Skip to content

Kıbrıs, seçimler, mor ve ötesi

12 Nisan 2010, ekleyen Ali Mert

Kuzey Kıbrıs'ta bu haftasonu "başkanlık" seçimi var. Geçen yılki meclis seçimini kazanan "az ab üstü bol türkiye"ci Eroğlu favori. Halihazırdaki başkan, "az türkiye üstü bol ab"ci Talat şimdilik ikinci. Her durumda "az"lar ile "bol"ların dengelerini kıpırdatma gücünde oldukları için - iç gerilimleri olsa dahi - İngiltere, AB, Tayyip ve ABD kafadan birinci. O yüzden seçim var ama ortalık sakin sayılır; turanj (eroğlucu) ve yeşil (talatçı) bayraklarla lüks otomobillerine binip kafile oluşturup turluyor sadece ahali.

Denilen o ki, Eroğlu açık ara birinci olacaktı da, partisinin ikinci adamı gidip Gül ve Tayyip'ten icazet alıp Eroğlugillerden ayrılıp üçüncü bir aday olarak oyları bölme oyununa katıldı, AB'nin birinci tercihi Talat'a birazcık manevra alanı tanıdı, o kadar.

Talat'a ikinci destek ise mor ve ötesi. Mitingleri, Eroğlu mitinglerine göre bomboş geçen Talat için son dakika konseri vermeye geleceklermiş. AB'nin ve Tayyip'in gerçek arzularını karşılayıp, hakiki oğlanları Talat için "fark" yaratabilirler belki!.. Yemesindeki, içkisindeki, eğlencesindeki, kumarındaki vatandaş bu tür desteklere muhtaç. Ayrıca kocaman afiş yapıştırılıyor, "Placebo" konserleri duyuruluyor ama altında "en iyi tribute grup" olduğu belirtiliyor; Placebo'nun "çakma"sı gelirken, mor ve ötesi fedakarlık yapıyor ta kendisi geliyor. "Fark" yaratıyor...

"Fark" demişken, seçim sloganlarına bakıldığında; Eroğlu "fark var, arkasında halk var" diyerek çoğunluğu temsil ettiğini göstermeye çalışırken, Talat "ya dün ya dünya" diyip "hadi bakalım eski işgalciyi bırakalım, yeni teslimiyetimize bakalım" mesajını güçlendirmeye gayret ediyor. 

"Çözüm süreci" denen AB'ci entegrasyonda asıl meselenin, Kıbrıslı Türk nüfus dışında kalan, Türkiye'den "taşınan" 120 binlik nüfus olduğu gerçeği ise ortada "mıh" gibi duruyor. Eroğlu'nun destek almasının ve büyük ihtimal kazanacak olmasının temelinde bu kesimin "oyalanması" konusunda Talat'a göre daha maharetli olması var. "Çözümsüzlük" dedikleri de bu zaten; oyala, oyalayabildiğin kadar.  

Söz konusu meselenin ve oyalanmanın en temelinde ise, hiç fark ettirilmeyen bir "emek sorunu" var. Adada a'dan z'ye emek yoğun bütün işlere koşturulan, ağırlıkla Hatay, Adana, Maraş bölgesinden geçim derdiyle göç eden bu yoksul nüfus tümüyle "dışlanır" ise, "yeni çözüm" de belli. Nitekim "çözüm"ün unsurları "iş pazarı"nda ağırlıklı olarak boy göstermeye başladılar şimdi; özellikle İngiliz nüfusun ve bazı zengin Kıbrıs Türkleri'nin "ayak işleri" için koşturmaya başlayan "eski sömürge nüfusundan" Asyalı emekçiler, her yerdeler. Hindistanlı, Pakistanlı ve Endonezyalı göçmenler; "sorunlu" ve "işgalci" Türkiye kökenli yerleşimciler "çözüm ekseninde dışlandıktan" kelli, tüm sahalarda daha rahat çalışacaklar, AB'nin köle emeği ihtiyacını onlar karşılayacaklar! Şahane bir düzen, değil mi?..

İlgili yazılar: Arada adada 1 ve Arada adada 2 

Yorumlar

Mor ve Ötesi

16 Nisan 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2916

(Metin Çulhaoğlu kızıyor ama tek tek ve geriye dönük olarak ele alınmasında yarar görüyorum bu vakaların. Yoksa nasıl teorize edilecek bu tezgah?)

Mor ve Ötesi vaktiyle Yalçın Küçük'ü çok severken, tabi Yalçın Küçük de onları çok severken Hasan Saltık ve Ezel Akay ve İKSV Müdürü Görgün Taner, Hürriyet'ten Sibel Arna'ya bir rakı muhabbeti röportajı vermişti. Burada Ezel Akay ve Hasan Saltık en güzel şarkılarıyla ortalığı sallayan bu grubu vasat bulduklarını söylüyordu. (Bu haber rakı reklamlarıyla süslü bir sayfada yayınlanmıştı. Linkte reklamları göremiyoruz tabi ama fena halde rakı pr'ı koktuğunu gören herkes anlıyor. Neyse konu bu değil zaten.)

Kaynak: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=328133

Daha sonra Mor ve Ötesi Yalçın Hoca'dan uzaklaştı ve Baskın Hoca'ya yaklaştı. Seçim kampanyasını desteklediler.
Daha sonra Eurovizyon'a katıldılar.
Kliplerini de Baskın Hoca'nın seçim kliplerini çeken ve yakın zaman önce Mor ve Ötesi'ni vasat bulan Ezel Akay çekti. (Ezel Akay açılım toplantılarının da davetlilerinden.)

Geçenlerde Evropa Kültür Payitahtı konserleri oldu malum. Mor ve Ötesi bu olayın eşgüdümlü konserlerinden birinde sahne aldı.

Şimdi de Talat konserlerine çıkıyorlar.

Ve bunca zaman geçti, ne bir albüm var ne de 'Hedefini al piyasanı al' veya 'Bir derdim var' ayarında bir şarkı.

Bu konuyla alakalı değil ama evlilik aşkı öldürüyor diyor bazı arkadaşlar, doğru galiba. Neruda, konuyla ilgili ne demiş bakalım:

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup istikamet değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin
dışına çıkmamış olanlar.
Yavaş yavaş ölürler.

Türk mü var, sürün gitsin

16 Nisan 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2926

Nasıl olsa hesabını tutan yok. Adada da 120 bin kişi varmış. Sürün gitsin.

Balkanlardan sürdüler, Bulgaristan'dan sürdüler, Irak'tan sessiz sedasız sürüyorlar, Azerbaycan'da damarna basa basa işgal ederler ama kimin umurunda...

Nasılsa bir tek bunlar soykırımcı, bir tek bunlar barbar... Sürün gitsin. Bıçak kemiğe dayanınca, bunlar da zıvanadan çıkınca 'zaten faşisttiler' derler. İşin derinini karıştırınca da Yalçın Küçük gibilere deli der geçersiniz. Alavere dalavere bir kürt mehmet bir de türk mehmet nöbete... Gerisi hep medeni hep uygar.

Sonra bu halk nasıl solcu olsun, nasıl aklını başına toplasın...

kızmasın

18 Nisan 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2944

metin bey kızzmasın bu insnlar deşifre edilsin bence.çok ilginçti herkes kimin ne olduğunu görsün.ben de geçen hafta ilkay akkayanın albüm haberini postanın magazin sayfasında gördüm .çok ilginçti yarı çıplak şarkıcıların ayakları altında ilkayın resmi.bu insanlar niye dürüst olamıyor niye saflarını netleştiremiyorlar,bir gün öncesi kadıköyde demokrasi mitinginde söylüyor ertesi gün magazin sayfasında ne bileyim.haberi okuyunca ilkayın şarkısı geldi aklıma hani bir yanım mersin bir yanım konya diyor ya bence şöyle değiştirsin.bir yanım rusya,bir yanım amerika.

Ellerim, gözlerim ve dudaklarım seksidir

28 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3997

Mor ve Ötesi solisti Harun Tekin İnstyle dergisine böyle demiş:
-Ellerim, gözlerim ve dudaklarım seksidir

http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=37299&p=5&rid=...

 

 

AdaptiveThemes