğim gibi solcu, sağcı takım diye bir şey olmamalı. Lazio’ya da, Di Canio’nun görüşlerine de saygı duyuyorum.
 
İtalya’da “taraftar kartı” projesi gündemde. Ultra’lar (İtalyan Taraftar Grupları) fişleme operasyonu olarak gördükleri için karşı çıkıyorlar.
 
Bazı insanları eğitmek amacıyla herkesi cezalandıramazsınız. Ben de karşıyım bu projeye.
 
Adana Demirspor-Livorno maçı sizin için nasıl bir anlam taşıyor?
 
İki takımın da mazisi birbirine benziyor. Buraya Demirspor taraftarlarını onurlandırmaya geldik. Çok sportmen ruhlu bir maç oldu. Demirspor taraftarını ve Adana’yı çok sevdim özellikle havaalanındaki karşılama çok şaşırtıcıydı.
 
Küba ve Livorno’nun bir hazırlık maçında buluşmasını düşlediğinizi açıklamıştınız. Bu hayaliniz devam ediyor mu?
 
Evet, hâlâ aynı hayali kuruyorum. Böyle bir maç gerçekten harika olurdu.
 
[Lucarelli hakkında, Che Guevara’nın kızının yardımıyla bir Livorno-Küba maçı organize etmeye çalıştığı söyleniyordu; ancak Lucarelli, böylesi bir girişimde bulunmadığını, bunun kendisi hakkındaki efsanelerden biri olduğunu açıklamıştı (http://www.worldsoccer.com/interviews/cristiano_lucarelli_on_a_new_challenge_interview_163091.html).
 
Milli takım kariyerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Gök mavili formayı daha fazla giymek ister miydiniz?
 
Milli Takım’da geçirdiğim zamanlar unutulmazdı ve benim için çok özeldi. Tabii ki her futbolcu gibi milli takımımda olmayı isterim.
 
[Cristiano Lucarelli hakkındaki efsanelerden biri de, Livorno’yu İtalyan milli takımına tercih ettiği ve bu nedenle milli maçlara çıkmadığıydı. Oysa siyasal görüşleri nedeniyle çağrılmadığı için bir dönem İtalyan milli takımında oynamamıştı. Çağrıldığında ise gitmişti.]
 
Takip ettiğiniz Türk takımları var mı?
 
Aslında yok ama denk gelirse Avrupa Kupası maçlarını izliyorum.
 
İtalya’da sürekli gündemi meşgul eden Mourinho hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
[Portekizli Jose Mourinho, şu anda İtalya’nın Inter takımının teknik direktörü. Farklı dönemlerde futbolcularıyla ilgili tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Mourinho, son olarak, Inter’in Müslüman futbolcularından birinin oruç tuttuğu için yeterince iyi oynayamadığını söylediği için kimilerinin tepkisini çekmişti.]
 
Ben açık sözlü her insanı severim. Mourinho da fazlasıyla açık sözlü bir insan o yüzden çok sempati ile bakıyorum, beğeniyorum.
 
Bu sezon Serie A’da kaç gol atmayı hedefliyorsunuz?
 
En az 15 gol atacağımı umuyorum.
 
* * *
 
Daha önce Radikal gazetesinde de Lucarelli ile yapılan bir röportaja yer verilmişti. Futbolcunun yanıtları çok farklı değildi:
 
Önce geleneksel soru: Türk futbolu hakkında ne biliyorsun, ne düşünüyorsun?
 
Şaktar’dayken Lucescu’yla beraber İstanbul’a gelmiştik. Güzel bir ambiyans vardı. Avrupa’da futbolun önemli merkezlerinden biri İstanbul.
 
Bu turistik soruyu geçip siyasete gelelim. Siyasi görüşünü serbestte açıklayan bir futbolcusun. Bu konuda bir sıkıntı yaşadın mı?
 
İtalya’da futbolcuların ne düşündüğünü, siyasi görüşünün ne olduğunu açıklaması gayet normal bir şeydir. O yüzden bir zorluk yaşamıyorum. Bunun bir sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum. Herkes gibi bizim de dünya görüşümüz var.
 
Livorno İtalya’da değil bütün dünyada hayata soldan bakan bir yerde duruyor. O yüzden her ülkedeki muhalif kesimler Livorno’yu ayrı bir gözle izliyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?
 
Bir kere şunun ayırımına varmak lazım. Kulüp solcu değil, taraftar solcu. Daha çok da işçi kesiminin takımı. Kulübün özel bir siyasi angajmanı yok. Sonuçta bir siyasi kurumdan değil futbol takımından bahsediyoruz. Ama tribünlerin rengi belli. Evet onlar dünyaya farklı bakıyor. Tüm dünyada ilgi çeken de bu zaten.
 
Futbola milyonlarca avro para akıtılıyor. Artık karşımızda bir eğlence yok, sanayi var. Futbol sence bu kadar parayı hak ediyor mu?
 
Bu iş bu hale geldikten sonra artık durdurmak zor. Ortada çok büyük paraların döndüğü bir endüstri var. Pazarı böyle kurarsanız artık çok para harcanmasın demek zor. Bir şekilde pazar belirliyor her şeyi. Statları doldurmak için büyük futbolcular transfer etmek istiyorsunuz. O biletlere yansıyor. Her şey böyle birbirini tetikliyor.
 
Berlusconi’nin Milan’la ilişkisi malum. Bizde de bunun benzerleri çok. Nasıl yorumluyorsun bu ilişkiyi?
 
Bence dar anlamda siyasetin futbola karışması kötü bir şey. Yani siyasiler futboldan uzak dursun. Ama bunu söylerken Berlusconi sayesinde Milan kayrılıyor diyemem. Böyle bir şey yok. Bunu söylemek haksızlık olur. Ama geniş anlamda siyaset zaten futbolda var.
 
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=5.9.2009&ArticleID=953030
 
LIVORNO VE ADANA DEMİRSPOR HAKKINDAKİ YAZILARIMIZDAN BAZILARI: 


Livorno yeniden Seria A'da!


Adana Demirspor: 0 - A.S. Livorno Calcio: 0


Livorno maçında Güler Zere'yi hatırlatanlara tepki
 

 

 

 

AdaptiveThemes