Skip to content

Kölelik koşullarında yaşamak

18 Nisan 2010, ekleyen sinangrozni

Ücretli kölelik düzeni deniyor ya, somut örneklerle karşılaşılınca daha iyi kavranıyor bu olgu. Günde 16 saat çalışmak ne demek! Doğru mu yapıyorum bilmiyorum, ancak copy-paste yöntemiyle de olsa aktarmak istedim. Bağlantı adresini de ekliyorum sonuna.

Kararı asılmayan grev: Tuğla işçileri direnişi

Diyarbakır’daki İnci, Bloksan, Çağdaş, Saran, GAP, Diyari, Dicle, Topraksan, Kilsan ve Eba fabrikalarında çalışan işçiler, 4 yıldır ücretlerine zam alamadıkları ve sosyal güvencelerinin bulunmadığı gerekçesiyle iş bıraktı. Özdicle tuğla fabrikası işçileri de 16 Nisan günü iş bırakarak eyleme katıldı ve Diyarbakır’daki tüm tuğla fabrikalarında üretim durdu.

Eylemin hemen ardından Bağıvar Jandarma Karakolu komutanının hakemliğinde İnci, Gap, Topraksan, Bloksan, Çağdaş, Eba, Saran, Kilisan patronlarıyla bir araya gelen 5 işçi temsilcisi işçilerin zam ve diğer taleplerini patronlara iletti. Ancak patronlar işçilere yüzde 7.5 zam önerince görüşmeler kesildi. İşçiler 3 yıllık kayıplarını karşılayacak bir zam almadan işe başlamayacaklarını patronlara bildirdiler. Tüm fabrikaların greve katılmasının ardından 16 Nisan günü Bağıvar Sağlık Ocağı önünde bir toplantı yapan 400 işçi sigorta ve ücretlere zam başta olmak üzere taleplerine cevap bulana kadar grev kararı aldılar. İşçiler, patronların 19 Nisan’a kadar taleplerini kabul etmemeleri halinde Diyarbakır Valiliği’ne yürüyeceklerini söylediler.

İşçiler 4 yıldır 750 lira maaşla geçinmeye çalıştıklarını ve günde 16 saat çalıştıklarını belirtiyorlar.

Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=30217

 

 

AdaptiveThemes