Skip to content

Kars'ta AKP'li belediyeden fiili içki yasağı

7 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Doğunun Paris'i diye de anılan Kars'ta, daha önce kentin sembolleri arasında yer alan heykelleri kaldırmasıyla gündeme gelmiş olan AKP'li belediye, bu kez de, alkollü içki satan mekanlardan 80 liralık günlük "eğlence vergisi" talep etmeye başlamış. Çağdaş Kars Haber gazetesinin aktardığına göre, kentteki restoran işletmecileri, belediyenin bu vergiyi kaldırmaması durumunda işyerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını söylemiş. Haberde binler-milyonlar biraz karıştırılmış olsa da, olduğu gibi aktarıyoruz: 

Kars Belediyesi’nin astronomik “eğlence vergisi” nedeniyle, içkili restaurantlar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Restaurant işletmecileri, Belediye’nin geri adım atmaması durumunda, bu kadar yüksek düzeydeki vergiyi ödeyemeyeceklerini belirterek, işletmelerini kapatacaklarını duyurdular.

Hiçbir ayrım gözetmeden uygulanan günlük 80 bin liralık (80 milyon) eğlence vergisinin, Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulanmadığını ifade eden işletmeciler, “Beyoğlu, Türkiye’nin eğlence merkezi olarak bilinir. Beyoğlu’ndaki eğlence yerlerinin günlük cirosu milyarlarla ölçülüyor. Biz ise bazen siftahsız işyeri kapatıyoruz. Günlük cirosu milyarları bulan Beyoğlu’nda bizim gibi işletmelere uygulanan eğlence vergisi 5 ile 15 milyon arasında değişiyor. Bizde ise 80 milyon. Bu zulümdür.” dediler. Günlük 80 milyon olan eğlence vergisi ve 2005 yılından itibaren de tahsil edilmesi yönündeki tebligatın asıl amacının Kars’ta içkili restorantların kapatılması ve bunun da örtülü bir şekilde “içki yasağı” anlamına geldiğini ifade eden esnaflar, “Ankara’da Melih Gökçek’in farklı bir şekilde hayata geçirmek istediği, ancak başaramadığı içki yasağı, Kars’ta astronomik ‘eğlence vergisi’yle uygulanmak isteniyor. Kars’ın girişinde bulunan ‘Doğu’nun Uygar Kenti’ üstgeçidini ve heykelleri kaldıran zihniyet, şimdi örtülü bir şekilde içki düşmanlığına soyunmaktadır. Amaçları, Kars’ın aydın ve uygar kimliğini silmektir. Talibanvari uygulamalarla Kars karanlığa sürüklenmek istenmektedir.” dediler.

Büyük işyerlerinin bile devlete günlük 80 milyon lira vergi ödemediğini, buna karşın bazen masrafını karşılamadan kapanan içkili restaurantlara böyle bir vergi uygulanmasının haksızlık olduğunu dile getiren işletmeciler, şunları söylediler:

“Kendileriyle görüştüğümüz yetkililerden edindiğimiz izlenim, Kars’ta içkili restorantların kapanmasına yönelik hevestir. Yoksa, herkes biliyor ki, adı ne olursa olsun vergi, kazanandan alınır. Yani kazançtan alınır. Kars’ta günde 80 milyon lira kazanamayan işyeri vardır. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan böyle astronomik verginin Kars’ta uygulanmasının altında yatan tek gerçek, işyerlerimizin kapanması ve dolayısıyla içki yasağıdır. Kars ne böyle bir zihniyeti, ne de Taliban ve İran vari böyle bir yasağı hak etmiyor.”

Kaynak: http://www.karshabergazetesi.com/article_view.php?aid=2336

BİR KARS HABERİMİZ:

Kars'ın heykelleri, AKP belediyeciliği ve Ruslar

 

 

AdaptiveThemes