Skip to content

Kasparov ile Karpov 25 yıl sonra tekrar...

23 Eylül 2009, ekleyen nihatates

Bugün biri yani Anatoli Karpov 58 yaşında ve 2619 rating ile FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) sıralamasında ilk yüzde bile değil. Ötekiyse yani Gary Kasparov Rus siyasetinin liberal kanadının bir militanı. Öyle ki ABD başkanlığı seçimleri sırasında Obama'ya Putin karşısında uyanık olması ve Cumhuriyetçilerin neocon siyasetlerini Rusya'ya karşı da devam ettirmesi için önerilerde bulunmaya kadar vardırmıştı "demokrasi aşkını." 25 yıl önce dünya şampiyonluğu için karşı karşıya geldiklerinde de Kasporav'a genç bir satranç dâhisi (figürü)

olarak yüklenen anlam bugün geldiği noktadan pek farklı değildi. Onu Sovyet muhalifleri ve Batı dünyası çökmekte olan "Sovyet imparatorluğunun" gelecek kuşaklarının bir temsilcisi olarak görüyordu. Karpov'sa çöken imparatorluğun "tutucu" gözdesiydi. Nitekim ikisinin şampiyonluk maçı için sahneye çıktıkları yıl, başka biri daha sahne alıyordu: Mihail Gorbaçov. Şampiyonluk maçı uzun ve yorucu geçmişti. Ama Gorbaçov için Sovyetleri dağıtmak onların maçı kadar zor olmamıştı. Kasparov'un galibiyeti satrançta Sovyet egemenliğinin kırılması anlamına da gelecekti. Ne garipti ki maça Kasparov bir Sovyet yurttaşı olarak çıkmıştı. İşte bu yurttaş şampiyon olduktan sonra bu egemenliği kırmak için bir adım daha atmış ve FIDE'nin düzenlediği şampiyonaları tanımamış Profesyonel Satranç Birliği'ni kurarak şampiyonluğunu 2000 yılına kadar sürdürmüştü. Daha sonra "anlaşmalı yani Kasparov kasıtlı olarak kaybetti" iddialarının ileri sürüldüğü bir maçla, kendisinin veliahtı olarak gördüğü Vladimir Kramnik'e şampiyonluğu bırakmıştı. Aslında şampiyonluğu "kaybetmemiş" devretmişti. Kapitalist dünyada gördüğümüz hiçbir şey "göründüğü" gibi değil kısacası. Ne edebiyat sadece edebiyat, ne film sadece bir film, ne tiyatro sadece bir tiyatro, ne de satranç altmış dört siyah beyaz kareden oluşan bir tahtanın başında oynanan sadece bir oyun.

İşte kısaca tarihini özetlemeye çalıştığımız bu iki oyuncu 25 yıl sonra yeniden satranç tahtasının başındalar. 25 Eylül’e kadar sürecek 12 oyunluk karşılaşma, bir dizi yıldırım oyun ve yarı hızlı oyundan oluşuyor. Bu haberin yapıldığı saatlerde Kasparov ilk iki maçı kazanmıştı.

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=69871&crosstable=1

Yorumlar

3-1

24 Eylül 2009, yazan Fidel,
Yorum no: 957

23 Eylül itibarıyla durum 3-1 oldu. Kasparov önde.

6-2

26 Eylül 2009, yazan nihatates,
Yorum no: 984

Blitz oyunları da Kasparov 6-2 önde tamamladı.

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=69874&crosstable=1

 

 

AdaptiveThemes