Skip to content

Lennon da vaktinde 5 Kasım'ı hatırlatmış...

11 Aralık 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Dün gece bu satırların yazarı garip haldır haldır ders çalışırken fonda Lennon abimiz bir şeyler tıngırdatıyordu. "Ula" dedim kendi kendime adam üst üste Remember derken, "Bi de şimdi ‘Fifth of november’ derse amma kral olur” diye. Nitekim dedi. Bin yıldır dinlediğim şarkı meğersem ne cevherler saklarmış, bize Kasımın beşini hatırlamamızı hatırlatırmış... 

Ateşi Çalmak'ı okurken ne idüğünden haberdar olduğum ve V for Vendetta'yı izlerken 'hatırladığım' Kasımın beşi malumunuz, 5 Kasım 1605'te Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Binası'nı havaya uçurmaya giderken yakalanması ve sonrasında idam edilmesi dolayısıyla hatırlatılan bir olay. John Lennon ise, bahsi geçen meseleye, Beatles'tan ayrıldıktan sonra  1970'te çıkardığı, Yoko ve kendisi dışında her şeye ve herkese - Tanrı'ya, İsa'ya, Hitler'e, Elvis'e, Buda'ya ve hatta Beatles'a - veryansın ettiği, arada anasına babasına bile sitemde bulunduğu, ama her şeye rağmen "Dayan Yoko'm, dayan John'um!" dediği ve "İşçi sınıfı kahramanı olunmalı!" ile gönlümüzü fethettiği solo albümü John Lennon/Plastic Ono Band 'te yer alan Remember adlı parçasında değinmiş.

Vikipedi'den öğrendiğimize göre İngilizler 5 Kasım'ı ve Fawkes'ın idamını, "Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması sebebiyle, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlarlar"mış. Lennon'un özetle "Kahramanlar her zaman öyle çekip gitmezler, asıldıkları bile olur, bedel öderler, lakin takma kafaya, bak sen yoluna" demesi de bundanmış. John abimizin, Fawkes'un patlatamadığı bombayı şarkısının sonunda patlattığı videoya ahanda şuradan ulaşılabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=wCucBWwCxCg

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lennon/Plastic_Ono_Band

İLGİLİ BİR YAZIMIZ: İşçi sınıfı kahramanı olunmalı

 

 

AdaptiveThemes