Skip to content

Konya'da baskılara karşı sol güçlerden ortak eylem

19 Eylül 2009, ekleyen Hasan Duru

Konya'da düzenlenen 12 Eylül eyleminin ardından Halkevleri üyesi iki kişinin gözaltına alınması ve tehdit edilmesi sol güçler tarafından düzenlenen bir ortak eylemle protesto edildi. sendika.org'un eylem hakkındaki haberi: 

Konyalı emek ve demokrasi güçleri, 12 Eylül protestosunun ardından iki Halkevcinin gözaltına alınarak tehdit edilmesini bugün (18 Eylül) yaptıkları ortak bir basın açıklamasıyla protesto etti. Eylemciler “12 Eylül sürüyor hala, Hepimiz Halkevciyiz” yazılı bir pankart taşıdı. 

Halkevleri, ÖDP ve TKP’nin ortaklaşa düzenlediği 12 Eylül protestosunun ardından 15 Eylül’de iki Halkevci “yasadışı örgüt propagandası “ yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Polis Halkevcileri, “Konya’da Halkevi açamazsınız” diye tehdit etmişti. 

Konya’nın emek ve demokrasi güçleri de yaşananları protesto etmek için bugün 12.30’da Zafer Meydanı Camlı Köşk önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, kitle örgütleri adına ÖDP İl Başkanı Bayram Çalık okudu. 

”Dikensiz gül bahçesi istiyorlar” 

Çalık, Halkevcilere yönelik gözaltı ve tehdidin, 12 Eylül eyleminde dile getirilen ‘darbecilerin yargılanması ve hesap vermesi’ talebi karşısında bir hazımsızlık olduğunu belirterek, “Bu hazımsızlığı burada kınıyoruz” dedi. 

Çalık sözlerini şöyle sürdürdü: “12 Eylül faşizminin hukuku, anayasası değişmeden, ülkemizde özgürlüklerin ve demokrasinin gelişemeyeceğini herkes bilmelidir. Bu ülkenin dikensiz gülbahçesi olmasını, yolsuzlukların, soysuzlukların, hırsızlıkların, hukuksuzlukların, kısaca harami düzeninin decam etmesini, tepki gösterilmemesini istiyorlar. Şunu iyi bilmelidirler ki; bizlerin her türlü hukuksuzluğa, yolsuzluğa, hırsızlığa ve hak gasplarına karşı mücadelemiz, direnişimiz kesintisiz devam edecektir.” 

Yaşananları görüşmeye gittiklerinde karakolda muhatap bulamadıklarını söyleyen Çalık, “Hiç kimse kendini bu ülkenin sahibi sanmasın, hiç kimse kendini hukukun önünde görmesin” dedi. 

“Bizler dün de Halkevi üyesiydik, bundan sonra da Halkevciyiz. Baskılar, tehditler ve hukuksuzluklar bizleri haklı ve meşru mücadelemizden alıkoyamayacaklar” diyen Çalık, konuşmasını “Yaşasın Halkevleri! Yaşasın demokratik Türkiye mücadelemiz!” sözleriyle bitirdi. 

Bayram Çalık’ın ardından Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Ender Büyükçulha da bir konuşma yaptı. Büyükçulha Konya’da Halkevleri’ nin misafir değil ev sahibi olduğunu ve Konya gibi bir hoşgörü şehrinin de Konya’nın Halkevleri’ nin ilk açıldığı yerlerden birisi olduğunu ifade etti. 

Eyleme şu kurumlar katıldı: Halkevleri, ÖDP, TKP, ÖSH, Eğitim-Sen, Ses, Bes, Tüm Bel-Sen, Yapı Yol-Sen, Kültür Sanat-Sen, DİSK Nakliyat-İş, Disk Emekli-Sen. 

Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=26734&ref=bm

 

 

AdaptiveThemes