Skip to content

Komünist direnişçi Manuşyan ve yoldaşları için anma

18 Şubat 2010, ekleyen Hasan Duru

Yıl 1944... Türkiye'de doğmuş, anne ve babasını "Ermeni tehciri"nde kaybetmiş, Fransa'ya göç etmek zorunda kalmış ve İkinci Dünya Savaşı'nda bu ülkedeki direniş hareketine katılmış olan komünist Misak Manuşyan ve 22 göçmen işçi, Naziler tarafından ele geçirilmiştir ve kurşuna dizilmek üzeredir... Manuşyan, eşine yazdığı 21 Şubat tarihli son mektupta, şunları söylemiş:

Birkaç saat içinde, artık bu dünyada olmayacağım. Bugün öğleden sonra 15.00’te kurşuna dizileceğiz. Gönüllü asker olarak Kurtuluş Ordusu’na girmiştim, Zafere ve hedefe iki adım kala ölüyorum. Bizden sonra yaşayacaklara ve yarının özgürlüğünün ve barışının güzelliğini tadacaklara ne mutlu. Fransız halkının ve tüm özgürlük savaşçılarının hatıramıza gereğince saygı göstereceklerine eminim. Ölüme bunca yaklaşmışken, ne Alman halkına ne de başka bir kimseye kin duymadığımı ilan ediyorum; herkez layık olduğu cezayı ve mükâfatı bulacak. Alman halkı ve diğer bütün halklar, çok sürmeyecek olan savaşın ardından barış içinde ve kardeşçe yaşayacaklar. Ne mutlu onlara... Seni mutlu edemediğim için derin bir pişmanlık duyuyorum. Bir çocuğumuz olsun çok isterdim, senin de hep istediğin gibi. Onun için senden ricam, savaştan sora muhakkak evlenmen, beni mutlu etmek ve de son arzumu yerine getirmek için bir çocuk yapman. Seni mutlu edebilecek biriyle evlen." (Kaynak)

İşte o Manuşyan ve yoldaşları için bir anma etkinliği düzenlenecekmiş. Haber, bianet.org'dan:

II. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da faşizme karşı özgürlük kavgası verirken yakalanıp kurşuna dizilen ve mücadeleleriyle Direniş’in simgesi haline gelen Misak Manuşyan ve 22 göçmen işçi ölüm yıldönümleri olan 21 Şubat’ta İstanbul’da anılıyor.

Adıyaman'da dünyaya gelen, Ermeni tehcirinde anne-babasını kaybeden, göçmek zorunda kaldığı Fransa'nın II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerce işgaline karşı Direniş'e katılan, 1944'te 22 yoldaşıyla birlikte öldürülen Misak Manuşyan anısına düzenlenecek etkinlik 21 Şubat Pazar günü saat 17.00'da Beyoğlu'ndaki Fransız Kültür Merkezi'nde.

Etkinliğe Masis Kürkçügil ve Sırrı Süreyya Önder katılacak. Semaver Kumpanya, Çıplak Ayaklar Kumpanyası ve Gevende sahne alacak.

İşgal altındaki Paris'te, Direniş hareketinin öncüsü olan Fransız Komünist Partisi'nin birimlerinden olan Göçmen İşgücü'nde örgütlenen İtalyan, İspanyol, Polonyalı, Rus, Çek, Ermeni, Yahudi göçmenler, kendilerine yurt olan Fransa'nın Faşizm'e karşı mücadelesinde önemli bir rol üstlenmişlerdi.

Grubun liderlerinden Misak Manuşyan'ın 1906'da Adıyaman'da başlayan hayatı, I. Dünya Savaşı'nın, İspanyol İç Savaşı'nın ve otoriter rejimlerin Fransa'ya savurduğu binlerce "yabancı"nınkiyle, Paris'te kesişmişti.

Yakalandıktan sonra Naziler'in hazırlattığı propaganda amaçlı Kızıl Afiş'te, "Caniler Ordusu" diyerek teşhir edilen, ancak Fransa halkının "Fransa için öldüler!" sloganıyla sahip çıktığı 23'lerin macerası, Louis Aragon'un "Manuşyan Grubu" adlı şiirine konu olarak ölümsüzleşmişti.

Aras Yayıncılık'ın yayımladığı, Manuşyan'ın karısı Meline Manuşyan tarafından kaleme alınan 'Bir Özgürlük Tutsağı: Manuşyan' adlı kitap vesilesiyle düzenlenen etkinlikte Masis Kürkçügil, Manuşyan ve yoldaşlarının verdiği mücadelenin dünden bugüne taşıdığı önemi anlatacak.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nın dans, Gevende'nin ise müzik performanslarıyla hareketlendireceği etkinlikte, Semaver Kumpanya, militanların, kurşuna dizilmeden önce sevdiklerine hitaben yazdıkları mektupları seslendirecek.

Manuşyan'ın eşi Meline'ye yazdığı ve "Ne Alman halkına ne de başka bir kimseye kin duymadığını" ilan ettiği mektubu ise, Manuşyan'ın hemşerisi Sırrı Süreyya Önder okuyacak.(EÜ)
______________________________________________________________________________
* Fransız Kültür Merkezi: İstiklal Caddesi No. 4, Taksim, İstanbul. Tel : 0212 393 81 11.
* Manuşyan: Bir Özgürlük Tutsağı, Mélinée Manouchian, çev: Sosi Dolanoğlu, Aras Yayıncılık, Ekim 2009, İstanbul, 200 sayfa, 16 TL.

Kaynak: http://bianet.org/bianet/dunya/120147-komunist-direnisci-manusyan-ve-yoldaslari-aniliyor

Kitap: http://www.arasyayincilik.com/store/Getron_viewItem.asp?idProduct=181

Yorumlar

Anma etkinliği güzel de...

18 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2010

Tekel işçileri için Ankara'da ülkenin her yerinden katılımla en büyük eylemlerin yapılacağı günlerden birine denk geldiği için ertelenmiş olsa, bu nedenle ertelenmiş olduğu ilan edilmiş olsa, bir komünistin anısına daha saygılı olunmuş olunmaz mıydı?

konser

28 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2095

yorumunuza katılıyorum

 

 

AdaptiveThemes