Skip to content

Küreselleşme, sporcunun gözyaşlarını bile siliverir!

21 Ocak 2010, ekleyen meral elibol

TV'de ne var diye zaplarken TRT3'te Estonya'da gerçekleşen Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası çiftler finaline denk geliverdim. 1980'lerin başlarında buz dansında SSCB'den Natalia Bestemianova - Andrei Bukin çifti ile İngiliz Jayne Torvill - Christopher Dean arasındaki büyük rekabeti heyecanla izleyen bir kuşağın mensubu olarak ilgisiz kalamadım ve seyretmeye başladım. Sona gelinmişti. Sıralama belli oldu ve madalya törenine geçildi.

Eski günlerde ulusal marşı çalınırken gözyaşları döken sporcuların duygusal hali aklımda, izlemeye devam ettim. O zamanlar çiftlerde genellikle bayan sporcu gözyaşları dökerken erkek gözlerini kırpıştırır, yutkunur durur, bazen o da kendini bırakır, eşinin gözyaşlarına katılırdı. Bu seferki görüntü ise farklıydı. Rusya milli marşı çalarken Alexander Smirnov, öncülleri gibi yutkunup boğazını temizliyor, bayan sporcu Yuko Kavaguti ise en tatlı bakışıyla gülücükler saçıyordu. Bunun nedeni, adından da kolayca anlaşılabileceği gibi, Kavaguti'nin Japon olması, uluslararası yarışmalarda daha önce Japonya ve ABD adına yarışmış olması olabilir. İkincilik kürsüsündeki "Alman" çiftin Ukraynalı bayan sporcusu Aliona Savchenko ise derin derin iç geçiriyordu. Demokratik Almanya Cumhuriyeti doğumlu eşi Robin Szolkowy de üzüntülüydü. Üçüncü olan çift ise Rusya doğumluydu ve Rusya adına yarışıyorlardı. Bu altı kişinin ortak noktası, her birinin çocukluk yıllarında, şu anda adına yarıştığı ülkeye ait olmayan (Ruslar için SSCB) milli marşlar öğrenmiş olmasıydı.

Merak ettim, şampiyona sitesine girerek baktım. Şampiyonada yer alan 22 çiftin yarıdan fazlasında, en az bir sporcu, adına yarıştığı ülke dışında doğmuş. Daha sonra şaşırdığım için kendime şaşırdım. Daha ne istiyordum, küreselleşme gözyaşlarını silivermişti.

Yorumlar

Küreselleşme

21 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1799

Küreselleşme, insanların doğduklarından farklı memleketlerde yaşayabilme, o ülkelerin vatandaşı olabilme hakkı olarak tanımlanacaksa, buna karşı olmak için pek bir neden yok. Sınırların olmadığı bir dünyada, bir dünya vatandaşı olarak eşit ve özgürce yaşama özlemi bulunan insanların, bu özlemin gerçekleşmesine engel kapitalizmin bir yalanı olan küreselleşmeye başka esaslı nedenlerle itirazları var, sporun endüstrileşmesinin de içinde bulunduğu...

 

 

AdaptiveThemes