Skip to content

Lenin heykeli Akçakoca'ya tık rekoru getirmiş

3 Eylül 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Yıllar önce Düzce iline bağlı Akçakoca’nın sahillerine vuran tahtadan yapılmış bir Lenin heykelinin yeniden keşfedilmesi ve bu heykeli turistik amaçlarla kullanma planlarının yapılması ile ilgili bir haber daha önce sitemizde yer almıştı (http://www.haberveriyorum.net/icerik/haydi-akcakocaya-lenin-turuna). Heykelin henüz depoda durmasına karşın, basında çıkan haberler etkili olmuş ve Akçakoca, İnternet aracılığıyla arama yapan turistlerin en çok merak ettikleri yerlerden biri haline gelmiş. turizmgazetesi.com’un (daha çok hotelguide.com.tr’nin reklamını yapmak amacıyla hazırlandığı her halinden anlaşılan) haberi şöyle:  

 
Ekin Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’deki bütün turizm bölgeleri ile ilgili bilgi almak ve otellerde yer bulmak için yapılan aramaları ayrı ayrı ölçüp değerlendiren www.hotelguide.com.tr’nin verilerine göre daha önce alt sıralarda yer alan Akçakoca, hızlı bir yükseliş sergiliyor.
 
Bu yükselişin ardında ise Rus Ekim Devrimi’nin lideri ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin ilk başkanı olan Vladimir İlyiç Ulyanov’un (Lenin) yıllar önce sahile vuran ahşap heykeli bulunuyor.
 
Heykelin dikilip dikilmemesine ilişkin ilçede başlatılan tartışma ve bunun sonucunda basına yansıyan haberler, Akçakoca’yı internetten arayanların sayısını hızla artırıyor. İlçe hakkında bilgi almak ve ilçede otel bulmak arama yapanların rekor sayıda artması turizmcileri de harekete geçiriyor.
 
Hotelguide.com.tr Direktörü Deniz Çerçioğlu, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Sistemimizde her bölgeye ve 1400’ü aşkın otele ilişkin bilgiler yer alıyor. Son iki ayda elde ettiğimiz bilgiler bu süre zarfında en çık tıklanan ilçenin Akçakoca olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz araştırmalarda ise söz konusu yükselişin Lenin heykeli nedeniyle basına yansıyan haberlerden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Ayrıca bu dönemde, sitemizde yer alan otellere gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından yoğun talep geliyor. Bölgedeki tesislerin sahip ve yöneticilerinden aldığımız bilgiler de bunu doğruluyor. Bu durum hotelguide.com.tr’nin yurtiçi ve yurtdışı otel aramalarında ilk başvurulan kaynak konumunda olduğunu da gösteriyor. Sitemiz tesislerin yanı sıra il, ilçe ve bölgelerin tanıtımı için de büyük bir fırsat sağlıyor.”
 
Hotelguide.com.tr’nin verilerine göre haziran ve temmuz aylarında en çok aranan ilçelerin tam sıralaması şöyle:
 
• Akçakoca
• Çeşme
• Bodrum
• Antalya
• Alanya
 
(http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=50029)
 
Turistik açıdan daha şimdiden belirli bir başarıya ulaşılmış olsa da, heykelin kullanılmasına karşı çıkanlar da olmuştu. Konuyla ilgili son haberlerden biri şuydu:
 
Düzce'nin Akçakoca ilçesinde 15 yıl önce kıyıya vuran ahşap Lenin heykelinin sergilenmesine yönelik düşünceler, tartışmaları da beraberinde getirdi. AB Uyum Komisyonu Başkanı Yakış, heykelin açık havada sergilenmesine karşı çıktı.
 
Eski dışişleri bakanı, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, heykelin bir hikayesi olduğuna inandığını ama açık havada sergilenmesi veya bir yere dikilmesinin doğru olmayacağını söyledi.
 
Yakış, ''Heykelin dikilmesini uygun görmem. Doğru olmaz. Ama bir eserdir, sergilenebilir. Bir müzemiz olsa bir köşesinde sergilenebilir'' dedi.
 
Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ise, turizm çevrelerinden gelen talepler doğrultusunda heykelin bir kent müzesi oluşturularak, sergilenmesi yönünde çalışmalara başladıklarını belirtti.
 
Sergilemeyi planladıkları heykelin turizme katkı sağlamasını beklediklerini savunan Albayrak, konuyu incelediklerini dile getirerek, ''Biz bu heykeli, önümüzdeki dönemde kuracağımız kent müzesinde uzun yıllar saklamayı düşünüyoruz. Kültürel anlamda, turizm alanında katkısı olacağını düşünüyoruz'' dedi.
 
(http://www.ntvmsnbc.com.tr/id/24971327/)

 

Yorumlar

İnsanlar uyanıyor

3 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 803

Aziz Nesin'in "İnsanlar Uyanıyor" adlı hikayesini hatırlatıyor.
Bu arada memleketim küçük esnaf zihniyeti işin içine para girdiğinde Lenin'in heykeline bile tapabilecek bir putperestlik potansiyeline ulaşmış.

Hayırlı olsun..

 

 

AdaptiveThemes