Skip to content

Kolombiya: 'Sendikacılar için en tehlikeli ülke'ye ait son veriler

6 Şubat 2010, ekleyen Ayşe K.

ABD emperyalizminin hizmetinde olduğunu açıkça gözler önüne seren Alvaro Uribe başkanlığındaki Kolombiya, bilindiği gibi muhaliflerin en çok katledildiği ülkeler arasında yer alıyor. Sendikacı katliamında ise ilk sırada bulunuyor. Son olarak, geçtiğimiz perşembe günü, katledilen sendikacıların yakınları, insan hakları savunucuları, BM temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve bu yıl ikincisi düzenlenen Anti-Sendikacı Şiddete Karşı Ulusal Miting'de, bu kötü ün hakkında bazı veriler açıklanmış. Venezuela’da darbe destekçisi TV kanallarının yayınlarının geçici olarak durdurulmasını neredeyse “dünyayı sarsan” haber niteliğinde, üstelik çarpıtarak yayan “özgürlük yanlısı” yaygın medya, bu habere aynı ilgiyi göstermeyebilir. Bizim gözümüzden kaçmış olmasın...

Mitingde, Kolombiya İşçi Konfederasyonu tarafından açıklanan verilere göre:

   -  2009 yılında ülkede 40 sendikacı katledilmiş.
   -  Dünyada katledilen sendikacıların %60’ı Kolombiyalıymış.
   -  1986 yılında Kolombiya İşçi Federasyonu’nun kuruluşundan bu yana, 2721 sendikacı katledilmiş. Bu katliamların 573’ü, Alvaro Uribe’nin, hükümetin başına geçtiği 2002 Ağustos ayından bu yana gerçekleştirilmiş.
   -  Sendikacı katliamlarının %98’i, sendikacıların maruz kaldıkları diğer insan hakları ihlallerinin ise tamamı cezasız kalmış.
 
Mitingde konuşma yapan İşçi Konfederasyonu yöneticisi Alberto Vanegas, bu rakamların yalnızca birer istatistik olmadığını, bunun bir sendikacı soykırımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiş.
 
Uluslararası Sendika Konfederasyonu’nun açıklamasına göre, 2009 yılı içinde Kolombiya’da paramiliter örgütlerce katledilen öğretmenlerin sayısı ise 195’miş.
 
Kaynaklar:
 
http://colombiareports.com/colombia-news/news/8053-40-trade-unionists-murdered-in-2009.html

www.ituc-csi.org/colombia-195-teachers-killed-no.html

 

 

AdaptiveThemes