Skip to content

Komşumuz Andromeda'nın en net görüntüleri yayınlanmış

15 Ekim 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

On yüz bin milyon ölümlünün ikametgahı biricik Dünya'mızın içinde fır döndüğü galaksimiz Samanyolu'nun - galaksiler sikletindeki - en yakın komşusu Andromeda'nın en muhteşem ve en yeni fotoğrafları çekilmiş geçtiğimiz günlerde. Bendenize "Vay anasını!" dedirten ve aşağıda birkaç örneğini sunduğumuz görüntülerle ilgili NASA bir açıklama yapmış. 

 
 
 
Özetle,  NASA’nın Swift adlı uydusu, M31 adıyla da bilinen galaksi içerisinde 20 bin mor ötesi kaynağa ulaşabilmiş. Bu kaynakların çoğu, genç ve sıcak yıldızlardan ve yoğun yıldız kümelerinden oluşuyormuş. Yapılan çalışmalar sayesinde artık M31 içerisindeki yıldız oluşumu süreçleri hakkında eskisine nazaran daha detaylı incelemeler yapmak mümkün olabilecekmiş.
 
Komşu bizden 2.5 milyon ışık yılı uzaklıktaymış. Eni 200 bin, boyu  100 bin ışık yılı imiş ve gökyüzünün çok açık olduğu zamanlarda – hafifçe de olsa - çıplak gözle seçilebiliyormuş (Doğru gün doğru vakitte – yani Andromeda ‘doğduğunda’ - dürbünle fezayı şöyle bir tararsanız, bir şeyler seçebiliyorsunuz, ben denedim)
 
Swift’in çektiği 330 görüntü üzerinde 10 hafta boyunca uğraşılmış ve aşağıdaki bağlantılardan ulaşabileceğiniz görüntüler elde edilmiş. Detaylar da aşağıdaki bağlantılarda mevcut. Tarzandan hallice uzay bilgime güvenemediğimden, kısa kesip linkleri veriyorum. Buyursunlar:
 
http://www.nasa.gov/mission_pages/swift/bursts/uv_andromeda.html
http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010400/a010485/index.html

 

 

AdaptiveThemes